Logo
Logo
22
Okazje

Jałowiec nadbrzeżny 'Golden Wings'

Jałowiec nadbrzeżny to iglasty krzew o płożącym pokroju. Naturalnie występuje wzdłuż wybrzeży Pacyfiku, od Sachalinu, przez Półwysep Koreański, aż po japońskie wyspy Hokkaido i Honsiu. Porasta piaszczyste wydmy i skały. Sprowadzony do Europy na początku XX wieku zyskał uznanie jako roślina okrywowa polecana do sadzenia na stanowiskach słonecznych. Ma skromne wymagania glebowe, szybko tworzy gęste, kłujące dywany. Polskie szkółki oferują kilka odmian jałowca nadbrzeżnego o zielonych, niebieskich lub żółtych igłach. 

 

Jałowiec nadbrzeżny (Juniperus conferta) 'Golden Wings' jest stosunkowo nową i jeszcze niezbyt popularną odmianą  o gałązkach dwubarwnych, żółto-zielonych. Odmiana ta trafiła do handlu na przełomie XX i XXI wieku. Rośnie zdecydowanie wolniej od odmian takich jak 'Schlager' czy 'Silver Mist', tworząc niewielkie dwubarwne poduszki. Po 10 latach uprawy dorasta do 20 cm wysokości i około 0,5 m szerokości.

Pędy rośliny są krótkie, rozpostarte na wszystkie strony, ścielą się po ziemi. Gałązki są obficie i gęsto ulistnione, zielone z licznymi zabarwionymi na żółto fragmentami rozproszonymi przypadkowo w obrębie rośliny. Część gałązek jest całkowicie żółta, inne są częściowo odbarwione, pozostałe są zielone. Igły są gęsto ułożone na pędach, skupione po 3 w okółkach, rynienkowate (w przekroju trójkątne), mają do 1,5 cm długości, są ostro zakończone, w dotyku kłujące.

Jałowiec nadbrzeżny jest gatunkiem dwupiennym, szyszki męskie i żeńskie tworzą się na oddzielnych osobnikach. Odmiana 'Golden Wings' tworzy atrakcyjne, kuliste i duże szyszkojagody o średnicy około 1 cm. Początkowo są one żółtawe, jasnozielone, pokryte grubą warstwą srebrzystego wosku, po dojrzeniu stają się ciemne. Dojrzewają w ciągu 18 miesięcy. Wewnątrz szyszkojagód znajdują się zwykle 3 nasiona.

Jałowiec nadbrzeżny Golden Wings fot. M. Szczepaniak G.Falkowski

Fot. Monika Szczepaniak, Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych odmian jałowca nadbrzeżnego

Wymagania i uprawa

Ze względu na naturalne występowanie w pasie nadmorskim w zasięgu klimatu oceanicznego jałowiec nadbrzeżny ma wyższe wymagania glebowe i wilgotnościowe, w porównaniu z jałowcami pochodzącymi z obszarów o przewadze klimatu kontynentalnego. W czasie surowych, bezśnieżnych zim krzewy mogą cierpieć od mrozu i suszy fizjologicznej, dlatego we wschodniej i centralnej części kraju rośliny warto na zimę okrywać cieniówką lub cienką warstwą stroiszu. W cieplejszych rejonach kraju krzewy zimują dobrze.

Gdzie posadzić?

‘Golden Wings’ to odmiana polecana do sadzenia w ogrodach przydomowych jako roślina okrywowa w ogrodach skalnych, szczelinach suchych murków czy na wrzosowiskach. Tworzy atrakcyjne, dwubarwne kobierce, bardzo dobrze komponuje się na rabatach z innymi roślinami iglastymi.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Monika Szczepaniak (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

 

Tagi
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (9)
Warto przeczytać
Lista zakupów


NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
Twoja strona ogrodu