Rdza: groźna choroba gruszy i jałowca. Jak wygląda i jak ją zwalczać?

rdza gruszy fot. Małgorzata Wójcik

Pytanie czytelnika: Jak pozbyć się plam na liściach gruszy? Na liściach pojawiły się różowe plamy, które szybko się rozprzestrzeniają. Czy to jest jakaś choroba? Czy można ją zwalczać?

Posłuchaj
00:00
55
Spis treści
Jak wygląda rdza gruszy? Czy choroba jest groźna? Czy można leczyć grusze? Jak pozbyć się rdzy? Jakie preparaty zwalczają rdzę gruszy?

Objawy rdzy gruszy

Rdza gruszy to choroba grzybów gruszy powodowana przez pasożytniczy grzyb Gymnosporangium sabinae. Obok parcha to jedna z najczęściej występujących chorób gruszy w sadach przydomowych.

  • Pierwsze objawy choroby widoczne są już wczesną wiosną na młodych liściach w postaci niewielkich, pomarańczowych plam, które szybko się powiększają, czasem lekko różowieją.
  • W miejscu plam, na spodniej stronie liścia, powstają charakterystyczne, zgrubiałe narośle, na których tworzą się żółte zarodniki.
  • Choroba szybko rozprzestrzenia się na kolejne grusze. Powoduje przedwczesne opadanie liści i znaczne osłabienie drzew, co skutkuje gorszym owocowaniem!

rdza na jałowcu fot. Aleksandra Sarnowska Fot. Aleksandra Sarnowska

Wiosną na pędach jałowców można zauważyć duże, pomarańczowe skupiska zarodników przetrwalnikowych, które w połowie maja są źródłem zakażenia liści i pędów grusz.

Liście grusz pokrywają się wówczas licznymi, pomarańczowymi plamkami (patrz zdjęcie tytułowe), które z czasem powiększają się i stają się pomarańczowo-czerwone. W tych miejscach liście grubieją, a w środkowej części przebarwień pojawia się czarna plamka.

Zapobieganie i zwalczanie rdzy gruszy

Najskuteczniejszą metodą zapobiegania pojawianiu się choroby na gruszach jest unikanie sadzenia w pobliżu jałowca: sabińskiego (Juniperus sabina), wirgińskiego (J. virginiana) i pośredniego (J. pfizeriana). Jest on żywicielem pośrednim rośliny! Jest to tzw. choroba dwudomowa, czyli potrzebuje dwóch żywicieli, by przejść cały cykl rozwojowy. Pierwszym żywicielem są niektóre odmiany jałowca, natomiast drugim uprawne gatunki grusz.

Preparat na rdzę gruszy
Discus 500 WG
To środek grzybobójczy w formie granul do sporządzania zawiesiny wodnej o działaniu lokalnie układowym do stosowania zapobiegawczego. Działanie lokalnie układowe krezoksymu metylowego polega na rozprzestrzenianiu się substancji biologicznie czynnej poprzez dyfuzję w fazie gazowej na liściach. Środek przeznaczony do stosowania przy użyciu samobieżnych lub ciągnikowych opryskiwaczy sadowniczych.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Środek na rdzę gruszy
To środek grzybobójczy do oprysku drzew owocowych. Można go stosować zarówno zapobiegawczo jak i interwencyjnie w przypadku wystąpienia chorób takich jak: kędzierzawość liści brzoskwini, parch jabłoni, parch gruszy, drobna plamistość liści.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Jeśli w okolicy naszego ogrodu nie będą rosły jałowce, choroba nie pojawi się na gruszach! W przeciwnym razie pozostanie nam już jedynie zwalczanie chemiczne objawów choroby. Warto zastosować preparat chemiczny Discus lub Syllit, który oprócz rdzy na gruszach skutecznie też zwalcza parch gruszy.

Warto także sadzić odmiany gruszy, które są mało podatne lub odporne na chorobę – np.: 'Faworytka;, 'Kulasówka' lub 'Bonkreta Williamsa'.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Małgorzata Wójcik

Obserwuj
Autor
Paweł Romanowski Paweł Romanowski

Redaktor naczelny portalu. Ogrodnik z pasji i doświadczenia. Dba o zielony ogródek od ponad 10 lat.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Grusza pospolita Pyrus communis

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści