Jak "zwabić" ptaki do ogrodu? Zaproś skrzydlatych gości!

Jak zaprosić ptaki do ogrodu, fot. Heiko Sauter - Pixabay

Ptaki to mile widziani goście, którzy nie tylko likwidują szkodliwe owady, ale także umilają nam czas swoim śpiewem. Można "zaprosić" je do ogrodu wystawiając budki lęgowe, regularnie napełniając karmniki i sadząc rośliny, na których mogą żerować lub chować się.

Warto posiadać ogród przyjazny ptakom. Sposobów na zaproszenie pożytecznych, skrzydlatych przyjaciół jest wielu. Dowiedz się jak zwabić ptaki do ogrodu!

Posłuchaj
00:00
105
Spis treści
Jak prawidłowo dokarmiać ptaki? Co jedzą różne ptaki? Jaki karmnik dla ptaków wybrać? Jakie budki lęgowe wieszać w ogrodzie? Jakie rośliny są atrakcyjne da ptaków?

Mądre dokarmianie

Systematyczność to podstawa! Bardzo ważne jest zimowe dokarmianie, jednak należy robić to systematycznie. Skrzydlaci przyjaciele przyzwyczajają się do miejsca i mogą nie odlecieć nawet, gdy brakuje pokarmu. Karmę należy wykładać w takiej ilości, aby była „znikała” w szybkim czasie. Karmnik wypełniony dużą ilością zapasu nie jest dobrym pomysłem.

Nie dokarmiamy ptaków, jeśli nie znamy przynajmniej w przybliżeniu ich zwyczajów. Dokarmianie łabędzi, gołębi czy kaczek chlebem (w dużych ilościach) może im bardziej zaszkodzić niż pomóc.

W sklepach ogrodniczych można kupić mieszanki ziaren i innego pokarmu, które nie stanowią zagrożenia dla zwierząt. Pokarm oczywiście można także zbierać i suszyć w ciągu sezonu. Warto również pamiętać, że ptakom powinno się podawać pokarm jedynie w czasie zimy a nie przez cały rok.

Co jedzą ptaki?

  • Kaczki, łabędzie: ziarna zbóż, surowe lub gotowane warzywa (bez przypraw), granulat dla ptaków wodnych, chleb (jedynie świeży) jako dodatkowy pokarm podawany w ostateczności;
  • Sikorki: słonina (bez przypraw), ziarna słonecznika
  • Mazurki: łuskany słonecznik, proso, kasze
  • Trznadle: proso, owies, płatki owsiane
  • Kosy i kwiczoły: owoce (jabłka, morele, czarny bez, jarząb, porzeczki, aronie)
  • Kawki, sierpówki: pszenica, kasze
  • Gołębie: pszenica, kasze

Karmnik w bezpiecznym miejscu!

Karmnik powinien znajdować się na odpowiedniej wysokości (1,5 m lub wyżej), aby zapewnił bezpieczeństwo. Dodatkowo konstrukcja powinna posiadać dach chroniący zwierzęta (i częściowo) pokarm przed opadami atmosferycznymi. Brak ścianek w karmnikach pozwala ptakom na swobodne dolot i odlot w razie potrzeby.

Karmnik dla ptaków, fot. Anita Menger - Pixabay
Budka lęgowa dla ptaków, fot. liuksena - Pixabay
Fot. Anita Menger, liuksena/Pixabay

Budki lęgowe

Ptaki można przyciągnąć do ogrodu na dłużej budując im domy. Budki lęgowe powinny być montowane na dużej wysokości. Daszek nad otworem wejściowym utrudnia plądrowanie kotom lub srokom. Konstrukcja powinna pozwalać na jesienne czyszczenia wnętrza.

W zależności od wielkości, mogą stać się domem różnych gatunków ptaków. Szczególnie istotna jest średnica otworu wlotowego:

  • Modraszka: 2,8 cm
  • Bogatka, muchołówki, mazurek: 3,0 cm
  • Pleszka, kowalik: 4,0-4,5 cm
  • Szpak: 4,5-5,0 cm
  • Kawka: 8,5 cm
  • Puszczyk: 12,0 cm

Ptasie jaja, fot. DesignerColeman - Pixabay
Owoce dla ptaków, fot. David Mark Pixabay
Fot. DesignerColeman, David Mark/Pixabay

Rośliny atrakcyjne dla ptaków

Rośliny o owocach lubianych przez ptaki to np.:

Rośliny wykorzystywane przez ptaki do gniazdowania, np:


Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Heiko Sauter/Pixabay

Obserwuj
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Gość Ptakofil
12-06-2020 11:33
Jak się cieszę, że ostatnio ludzie przypomnieli sobie, że ptaki są tak ważne. Chrońmy je, starajmy się nie pozwalać naszym kotom ich łapać, zaprośmy do naszych ogrodów i parków! To one są wrogami kleszczy i naturalnymi siewcami kwiatów ♥
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści