Logo
Logo

Chcesz pomóc ptakom przetrwać zimę? Wybierz odpowiedni rodzaj karmnika

Karmniki dla ptaków to nie tylko sposób na pomoc naszym pierzastym przyjaciołom w trudnych okresach, ale również doskonała okazja do obserwacji natury w naszym ogrodzie czy na balkonie. Wybór odpowiedniego karmnika i pokarmu ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i bezpieczeństwa ptaków. W tym artykule dowiesz się, jak wybrać idealny karmnik, jakie pokarmy są najlepsze dla różnych gatunków ptaków oraz jak przyciągnąć do swojego ogrodu różnorodne gatunki.

Spis treści
Jaki karmnik dla ptaków wybrać do ogrodu lub na balkon? Jak powinny wyglądać tradycyjne karmniki? Czym się wyróżniają karmniki-silosy? Jaki pokarm wykładać do karmnika dla ptaków?

Jaki karmnik dla ptaków wybrać do ogrodu lub na balkon?

Dokarmianie ptaków w okresie zimowym, zwłaszcza w czasie dużych mrozów, pomoże im przetrwać bezpiecznie do wiosny. Karmnik możemy założyć nie tylko w ogrodzie, ale również na balkonie lub tarasie. Nie jest to trudne, ponieważ obecnie dostępna jest bardzo szeroka gama gotowych do powieszenia czy postawienia karmników dla ptaków. Jeśli lubimy majsterkować, możemy także samodzielnie zrobić karmnik. Aby zwabić do niego ptaki, konieczne jest regularne uzupełnianie pokarmu, a także dbanie o jego świeżość. 

Do najbardziej popularnych należą dwa rodzaje karmników dla ptaków:

1. Tradycyjne karmniki dla ptaków - domki

Ten rodzaj karmników jest znany od wielu lat. Mają one formę niewielkich drewnianych domków z daszkiem, na których podłogę wysypuje się pokarm dla ptaków. Karmniki domki są bardzo ładne i będą stanowić niebanalną ozdobę naszego ogrodu, balkonu lub tarasu. Są one także lubiane przez wiele gatunków ptaków.

Jednak decydując się na taki karmnik, pamiętajmy, że będzie trzeba go regularnie czyścić gorącą wodą, aby był bezpieczny dla ptaków. Ponadto na dno karmnika ziarna będziemy musieli wysypywać codziennie. Nie można jednorazowo wsypać grubej warstwy pokarmu, aby nie zawilgotniała, a następnie nie zapleśniała lub nie zgniła, jeśli ptaki nie zjedzą jej w ciągu jednego dnia.

Wybór gotowych karmników dla ptaków w formie domków jest ogromny. Różnią się one między sobą rozmiarami, a także rodzajem drewna, z jakiego są wykonane i designem. Taki drewniany domek dla ptaków można również wykonać własnoręcznie. Nie jest to trudne zadanie. Jeśli więc lubimy majsterkować, to wystarczy zbić lub skleić ze sobą kilka deseczek, aby powstał prosty karmnik.

karmnik dla ptaków domek fot. Detlef Müller - Pixabay
Fot. Detlef Müller / Pixabay
karmnik dla ptaków silos fot. Brent Connelly - Pixabay
Fot. Brent Connelly / Pixabay

2. Karmniki dla ptaków - silosy

Karmniki dla ptaków w formie silosów z nasionami to idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu na częste czyszczeni karmnika. Są to tuby wypełnione nasionami, wykonane najczęściej z tworzywa sztucznego, które wieszamy na drzewie lub balustradzie balkonowej. U dołu takiego silosu znajduje się otwór, przez który wypadają nasiona oraz siedzisko dla ptaków.

Jest to bardzo praktyczne i higieniczne rozwiązanie. Karmnik tego rodzaju niemalże się nie brudzi, bardzo łatwo utrzymać go w czystości, a także praktycznie nie istnieje ryzyko zawilgocenia nasion. Nie musimy się więc martwić, że pokarm spleśnieje. Nie jest konieczne także jego codzienne dosypywanie, ponieważ ilość znajdująca się w takim karmniku silosie wystarczy na co najmniej kilka dni.

Jeśli chcemy dokarmiać ptaki, to koniecznie zdecydujmy się na karmnik. Rozsypywanie pokarmu na ziemi nie jest dobrym pomysłem. Po pierwsze dlatego, że będzie on o wiele łatwiej ulegał zawilgoceniu i może szybko się psuć. Po drugie ziarna rozsypane na ziemi w ogrodzie będą zwabiać myszy, szczury i inne gryzonie.

Na balkonie sprawdzi się zadaszony solidny i utrzymywany w czystości karmnik. Natomiast w ogrodzie oprócz karmnika, warto zadbać o naturalne źródła pokarmu dla ptaków, tak, by móc ograniczyć ich sztuczne dokarmianie do minimum. Dzięki temu ptaki nie zatracą swojego naturalnego instynktu i nie staną się zależne od człowieka. Posadźmy więc w ogrodzie takie gatunki bylin, krzewów i drzew, które dostarczą ptakom jadalnych nasion oraz owoców. Mogą to być na przykład ogniki czy jarzębiny, ale także sosny oraz świerki, których nasiona ptaki chętnie jadają.

Jaki pokarm wykładać do karmnika dla ptaków?

Typowym najbardziej uzasadnionym okresem dokarmiania ptaków jest czas od końca października do końca lutego, kiedy w naturze ilość pokarmu jest ograniczona.

Nie ma jednej uniwersalnej karmy dla ptaków. Różne gatunki ptactwa mają różne preferencje pokarmowe. Jedne są ziarnojadami i odżywiają się wyłącznie pokarmem roślinnym, z kolei inne są drapieżcami. Jeśli więc chcemy pomóc w okresie zimowym jak największej ilości ptaków, to warto uzupełnić karmnik o różne rodzaje pokarmów. Sprawi to, że nasz karmnik będzie atrakcyjny dla wielu gatunków ptaków.

Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
Przeczytaj także
Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów

Dla gatunków żywiących się nasionami jak na przykład popularne wróble zakupmy odpowiednią mieszankę nasion. Z kolei sikory preferują pokarm tłusty, stąd tradycyjnie wieszało się dla nich w ogrodzie kawałki słoniny obtoczone w ziarnach maku. Słoninę można też zastąpić tłuszczem roślinnym w niewielkim pojemniku na przykład w łupince orzecha kokosowego, drewnianej foremce czy niewielkiej doniczce. Sprawdzi się choćby popularny i łatwo dostępny olej kokosowy, który zima w niskich temperaturach będzie miał postać stałą.

Oprócz rodzaju pokarmu niezwykle istotny dla ptaków jest również sposób jego podania. Ne wszystkie gatunki będą jadły z typowego karmnika zadaszonego, gdzie ziarna wysypane są na dnie. Tego typu stabilne zadaszone miejsca do jedzenia bardzo odpowiadają takim gatunkom ptaków jak na przykład: kosy, rudziki, trznadle, wróble, zięby. Z kolei takie ptaki jak dzięcioły pstre, kowaliki i sikory preferują karmniki dla ptaków wiszące i swobodnie bujające się.

Bardzo ważną kwestią, o którą należy dbać na bieżąco, jest czystość w karmniku. Najlepiej sprzątać go co 1-2 dni, aby nie dochodziło do gnicia i pleśnienia pokarmu. Jest to szczególnie ważne podczas mokrej deszczowej pogody.

Pamiętajmy, że nie trzeba wcale wyrzucać z karmnika ziarnem od razu, gdy zmokną- niektóre gatunki ptaków jak trznadle, bardzo chętnie zjadają namoczone nasiona. Chodzi o to, by nie zalegały one w karmniku przez kilka dni i nie zepsuły się, ponieważ nieświeży i zapleśniały pokarm zaszkodzi zdrowiu ptaków.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: GeorgeB2 / Pixabay
G.T.

Autor
Chcesz pomóc ptakom przetrwać zimę? Wybierz odpowiedni rodzaj karmnika
Chcesz pomóc ptakom przetrwać zimę? Wybierz odpowiedni rodzaj karmnika
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (9)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl