Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
stdClass Object
(
  [id] => 10521
  [title] => JESIEŃ
  [categories_id] => 3699
  [ulubionykiosk_id] => 0
  [categories_type_id] => 457
  [alias] => temat-miesiaca
  [introtext] => 

Jesień w ogrodzie, to najpiękniejszy czas w roku! To także odpowiedni moment na porządki, sadzenie i cięcie! Zadbaj o ogród wraz z naszymi poradami!

[ordering] => 12 [date_publish] => 2021-08-25 10:15:02 [categoryTitle] => Temat miesiąca [categoryAlias] => temat-miesiaca [parent_id] => 1 [categoryParentId] => 1 [categoryParentTitle] => ROOT [categoryAddressTitle] => dolnośląskie [categoryId] => 3699 [date_start] => 0000-00-00 00:00:00 [date_end] => 0000-00-00 00:00:00 [week] => 0 [disqus_likes] => 0 [disqus_posts] => 0 [content_id] => 4563 [images] => Array ( [0] => stdClass Object ( [content_id] => 10521 [id] => 89625 [width] => 1920 [height] => 1280 [alias] => lidowe [src] => /images/6/2/5/89625-Jesie-w-ogrodzie.jpg [title] => Jesień w ogrodzie [description] => Jesień w ogrodzie [zrodlo] => ) ) [tags] => Array ( [1] => Array ( [16] => stdClass Object ( [title] => Pomysł na balkon [parent_id] => 1 [tags_id] => 178 [content_id] => 10521 [alias] => pomysl-na-balkon [link] => /tagi/178-pomysl-na-balkon ) [17] => stdClass Object ( [title] => Kwiaty balkonowe [parent_id] => 1 [tags_id] => 99 [content_id] => 10521 [alias] => kwiaty-balkonowe [link] => /tagi/99-kwiaty-balkonowe ) ) ) [linkRoute] => index.php?option=com_avtcontent&view=article&id=10521&alias=temat-miesiaca&catid=3699&Itemid=1026 [link] => /temat-miesiaca/na-czasie [fields] => stdClass Object ( [item] => Array ( [0] => stdClass Object ( [id] => 57 [name] => Kolor tła [alias] => kolor-tla [value] => #ff8000 ) ) [items] => Array ( ) ) )
JESIEŃ
Na czasie
75
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Hodowla grzybów w ogrodzie

Grzyby można hodować na wiele sposobów w wielu miejscach – udaje się to nawet na specjalnych pniakach trzymanych w łazienkach! I choć dużo więcej zbierzemy ich w lesie, możliwość pochwalenia się grzybami ze swojego ogrodu daje ogromną satysfakcję. Poznajmy przygody z "grzybowymi ogrodami" Pani Julii Pawłowskiej, nauczycielce i mykolog (PAP).

 

Grzyby w ogródku

Do własnego ogródka można sprowadzić jadalne grzyby za pomocą specjalnych żeli z grzybnią czy szczepionek obecnych na rynku. Można również spróbować to zrobić "po domowemu", czyli rozrzucając grzybowe obierki albo robaczywe owocniki, jakie zostały nam z grzybobrania.

Hodowla cennych i smacznych grzybów, takich jak podgrzybki borowiki czy koźlarze, nie uda się bez drzew.

Pieczarki mają się świetnie na trawnikach czy łąkach. Ale większość naprawdę dobrych tzw. leśnych grzybów kapeluszowych, które chcielibyśmy mieć w ogródku, wymaga drzew i odpowiedniego siedliska. Bez tego rzucanie zarodników niewiele da – Julia Pawłowska, mykolog oraz pracownik Zakładu Systematyki i Geografii Roślin Uniwersytetu Warszawskiego

Pani Julia Pawłowska zakładała ze swoimi uczniami w liceum niewielkie "grzybowe ogródki" w doniczkach i na kłodach, ale przyznała, że zbiory były niewielkie.

W skali dwóch lat faktycznie coś się pojawiło, choć wydajność takiej hodowli była niewielka i przypomina trochę uprawę pomidorów w jednej doniczce na balkonie. Miło jest mieć taką doniczkę, ale przez cały sezon dostaniemy z niej sześć pomidorów, podczas gdy każdy zjada ich kilka kilogramów. Podobne wrażenie miałam hodując boczniaki na specjalnej kłodzie w łazience dodała mykolog. – Pięknie było widzieć, jak wyrosły, choć taka hodowla jest mało opłacalna. Gdybym poszła do lasu, co tydzień mogłabym ich przynosić tyle, ile w tej łazience uzyskałam przez cały sezon, wielkim nakładem pracy. Zakładamy jednak, że w hodowli liczy się przede wszystkim satysfakcja; świadomość, że to mój własny grzyb.

Hodowla grzybów jest mało wydajna i nie zawsze prosta. Jednym z ciekawszych sposobów jest umieszczenie grzybni na martwym drewnie: bierzemy pniak, nawiercamy go, a do otworów wkładamy szczepionki grzybniowe. Taki pniak trzeba później trzymać w ogródku, w wilgotnym miejscu. Szczepionki boczniaków można w ten sposób hodować w ogrodzie, gdzie warunki są bliższe naturalnemu siedlisku, ale też w domowej łazience!

Można też próbować hodowli wiórowych, w których grzyby hodujemy na specjalnych trocinach czy tzw. workach ściółkowych. Do tego typu uprawy musimy też wybrać odpowiednie grzyby. Jednym z nich jest soplówka jeżowata, która jest cennym grzybem leczniczym, chronionym i bardzo rzadkim, więc jej pozyskiwanie z naturalnych stanowisk nie wchodzi w grę.

grzyby w ogrodzie fot. Stefan Schweihofer -Pixabay
Fot. Stefan Schweihofer/Pixabay

Hodowla grzybów w ogrodzie jest możliwa, jednak zbiory nigdy nie będą takie jak w lesie.

Czasami grzyby pojawiają się spontanicznie, np. smardze. "Rzadko kiedy udaje się wyhodować je specjalnie. Smardze trafiają się za to same, kiedy ogródek podsypujemy korą, na której przenoszą się ich zarodniki albo kawałki grzybni. Coś takiego zdarzyło się u mojej babci w ogródku. Sypnęliśmy świeżej kory, a w jakiś czas później spostrzegliśmy tam smardze. Bardzo się cieszyliśmy, że będą w ogródku. Skończyło się jednak na tym, że pojawiły się raz, a potem znikły. Grzyby nie tak łatwo hodować jak pomidory" – zaznaczyła Pani Pawłowska.

Niektóre ich gatunki z reguły nie udają się w hodowlach. Jak np. prawdziwki, które lubią stare lasy i ciężko je uzyskać w warunkach kontrolowanych. Nie zawsze udają się nawet hodowle ze szczepionek mikoryzowych. Aby zwiększyć szansę na sukces, trzeba przestrzegać zaleceń dotyczących typu siedliska oraz przede wszystkim rodzaju drzew, przy jakich należy ją stosować. Np. koźlarz babkapod brzozami, bo to gatunek, który wchodzi w związki mikoryzowe właśnie z tym drzewem i tylko pod nim występuje.

Teoretycznie do zagrzybiania ogródka można użyć nawet grzybowych obierek. Rzucone w odpowiednie miejsce w ogrodzie mają szansę się "przyjąć".

Grzyb jest organizmem zbudowanym w całości z grzybni. To co rośnie pod ziemią i ponad nią (czyli owocnik), to jeden i ten sam twór, bardziej lub mniej zbita. Grzybnia nie jest jednak specjalnie mocnym tworem, a ta z obierek jest dodatkowo dość uszkodzona. Jej stan i to ile czasu minęło od zebrania może znacząco wpłynąć na "przyjęcie" się grzybni w ziemi.

Można próbować, ale gdybym miała zgadywać, co wygra obstawiałabym jakichś destruentów (grupa organizmów w biocenozie rozkładająca martwą materię organiczną), które rozłożą grzybnię i przerobią ją na związki organiczne – dodała Pawłowska. – Bo trzeba wiedzieć, że w glebie żyje wiele organizmów rozkładających materię, w tym innych grzybów, często zainteresowanych rozłożeniem także cudzej grzybni. Przykładem grzyba, który rozkłada inne grzyby są przedstawiciele rodzaju Trichoderma".


Źródło i tekst: PAP - Nauka w Polsce www.naukawpolsce.pap.pl, Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Michal Jarmoluk/Pixabay

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (10)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Gość Darek

28-07-2021 11:58

mi udało się wyhodować grzyby po 2 latach pielęgnacji na naszej działce leśnej ;) rosną bardzo ładnie, jednak wymagają sporo cierpliwości. ja zamówiłem borowika sosnowego ze sklepu online grzybnie.pl

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu