Logo
Logo
10
Okazje

Jałowiec pospolity 'Anna Maria'

Jałowiec pospolity to gatunek rodzimy, występuje na terenie całej Polski w jasnych lasach sosnowych, brzezinach i na wrzosowiskach. Najczęściej rośnie na glebach jałowych, piaszczystych lub kamienistych. Szkółki roślin ozdobnych oferują duży wybór odmian jałowca pospolitego, różniących się pokrojem, siłą wzrostu i barwą igieł.

Jedną z cenniejszych, wolno rosnących form okrywowych jałowca pospolitego, jest polska odmiana ‘Anna Maria’, znaleziona w latach 80 XX wieku przez Jana Grąbczewskiego na zmutowanej odmianie ‘Repanda’.

 

Jałowiec pospolity (Juniperus communis) ‘Anna Maria’ to karłowy krzew o początkowo płaskokulistym, później poduszkowatym pokroju i wolnym tempie wzrostu. Po 10 latach uprawy dorasta do 20-30 cm wysokości i 0,5 m szerokości.

Pędy odmiany 'Anna Maria' są krótkie, najpierw wzniesione, później pokładające się, mocno rozgałęzione. Młode pędy są w kolorze słomkowym, starsze robią się brązowe. Gałązki są cienkie, wzniesione, wszystkie ułożone wertykalnie i równo obok siebie. Pokrywają je drobne, krótkie, szarozielone igły.

jałowiec pospolity Juniperus communis Anna Maria Fot. Grzegorz Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Jałowiec pospolity  ‘Anna Maria’ jest rośliną łatwą w uprawie, o bardzo skromnych wymaganiach glebowych. Roślina ta doskonale rośnie na stanowiskach słonecznych, na glebach ubogich w składniki pokarmowe, suchych, kamienistych, a nawet jałowych. Źle rośnie jedynie na glebach wilgotnych i w miejscach zacienionych.

Odmiana wykazuje pełną odporność mrozową, można ją sadzić na terenie całego kraju.

Gdzie posadzić?

Odmiana 'Anna Maria' najlepiej prezentuje się sadzona w ogrodach skalnych i alpinariach, na wrzosowiskach, murkach skalnych i rabatach z miniaturowymi roślinami iglastymi. Nadaje się do uprawy w pojemnikach ustawianych na słonecznych balkonach i tarasach.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl
Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (10)
Powiązane rośliny
Warto przeczytać
Lista zakupów


NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu