Szukanie własnego stylu
Dla wielu osób chcących założyć swój wymarzony ogród wybranie odpowiedniego stylu może być nie lada wyzwaniem. Nie jest to łatwe, nawet dla profesjonalnych ogrodników i architektów krajobrazu. Każdy styl "rządzi się swoimi prawami", dominują w nim różne gatunki roślin oraz elementy małej architektury ogrodowej. Wszystkie te elementy muszą ze sobą harmonizować. Nie jest ważna idealna dokładność, lecz uchwycenie klimatu danego stylu.
Zanim posadzisz w swoim ogrodzie drzewa i krzewy, zastanów się dobrze, czemu ma służyć ogród i jak chcesz wykorzystywać przestrzeń wokół domu. Zaplanuj swój ogród tak, aby przede wszystkim odpowiadał Tobie i Twojej rodzinie. Weź pod uwagę Wasz styl życia, Wasze potrzeby i możliwości późniejszej pielęgnacji. Nie sztuką jest założenie pięknego ogrodu z wieloma kolorowymi roślinami, jeśli nie znajdziecie czasu, aby je pielęgnować.
Zanim wybierzesz styl swojego przyszłego ogrodu:
- Zastanów się, czy masz czas i chęci, aby pielęgnować rośliny, czy raczej wolałbyś ogród wymagający jak najmniejszych nakładów pracy.
- Wybór stylu ogrodu to trudne zadanie. Większość z nas chce mieć wszystko, co już gdzieś wcześniej widziało. W większości przypadków najlepsza jest zasada "im mniej, tym lepiej".
- Ogród musi dobrze komponować się z otoczeniem, musi także dobrze komponować się z domem.
- Wiele ogrodów zakładanych jest w określonym stylu, jednak wciąż najpopularniejszy jest swobodny, nieformalny układ, który łączy wszystkie style.
Najpopularniejsze style ogrodowe
Ogród nowoczesny
Ogrody nowoczesne mają przeważnie przejrzysty, prosty i geometryczny układ. Wszystko jest uporządkowane i panuje w nich ład - t.j. nic nie jest przypadkowe. Zakładane są według prostej zasady - im mniej, tym lepiej. Często spotykanym elementem jest basen i duży taras. Ważne są także rośliny w stylowych doniczkach, nowoczesne rzeźby i inne ozdoby (najczęściej metalowe lub szklane), a także wygodne meble ogrodowe. Charakterystyczne dla ogrodów nowoczesnych jest łączenie elementów roślinnych z materiałami takimi jak drewno, tworzywa sztuczne, kamień, metal i szkło.
Rośliny zawsze są "uporządkowane" - podporządkowane konkretnemu układowi (zwykle są to pojedyncze nasadzenia lub rośliny posadzone w liniach). Często sadzi się rośliny iglaste, głównie miniaturowe iglaki, ale równie często pojawiają się rośliny liściaste jak bukszpan, berberys, trawy ozdobne, małe drzewa. Bardzo często sadzi się strzyżone krzewy i drzewa, przybierające najróżniejsze kształty (kuli, stożka, walca). Pnącza sadzone są często przy murze, tworząc prawdziwe zielone ściany.
Ogród angielski
Ogród angielski ma romantyczny charakter, często kojarzy się z ogrodem wiejskim, jednak jest on znacznie bardziej uporządkowany. Jest pełen kolorowych kwiatów, zapachów i tajemniczych zakątków. Swobodny charakter nasadzeń widoczny jest między innymi w doborze roślin. W środku często występuje rozległy trawnik, a przestrzeń podzielona jest na odrębne wnętrza o różnorodnych funkcjach.
Murki i ścieżki ogrodowe wykonane są zwykle z cegły. Wśród roślin królują róże pnące rozpięte na altanach i pergolach przy wejściach do domów. Często sadzone są także na rabatach.
W angielskich ogrodach królują róże angielskie, rabatowe i pnące, kolorowe rabaty bylinowe zwykle o nieregularnych kształtach oraz drzewa i krzewy o naturalnym pokroju. Rośliny pnące porastają często wysoki mur z cegieł i kamieni otaczający ogród, a także ściany domu.
Ogród japoński
Ogrody japońskie to ogrodnicza perfekcja w każdym calu. Nic w nich nie jest przypadkowe, a każdy element dopracowany jest w najdrobniejszym szczególe. Wiele z nich ma swoją bogatą symbolikę - np. kamienie oznaczają niezmienność, woda - życie, a rośliny zimozielone - długowieczność. Inspiracją ogrodów japońskich jest natura, dlatego też często są określane mianem miniaturowych krajobrazów. Najbardziej charakterystyczne elementy to: zróżnicowana rzeźba terenu, woda, kamień naśladujący skały oraz wzorowane na przyrodzie kompozycje roślinne. Cechuje je spokój i elegancja, ale przede wszystkim prostota i asymetria.
Dużą zaletą ogrodu japońskiego jest to, że można go założyć nawet na bardzo małej powierzchni. Rośliny to głównie niewielkie drzewa i krzewy. Królują klony palmowe oraz drzewka bonsai o fantazyjnych kształtach.
Ogród wiejski
W ogrodach wiejskich panuje swobodny klimat. Często mówi się o nich, że są tzw. swojskie. Panuje w nich pozorny bałagan i na pierwszy rzut oka odnosi się wrażenie, że wszystko jest przypadkowe. W wiejskich ogrodach aż kipi od barwnych i pachnących rabat kwiatowych i kwietników.
Dominują w nich malwy, rudbekie, jeżówki, dzielżany i inne nieco już zapomniane kwiaty ogrodowe. W doniczkach często sadzi się pelargonie i bratki. Często występuje także wydzielona część na przydomowy sad i warzywnik.
Ogrody wiejskie otoczone są najczęściej drewnianym płotem lub ogrodzeniem z kamienia, dzięki czemu łączą się płynnie z otaczającym je krajobrazem. Charakterystyczne są drzewa i krzewy owocowe oraz zioła, a także rośliny jednoroczne i byliny. Elementy małej architektury wykonane są głównie z drewna - są to najczęściej masywne drewniane stoły i ławy lub ławeczki na żeliwnych nogach.
Zarówno barwy jak i faktury poszczególnych elementów ogrodu wiejskiego powinny tworzyć jedną całość współgrając ze sobą i uzupełniając się, a tylko pozornie stwarzać nastrój przypadkowości i delikatnego chaosu.
Ogród nieformalny
Pomimo wielu ściśle określonych stylów ogrodowych i tak większość nowo zakładanych ogrodów ma układ nieformalny. Jest on zwykle połączeniem wielu wyżej opisanych stylów. Nie ma "myśli wiodącej" - często poszczególne części mają charakter odpowiadający konkretnemu stylowi. Pozwala to na większą swobodę w wyborze roślin oraz elementów architektury ogrodowej.
Przestrzeń blisko domu jest zwykle regularnie urządzona - dominuje taras, rośliny w doniczkach i niskie rabaty oraz elementy ogrodu japońskiego. W miarę oddalania się od domu układ ogrodu staje się coraz bardziej nieregularny - pojawiają się wyższy rabaty w stylu angielskim lub wiejskim. Na obrzeżach działki panuje zazwyczaj styl zupełnie swobodny - dominuje duży trawnik wokół którego posadzony jest żywopłot lub drzewa zasłaniające posesję przed sąsiadem.
Umiejętne połączenie różnych stylów ogrodów może przynieść wspaniałe rezultaty.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe: Pixabay, Leslie Watts SXC