Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2020
10
Do góry

Jałowiec pospolity 'Goldschatz'

Jałowiec pospolity to nasz rodzimy gatunek rosnący w lasach i na wrzosowiskach w całym kraju. Przybiera różne formy - od drzewiastych przez kolumnowe, po niskie, dywanowe. Szczególnie wartościowe są dekoracyjne formy płożące, takie jak odmiana 'Goldschatz' o żółtopomarańczowych, niekłujących igłach.

Opis rośliny

Jałowiec pospolity (Juniperus communis) odmiana 'Goldschatz' Jest mutacją 'Repanda' wyselekcjonowaną w latach 90. XX wieku w Niemczech. Po raz pierwszy pojawiła się w sprzedaży w 2000 roku. Ten zimozielony krzew płoży się nisko przy ziemi, tworząc gęsty kobierzec o oryginalnej kolorystyce zmieniającej się w ciągu roku.

Rośnie bardzo wolno - rocznie przyrasta na szerokość 8-10 cm, by po 10 latach osiągnąć zaledwie 20 cm wysokości i 1,5 m szerokości. To jeden z najwolniej rosnących jałowców płożących.

jałowiec pospolity Goldschatz fot. FALKOWSKI

Fot. Grzegorz Falkowski

Niekłujące i miękkie w dotyku igły mają długość ok. 1 cm i ułożone są po 3 w okółku. Gęsto przylegają do licznych pędów. W młodości igły są pomarańczowożółte, a w starszym wieku jasnożółte. Gałązki są cienkie i wiotkie, dachówkowato ułożone. Odmiana nie kwitnie i nie tworzy szyszkojagód, ale dzięki atrakcyjnym igłom wygląda dekoracyjnie przez cały rok.

Wymagania i uprawa

Jak wszystkie odmiany jałowca pospolitego także i ta najlepiej czuje się w pełnym słońcu i nawet w najgorętsze i najbardziej suche lata pędy nie są przypalane. Roślina znosi półcień i jedynie w miejscach zacienionych i wilgotnych rośnie słabo. Uprawa krzewu nie jest kłopotliwa, bowiem ma on wyjątkowo skromne wymagania.

Dobrze rośnie na przeciętnych, lekkich, przepuszczalnych glebach o odczynie od lekko kwaśnego do kwaśnego, ale radzi sobie nawet na bardzo ubogich i suchych nieużytkach. Nie toleruje jedynie gleb zbitych, ciężkich i gliniastych. Nie wymaga podlewania i dobrze znosi cięcie odmładzające. Jej dużym atutem jest też całkowita odporność na mróz (strefa 4). Nawet w najzimniejszych rejonach kraju nie wymaga okrywania na zimę.

Gdzie posadzić?

Ciekawy pokrój, powolny wzrost oraz dekoracyjne igły sprawiają, że odmiana 'Goldschatz' idealnie nadaje się do niewielkich ogrodów, do sadzenia w grupach, na wrzosowiskach oraz jako roślina okrywowa na skarpy i skalniaki w większych ogrodach, parkach, w zieleni miejskiej. Nadaje się także do uprawy w pojemnikach na tarasach i balkonach. Rozrastanie się rośliny w szerz nie powinno być problemem, bo zawsze można ją przyciąć.

związek szkółkarzy polskich logo Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Porady na ten tydzień
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Jesień w ogrodzie kojarzy nam się z kolorowymi liśćmi. Przybierają one najróżniejsze kolory – złote, czerwone, pomarańczowe lub brązowe. Nie bez powodu ta pora roku nazywana jest złotą polską jesienią.
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Rośliny zimozielone (różaneczniki, świerki, żywotniki) dobrze jest w tym miesiącu obficie podlewać. Różaneczniki ściółkujemy.
Tydzień 43, Sentencja nr:4
Tydzień 43, Sentencja nr:4
W drugiej połowie miesiąca należy po raz ostatni skosić trawnik. Ostrze kosiarki trzeba nastawić tak, by źdźbła traw nie były krótsze niż 5 cm.
Tydzień 43, Sentencja nr:2
Tydzień 43, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłem chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51744
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => badz-eko-uprawiaj-ziola-i-warzywa
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 50887
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => 10-wyjatkowych-miejsc-do-odwiedzenia-w-polsce
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu