Jałowiec nadbrzeżny (Juniperus conferta) 'Golden Wings' jest stosunkowo nową i jeszcze niezbyt popularną odmianą o gałązkach dwubarwnych, żółto-zielonych. Odmiana ta trafiła do handlu na przełomie XX i XXI wieku. Rośnie zdecydowanie wolniej od odmian takich jak 'Schlager' czy 'Silver Mist', tworząc niewielkie dwubarwne poduszki. Po 10 latach uprawy dorasta do 20 cm wysokości i około 0,5 m szerokości.
Pędy rośliny są krótkie, rozpostarte na wszystkie strony, ścielą się po ziemi. Gałązki są obficie i gęsto ulistnione, zielone z licznymi zabarwionymi na żółto fragmentami rozproszonymi przypadkowo w obrębie rośliny. Część gałązek jest całkowicie żółta, inne są częściowo odbarwione, pozostałe są zielone. Igły są gęsto ułożone na pędach, skupione po 3 w okółkach, rynienkowate (w przekroju trójkątne), mają do 1,5 cm długości, są ostro zakończone, w dotyku kłujące.
Jałowiec nadbrzeżny jest gatunkiem dwupiennym, szyszki męskie i żeńskie tworzą się na oddzielnych osobnikach. Odmiana 'Golden Wings' tworzy atrakcyjne, kuliste i duże szyszkojagody o średnicy około 1 cm. Początkowo są one żółtawe, jasnozielone, pokryte grubą warstwą srebrzystego wosku, po dojrzeniu stają się ciemne. Dojrzewają w ciągu 18 miesięcy. Wewnątrz szyszkojagód znajdują się zwykle 3 nasiona.
Fot. Monika Szczepaniak, Grzegorz Falkowski (ZSzP) |
Wymagania i uprawa
Ze względu na naturalne występowanie w pasie nadmorskim w zasięgu klimatu oceanicznego jałowiec nadbrzeżny ma wyższe wymagania glebowe i wilgotnościowe, w porównaniu z jałowcami pochodzącymi z obszarów o przewadze klimatu kontynentalnego. W czasie surowych, bezśnieżnych zim krzewy mogą cierpieć od mrozu i suszy fizjologicznej, dlatego we wschodniej i centralnej części kraju rośliny warto na zimę okrywać cieniówką lub cienką warstwą stroiszu. W cieplejszych rejonach kraju krzewy zimują dobrze.
Gdzie posadzić?
‘Golden Wings’ to odmiana polecana do sadzenia w ogrodach przydomowych jako roślina okrywowa w ogrodach skalnych, szczelinach suchych murków czy na wrzosowiskach. Tworzy atrakcyjne, dwubarwne kobierce, bardzo dobrze komponuje się na rabatach z innymi roślinami iglastymi.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich Zdjęcie tytułowe: Monika Szczepaniak (ZSzP) Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl |