Jednym z cenniejszych i sprawdzonych w uprawie odmian jałowców, z których można tworzyć szpalery lub żywopłoty, jest jałowiec chiński 'Blaauw'. Odmiana ta pochodzi z Japonii i choć do uprawy została wprowadzona przed stu laty, przez holenderską szkółkę Blaauw & Co, nadal jest uznawana przez ogrodników za jedną z najwartościowszych form jałowca. Cenią ją zwłaszcza entuzjaści form bonsai, które roślina ta w naturalny sposób przypomina.
Jałowiec chiński (Juniperus chinensis) 'Blaauw' to wolno rosnący krzew iglasty o wzniesionym pokroju, przyjmująca formę odwróconego stożka. Po 10 latach uprawy roślina osiąga 1,5 m wysokości. Tworzy liczne, wzniesione pędy, ułożone blisko siebie, następnie kielichowato rozchylone na boki. Gałązki są cienkie, wałeczkowate, szaroniebieskie, miękkie w dotyku, pokryte drobnymi, ściśle przylegającymi łuskami. Starsze gałązki pokrywa atrakcyjna kora w kolorze cegły.
Jałowce to rośliny rozdzielnopłciowe, a odmiana 'Blaauw' jest klonem żeńskim, tworzy liczne, kuliste szyszkojagody pokryte woskowym nalotem.
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP) |
Uprawa i wymagania
Jałowiec chiński 'Blaauw' ma minimalne wymagania uprawowe i jest w pełni mrozoodporny. Dobrze rośnie na wszystkich glebach lekkich i przepuszczalnych, piaszczystych, również na tych, o niskiej zawartości składników pokarmowych, a nawet jałowych. System korzeniowy jałowców jest płytki, z tego względu krzewy bardzo dobrze sprawdzają się sadzone m.in. w ogrodach dachowych, zakładanych w miastach np. coraz częściej na stropach podziemnych garaży, gdzie warstwa substratu do uprawy zwykle ma nie więcej niż 20-30 cm grubości.
W ogrodzie przydomowym dół przygotowany do sadzenia jałowców nie musi być głęboki (20-30 cm), jednak powinien być odpowiednio szeroki. Jałowce najlepiej rosną na stanowiskach suchych i słonecznych. Na stanowiskach wilgotnych i zacienionych nie czują się dobrze, mogą chorować, co objawia się brązowieniem i zamieraniem pędów. W warunkach klimatycznych Polski krzewy wykazują pełną mrozoodporność.
Gdzie posadzić?
Oprócz nieformowanych żywopłotów i szpalerów jałowiec chiński 'Blaauw' świetnie nadaje się do sadzenia w miejscach wyeksponowanych, jako roślina pojedyncza, na wrzosowiskach, w ogrodach skalnych, japońskich i na cmentarzach. Wśród gęstych pędów tego jałowca lubią zakładać gniazda liczne gatunki ptaków.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP) Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl |