Objawy rdzy gruszy
Rdza gruszy to choroba grzybów gruszy powodowana przez pasożytniczy grzyb Gymnosporangium sabinae. Obok parcha to jedna z najczęściej występujących chorób gruszy w sadach przydomowych.
- Pierwsze objawy choroby widoczne są już wczesną wiosną na młodych liściach w postaci niewielkich, pomarańczowych plam, które szybko się powiększają, czasem lekko różowieją.
- W miejscu plam, na spodniej stronie liścia, powstają charakterystyczne, zgrubiałe narośle, na których tworzą się żółte zarodniki.
- Choroba szybko rozprzestrzenia się na kolejne grusze. Powoduje przedwczesne opadanie liści i znaczne osłabienie drzew, co skutkuje gorszym owocowaniem!
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Wiosną na pędach jałowców można zauważyć duże, pomarańczowe skupiska zarodników przetrwalnikowych, które w połowie maja są źródłem zakażenia liści i pędów grusz. Liście grusz pokrywają się wówczas licznymi, pomarańczowymi plamkami (patrz zdjęcie tytułowe), które z czasem powiększają się i stają się pomarańczowo-czerwone. W tych miejscach liście grubieją, a w środkowej części przebarwień pojawia się czarna plamka. |
Zapobieganie i zwalczanie rdzy gruszy
Najskuteczniejszą metodą zapobiegania pojawianiu się choroby na gruszach jest unikanie sadzenia w pobliżu jałowca: sabińskiego (Juniperus sabina), wirgińskiego (J. virginiana) i pośredniego (J. pfizeriana). Jest on żywicielem pośrednim rośliny! Jest to tzw. choroba dwudomowa, czyli potrzebuje dwóch żywicieli, by przejść cały cykl rozwojowy. Pierwszym żywicielem są niektóre odmiany jałowca, natomiast drugim uprawne gatunki grusz.
Jeśli w okolicy naszego ogrodu nie będą rosły jałowce, choroba nie pojawi się na gruszach! W przeciwnym razie pozostanie nam już jedynie zwalczanie chemiczne objawów choroby. Warto zastosować preparat chemiczny Discus lub Syllit, który oprócz rdzy na gruszach skutecznie też zwalcza parch gruszy.
Warto także sadzić odmiany gruszy, które są mało podatne lub odporne na chorobę – np.: 'Faworytka;, 'Kulasówka' lub 'Bonkreta Williamsa'.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Małgorzata Wójcik