Jałowiec nadbrzeżny (Junieprus conferta) 'Schlager' jest odmianą wartą polecenia spośród kilku kultywarów jałowca nadbrzeżnego, oferowanych przez polskie szkółki i centra ogrodnicze. To odmiana notowana w uprawie w Wielkiej Brytanii w latach 70 XX wieku, charakteryzująca się intensywnie zielonym kolorem igieł oraz szybkim tempem wzrostu.
Po 10 latach uprawy roślina ta dorasta do 30-40 cm wysokości i około 1,5-2 m szerokości. Jej pędy są długie, sztywne, szeroko rozpostarte, ścielą się po ziemi. Kora najmłodszych pędów jest zielona, u starszych egzemplarzy przyjmuje jasnobrązowe zabarwienie. Gałązki są liczne, obficie i gęsto ulistnione, na końcach lekko wzniesione.
Igły jałowca 'Schlager' są skupione po 3 w okółkach, mają kształt rynienki. W przekroju są trójkątne, mają długość 1,2-1,5 cm; są ostro zakończone, w dotyku kłujące, intensywnie zielone ze srebrzystobiałym, wąskim paskiem przetchlinek.
Ozdobą rośliny są także dosyć duże, kuliste, jasnozielone szyszkojagody średnicy 1 cm, pokryte grubą warstwą srebrzystego wosku, ciemniejące po dojrzeniu. Wewnątrz szyszkojagód znajdują się zwykle 3 nasiona.
Uprawa i wymagania
Jałowiec nadbrzeżny nie jest wymagający pod względem podłoża, ale lepiej sprawdza się sadzony w zachodniej części kraju, gdzie zimy są łagodniejsze. Na wschód od Wisły, przy mroźnej pogodzie oraz braku pokrywy śnieżnej, może niestety przemarzać. Dlatego w razie zapowiedzi silnego mrozu krzew warto okryć cieniówką lub stroiszem.
Gdzie posadzić?
Jałowiec nadbrzeżny 'Schlager' nadaje się do obsadzania skarp, nasypów oraz rabat z roślinami iglastymi. Jego pędy szybko pokrywają powierzchnię gleby. Krzew doskonale prezentuje się w ogrodach skalnych i alpinariach oraz sadzony na murkach skalnych, z których zwieszają się jego długie gałązki. Jest jednym z najładniejszych jałowców okrywowych, które można u nas uprawiać.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP) Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl |