Jałowiec chiński 'Plumosa Aurea'

Wśród żółto zabarwionych iglaków jałowiec chiński odmiana ‘Plumosa Aurea’ jest jednym z najbardziej efektownych! Szczególnie wiosną, gdy młode przyrosty „uśmiechają” się do majowego słońca, trudno przejść obok niej obojętnie!

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
32
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Opis rośliny

Jałowiec chiński (Juniperus chinensis) 'Plumosa Aurea' ma krzaczasty pokrój. Rośnie powoli i w wieku 10 lat osiąga około 80cm wysokości i 1m średnicy. Stare egzemplarze dorastają do 3 m wysokości i 4 m średnicy. Jej pędy są sztywne, z lekko przewisającymi końcówkami i słabo rozgałęzione. Pokryte są łuskami o czystej, złocistożółtej barwie - zimą lekko brązowieją.

Ta stara odmiana została wyhodowana w 1923 roku. Znalazła się na liście roślin wyróżnionych przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze prestiżową nagrodą AGM w 1993 roku.

Jałowiec chiński Juniperus chinensis Plumosa Aurea fot. Grzegorz Falkowski ZSzP
Fot. Grzegorz Falkowski ZSzP

Zobacz inne ciekawe odmiany jałowca chińskiego

Wymagania i uprawa

Jałowiec chiński 'Plumosa Aurea’ należy do zdecydowanie łatwych w uprawie. Ma bardzo małe wymagania glebowe i może rosnąć nawet na bardzo suchych, żwirowych glebach. Nie wymaga nawadniania nawet w okresach suszy. Nie lubi wilgotnego klimatu, dlatego lepiej unikać jego sadzenia w pasie nadmorskim.

Jak większość jałowców nie toleruje cienia i powinien być sadzony na zdecydowanie słonecznych stanowiskach. Wykazuje pełną mrozoodporność na terenie całej Polski.

Jałowiec ten należy do gatunków rzadko atakowanych przez choroby i szkodniki, ale w ostatnich latach coraz częściej można zaobserwować na nim uszkodzenia spowodowane przez tarczniki i szpeciele. Szkodniki te są najczęściej kupowane wraz z młodym materiałem nasadzeniowym, dlatego młode rośliny warto kupować w sprawdzonych szkółkach, gdyż obydwa szkodniki są trudne do rozpoznania i zwalczenia.

Gdzie posadzić?

Odmiana ‘Plumosa Aurea’ jest polecana przede wszystkim do uprawy w ogrodach przydomowych, na rabatach, wrzosowiskach i ogrodach skalnych. Krzewy sadzone w gruncie najlepiej prezentują się na tle niebieskich lub zielonych jałowców o pędach pełzających po ziemi, np. jałowca pospolitego (Juniperus communis) ‘Green Carpet’ lub płożącego (J. horizontalis) ‘Glacier’ a także niskich okrywowych traw np. kostrzewy.

Dobrze sprawdza się też w uprawie pojemnikowej, do ozdoby różnego rodzaju balkonów i tarasów, które dzięki trwałemu ulistnieniu (zimozielone igły) pozostają atrakcyjne przez cały rok.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcie tytułowe: Monika Szczepaniak (APZ)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści