Jałowiec chiński (Juniperus chinensis) 'Spartan' to odmiana o wzniesionym, kolumnowym pokroju uzyskana w 1950 roku w USA. Niektóre szkółki oferują ją także pod nazwą ‘Helle’.
Jest to roślina wyprostowana i smukła, rośnie szybko, w wieku 10 lat osiąga 3 m wysokości. Tworzy liczne, wzniesione pędy, ułożone blisko siebie. Wierzchołki pędów są delikatnie zwichrzone. Gałązki są krótkie, wałeczkowate, intensywnie zielone, miękkie w dotyku, pokryte ściśle przylegającymi, drobnymi łuskami. Na pędach, zwłaszcza u podstawy gałązek, występują też nieliczne, zaostrzone igły. Szyszkojagody są kuliste, po dojrzeniu niebieskie.
► Zobacz więcej ciekawych odmian jałowca chińskiego
Wymagania i uprawa
Jałowiec chiński ‘Spartan’ ma minimalne wymagania uprawowe i jest w pełni mrozoodporny. Dobrze rośnie na wszystkich glebach lekkich i przepuszczalnych, również na tych, o niskiej zawartości składników pokarmowych, a nawet jałowych. Gleby ciężkie należy przed sadzeniem krzewów rozluźnić dodając do nich piasku.
System korzeniowy jałowców jest płytki, stąd dół przygotowany pod te rośliny nie musi być głęboki (20-30 cm), jednak powinien być odpowiednio szeroki.
Jałowce najlepiej rosną na stanowiskach suchych i słonecznych. Na stanowiskach wilgotnych i zacienionych nie czują się dobrze, mogą chorować, co objawia się brązowieniem i zamieraniem pędów. W warunkach klimatycznych Polskie krzewy wykazują pełną mrozoodporność.
Gdzie posadzić?
Oprócz nieformowanych żywopłotów i szpalerów jałowiec chiński ‘Spartan’ świetnie nadaje się do sadzenia w miejscach wyeksponowanych, jako roślina soliterowa, na wrzosowiskach, w ogrodach skalnych, japońskich, w parkach, ogrodach miejskich i na cmentarzach. Wśród gęstych pędów tego jałowca lubią zakładać gniazda liczne gatunki ptaków.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl |