Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
10
Okazje

Jałowiec pospolity 'Goldschatz'

Jałowiec pospolity to nasz rodzimy gatunek rosnący w lasach i na wrzosowiskach w całym kraju. Przybiera różne formy - od drzewiastych przez kolumnowe, po niskie, dywanowe. Szczególnie wartościowe są dekoracyjne formy płożące, takie jak odmiana 'Goldschatz' o żółtopomarańczowych, niekłujących igłach.

 

Opis rośliny

Jałowiec pospolity (Juniperus communis) odmiana 'Goldschatz' Jest mutacją 'Repanda' wyselekcjonowaną w latach 90. XX wieku w Niemczech. Po raz pierwszy pojawiła się w sprzedaży w 2000 roku. Ten zimozielony krzew płoży się nisko przy ziemi, tworząc gęsty kobierzec o oryginalnej kolorystyce zmieniającej się w ciągu roku.

Rośnie bardzo wolno - rocznie przyrasta na szerokość 8-10 cm, by po 10 latach osiągnąć zaledwie 20 cm wysokości i 1,5 m szerokości. To jeden z najwolniej rosnących jałowców płożących.

jałowiec pospolity Goldschatz fot. FALKOWSKI

Fot. Grzegorz Falkowski

Niekłujące i miękkie w dotyku igły mają długość ok. 1 cm i ułożone są po 3 w okółku. Gęsto przylegają do licznych pędów. W młodości igły są pomarańczowożółte, a w starszym wieku jasnożółte. Gałązki są cienkie i wiotkie, dachówkowato ułożone. Odmiana nie kwitnie i nie tworzy szyszkojagód, ale dzięki atrakcyjnym igłom wygląda dekoracyjnie przez cały rok.

Wymagania i uprawa

Jak wszystkie odmiany jałowca pospolitego także i ta najlepiej czuje się w pełnym słońcu i nawet w najgorętsze i najbardziej suche lata pędy nie są przypalane. Roślina znosi półcień i jedynie w miejscach zacienionych i wilgotnych rośnie słabo. Uprawa krzewu nie jest kłopotliwa, bowiem ma on wyjątkowo skromne wymagania.

Dobrze rośnie na przeciętnych, lekkich, przepuszczalnych glebach o odczynie od lekko kwaśnego do kwaśnego, ale radzi sobie nawet na bardzo ubogich i suchych nieużytkach. Nie toleruje jedynie gleb zbitych, ciężkich i gliniastych. Nie wymaga podlewania i dobrze znosi cięcie odmładzające. Jej dużym atutem jest też całkowita odporność na mróz (strefa 4). Nawet w najzimniejszych rejonach kraju nie wymaga okrywania na zimę.

Gdzie posadzić?

Ciekawy pokrój, powolny wzrost oraz dekoracyjne igły sprawiają, że odmiana 'Goldschatz' idealnie nadaje się do niewielkich ogrodów, do sadzenia w grupach, na wrzosowiskach oraz jako roślina okrywowa na skarpy i skalniaki w większych ogrodach, parkach, w zieleni miejskiej. Nadaje się także do uprawy w pojemnikach na tarasach i balkonach. Rozrastanie się rośliny w szerz nie powinno być problemem, bo zawsze można ją przyciąć.

związek szkółkarzy polskich logo Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (5)

 

Ważne tematy
Lista zakupów
ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu