Logo
Logo

Jałowiec łuskowaty 'Blue Star'

Jałowiec łukowaty to gatunek górski pochodzący ze wschodnich Himalajów. Naturalnie występuje do wysokości 5000 m n.p.m. W Europie uprawiano go już w pierwszej połowie XIX wieku, ale popularność zyskały przede wszystkim jego odmiany ogrodowe o niebieskiej lub żółtej barwie gałązek.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Jałowiec łuskowaty (Juniperus squamata) ‘Blue Star’ to jeden z najbardziej oryginalnych, karłowych kulytwarów, wyselekcjonowany w Holandii w połowie XIX wieku, jako czarcia miotła znaleziona na odmianie ‘Meyeri’. Swoją formą, kształtem i barwą roślina przypomina trójwymiarową gwiazdę. Jest wyjątkowo piękny, a przy tym łatwy w uprawie. Jego walory dekoracyjne zostały docenione m. in. przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze RHS, które przyznało jej wyróżnienie Award of Garden Merit.

Jałowiec łuskowaty ‘Blue Star’ to wolno rosnący krzew iglasty o niebieskim zabarwieniu igieł. Początkowo rośnie kuliście, ale później tworzy kompaktowe, stożkowate odgałęzienia. Po 10 latach dorasta do 30 cm wysokości i 50 cm średnicy.

Stare egzemplarze rozrastają się poduchowato na boki. Pędy i gałęzie tej odmiany są krótkie, gęsto ułożone, pokryte srebrzystoniebieskimi igłami. Igły są krótkie, w dotyku kłujące, pokryte woskowym nalotem, nadającym krzewom atrakcyjny niebieski kolor. Jesienią i zimą igły ciemnieją.

Oprócz tradycyjnych krzewów w sprzedaży oferowane są także rośliny zaszczepione na niewysokich podkładkach, przybierające formę miniaturowego drzewka.

jałowiec łuskowaty Juniperus squamata Blue Fot. G. Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)
 
 

Uprawa i wymagania

Jałowiec łuskowaty jest rośliną łatwą w uprawie, dobrze rośnie na większości przeciętnych, a nawet ubogich, ale przepuszczalnych gleb ogrodowych. Odmiana 'Blue Star' wykazuje pełną mrozoodporność, wymaga słonecznego stanowiska, najlepiej sprawdza się sadzona na wystawie południowej. Toleruje suszę, upał, zanieczyszczone powietrze, rośnie zdrowo zdobiąc ogród przez cały rok.

Gdzie posadzić?

Obie formy jałowca 'Blue Star', zarówno tradycyjny krzew, jak i szczepiony na podkładce, doskonale nadają się do sadzenia w niewielkich ogrodach przydomowych, na skalniakach, wrzosowiskach, murkach skalnych, na cmentarzach oraz we wszelkiego rodzaju pojemnikach ustawianych na słonecznych balkonach i tarasach.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl
Autor
Jałowiec łuskowaty 'Blue Star'
Jałowiec łuskowaty 'Blue Star'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (11)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (1)
kategoria-abc_ogrodnika_aktualnosci_ogrodnicze
NAJNOWSZE TREŚCI