Logo
Logo

Jałowiec chiński 'Blaauw'

Jałowce to niezawodne rośliny do sadzenia w miejscach słonecznych, na glebach suchych oraz ubogich w składniki pokarmowe. Dzięki niewielkim wymaganiom wilgotnościowym rośliny te sprawdzają się znacznie lepiej, niż popularne i masowo sadzone odmiany żywotnika zachodniego. Do tego jałowce korzystnie wpływają na zdrowie człowieka dzięki wytwarzaniu naturalnych substancji hamujących rozwój mikroorganizmów, zwanych fitoncydami lub roślinnymi antybiotykami.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Jednym z cenniejszych i sprawdzonych w uprawie odmian jałowców, z których można tworzyć szpalery lub żywopłoty, jest jałowiec chiński 'Blaauw'. Odmiana ta pochodzi z Japonii i choć do uprawy została wprowadzona przed stu laty, przez holenderską szkółkę Blaauw & Co, nadal jest uznawana przez ogrodników za jedną z najwartościowszych form jałowca. Cenią ją zwłaszcza entuzjaści form bonsai, które roślina ta w naturalny sposób przypomina.

Jałowiec chiński (Juniperus chinensis) 'Blaauw' to wolno rosnący krzew iglasty o wzniesionym pokroju, przyjmująca formę odwróconego stożka. Po 10 latach uprawy roślina osiąga 1,5 m wysokości. Tworzy liczne, wzniesione pędy, ułożone blisko siebie, następnie kielichowato rozchylone na boki. Gałązki są cienkie, wałeczkowate, szaroniebieskie, miękkie w dotyku, pokryte drobnymi, ściśle przylegającymi łuskami. Starsze gałązki pokrywa atrakcyjna kora w kolorze cegły.

Jałowce to rośliny rozdzielnopłciowe, a odmiana 'Blaauw' jest klonem żeńskim, tworzy liczne, kuliste szyszkojagody pokryte woskowym nalotem.

Jałowiec chiński 'Blaauw' Fot. G.Falkowski-ZSzP

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych jałowców

Uprawa i wymagania

Jałowiec chiński 'Blaauw' ma minimalne wymagania uprawowe i jest w pełni mrozoodporny. Dobrze rośnie na wszystkich glebach lekkich i przepuszczalnych, piaszczystych, również na tych, o niskiej zawartości składników pokarmowych, a nawet jałowych. System korzeniowy jałowców jest płytki, z tego względu krzewy bardzo dobrze sprawdzają się sadzone m.in. w ogrodach dachowych, zakładanych w miastach np. coraz częściej na stropach podziemnych garaży, gdzie warstwa substratu do uprawy zwykle ma nie więcej niż 20-30 cm grubości.

W ogrodzie przydomowym dół przygotowany do sadzenia jałowców nie musi być głęboki (20-30 cm), jednak powinien być odpowiednio szeroki. Jałowce najlepiej rosną na stanowiskach suchych i słonecznych. Na stanowiskach wilgotnych i zacienionych nie czują się dobrze, mogą chorować, co objawia się brązowieniem i zamieraniem pędów. W warunkach klimatycznych Polski krzewy wykazują pełną mrozoodporność.

Gdzie posadzić?

Oprócz nieformowanych żywopłotów i szpalerów jałowiec chiński 'Blaauw' świetnie nadaje się do sadzenia w miejscach wyeksponowanych, jako roślina pojedyncza, na wrzosowiskach, w ogrodach skalnych, japońskich i na cmentarzach. Wśród gęstych pędów tego jałowca lubią zakładać gniazda liczne gatunki ptaków.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Autor
Jałowiec chiński 'Blaauw'
Jałowiec chiński 'Blaauw'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)
Powiązane rośliny