Logo
Logo

Jałowiec pospolity 'Green Carpet'

Jałowiec pospolity to gatunek rodzimy – występuje na terenie całej Polski. Ten krzew można spotkać w jasnych lasach sosnowych, brzezinach i na wrzosowiskach. Najczęściej rośnie na glebach jałowych, piaszczystych lub kamienistych. Szkółki roślin ozdobnych oferują duży wybór odmian jałowca pospolitego różniących się pokrojem, siłą wzrostu i barwą igieł.

Jedną z cenniejszych form okrywowych tego gatunku jest odmiana 'Green Carpet' – znaleziona na skalistych wybrzeżach norweskich fiordów, w pobliżu Stavanger w 1984 roku przez Arne Bryne’a. Ta ciekawa odmiana została wprowadzona do handlu w Wielkiej Brytanii przez szkółki Bressingham.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie sadzić?

Jałowiec pospolity (Juniperus communis) 'Green Carpet' to wolno rosnąca, karłowa odmiana jałowca o płożącym pokroju i zielonym ulistnieniu, tworząca zwarte maty okrywające podłoże. Po 10 latach uprawy krzewy osiągają zaledwie 0,1 m wysokości przy 1,5 m średnicy.

Pędy tej odmiany wyrastają promieniście ze środka krzewu i ścielą się nisko po ziemi. Gałązki są liczne, krótkie, dosyć krępe, płaskie, równomiernie i naprzemianlegle ułożone po obu stronach pędów.

Starsze pędy jałowca 'Green Carpet' przybierają wiśniowobrązowe zabarwienie. Igły mają długość 1 cm, są ułożone po 3 w okółkach i mają zaostrzone końce; z zewnątrz są jasnozielone, od wewnątrz (od strony gałązek) srebrzyste. Latem barwa igieł jest żywozielona, zimą ciemnozielona.

Ta odmiana jałowca pospolitego, oprócz formy tradycyjnego krzewu, bywa oferowana w postaci niewielkich, malowniczych drzewek, zaszczepionych na podkładce. Starsze formy pienne tworzą regularne, szerokie parasole z zachodzącymi na siebie dachówkowato gałązkami.

jałowiec pospolity 'Green Carpet'
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Jałowiec pospolity ‘Green Carpet’ należy do roślin wyjątkowo łatwych w uprawie, ma bardzo skromne wymagania glebowe. Doskonale rośnie na stanowiskach suchych, słonecznych, na glebach ubogich w składniki pokarmowe. Źle rośnie jedynie na miejscach zbyt wilgotnych lub podmokłych. Ta odmiana jest całkowicie mrozoodporna, bez obaw może być sadzona na terenie całego kraju.

Odmiana 'Green Carpet' źle reaguje na przesadzanie – ze względu na płaski i płytki system korzeniowy. Jednak dzięki rozległym korzeniom doskonale nadają się do sadzenia na skarpach i nasypach umacniając je i chroniąc przed erozją – osuwaniem ziemi i wypłukiwaniem w czasie silnych opadów deszczu. Jeśli krzewy za bardzo się rozrosną, można je wiosną lekko przycinać.

Gdzie posadzić?

Jałowiec ‘Green Carpet’ świetnie sprawdza się w roli rośliny okrywowej. Jest polecany do sadzenia w ogrodach prywatnych i zieleni publicznej. Doskonale komponuje się z innymi krzewami iglastymi, może rosnąć w dużych ogrodach skalnych i na wrzosowiskach.

Naturalne tło dla jałowca pospolitego tworzą brzozy, sosny i modrzewie. Tak skomponowane nasadzenia sprzyjają pojawianiu się grzybów (maślaki, kozaki) oraz przyciągają do ogrodu ptaki. W ogrodach przydomowych ładnie prezentują się egzemplarze sadzone pojedynczo, szczególnie w miejscach wyeksponowanych, ale jeszcze ciekawiej wyglądają nasadzenia grupowe.

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl

Autor
Jałowiec pospolity 'Green Carpet'
Jałowiec pospolity 'Green Carpet'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny