Drewniane elementy ogrodowej architektury

Drewniane elementy ogrodowej architektury

W wielu przydomowych ogrodach istnieje możliwość postawienia altany czy pawilonu ogrodowego. Nawet mała altana pozwala stworzyć przyjemny kącik do wypoczynku.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
1

Mała architektura ogrodowa jest wykonywana najczęściej z drewna. Jednak mniejsze elementy często są produkowane również z tworzywa, a wszelkiego rodzaju donice także z betonu. Niektóre konstrukcje wykonywane są z rurek stalowych, lakierowanych proszkowo najczęściej na zielono lub granatowo.

Altany

Altany mogą mieć ściany pełne z przeszkleniami oraz ażurowe. Najczęściej oferowane przez producentów jako gotowe, nie mają drzwi. Te ogrodowe domki są budowane na planie kwadratu lub wielokąta. Ażurowe wypełnienia bocznych elementów są wykonane z listewek ułożonych diagonalnie lub pod kątem prostym. Czasem dolna połowa ścianki jest pełna, zaś górna ażurowa. Ramy ujmujące ścianki mogą być proste bądź zakończone łukowo.

Dach kryje się najczęściej gontem drewnianym lub bitumicznym. Można też pokryć altanę strzechą, lecz wymaga to zastosowania mocniejszej konstrukcji nośnej. Strzecha jest bardzo ciężka, ale za to efektowna.

Altany wykonuje się prawie wyłącznie z drewna. Musi ono być odpowiednio zaimpregnowane, aby uchronić je przed pleśnią, grzybami i owadami. Najskuteczniejsza jest impregnacja ciśnieniowa, nie możemy jednak wykonać jej samodzielnie. Trzeba kupić już zabezpieczone elementy.

Stosowane do impregnacji drewna preparaty solne mają najczęściej charakterystyczny zielonkawy kolor, który pozostaje na powierzchni materiału. Pojawiają się jednak także preparaty mające brązowe zabarwienie.

Szczególnego rodzaju altany są robione ze stalowych, lakierowanych prętów. Nie mają one dachu, ani pełnych lub półpełnych ścian. Są to konstrukcje ażurowe, niekiedy bardzo efektownie zdobione, służące do obsadzenia pnączami.

Altana ogrodowa, fot. Dach Reed
Fot. Dach Reed

Pawilony

Pawilon jest oszczędniejszą formą altany, nie ma bowiem bocznych ścian, ani podłogi. Najprostsze konstrukcje są wykonywane z lakierowanych proszkowo rurek stalowych, które tworzą konstrukcję podtrzymującą dach z impregnowanej, nieprzemakalnej tkaniny. Ich zaletą jest to, że łatwo je przestawić w inne miejsce i schować na zimę. Równie prosta może być konstrukcja drewniana. Jednak w tym przypadku przeniesienie pawilonu będzie trudniejsze, ponieważ nośne słupki muszą być mocno zakotwione w ziemi.

Wiele pawilonów opiera się na kratownicach, które często są umocowane do drewnianych donic. Pawilon może mieć pełne półścianki, a stąd już tylko krok do przekształcenia go w altanę.

W małych ogrodach przydatne są pawilony na planie trójkąta. Można je ustawić w narożniku posesji, a zabierają niewiele miejsca.

Pawilon w ogrodzie, fot. Silvp Fot. Silvp

Płotki

Często chcemy wydzielić w ogrodzie jakieś jego części lub sztucznie urozmaicić rzeźbę terenu. Stosujemy wtedy różnej wielkości ogrodzenia i murki.

Płoty – stosowane do wydzielania wnętrz ogrodowych produkowane są jako gotowe panele z drewna najczęściej impregnowanego ciśnieniowo środkiem grzybobójczym. Pełne płoty tzw. lamelowe stosujemy wtedy, gdy zależy nam, aby nikt nie zaglądał do ogrodu. Aby wyglądały bardziej efektownie, można zastosować panele częściowo ażurowe. Elementami całkowicie ażurowymi możemy oddzielić poszczególne części ogrodu. Warto posadzić przy nich pnące rośliny.

Płotki – są to niewysokie przegrody – 40-120 cm. Często w strzeżonych osiedlach domów jednorodzinnych oddzielają poszczególne posesje. Możemy nimi odgrodzić np. warzywnik od części wypoczynkowej ogrodu, a nawet ograniczyć poszczególne rabaty.

Płoty i płotki drewniane, fot. Werth-Holz Polska
Fot. Werth-Holz Polska

Oferta obejmuje płotki z półbalików – proste oraz tzw. myśliwskie, wykonane z krzyżujących się diagonalnie elementów. Najniższe płotki to tzw. rollbordery. Mają one wysokość 20-30 cm, a składają się z połączonych ze sobą na styk półbalików. Służą przede wszystkim do oddzielania rabat od ścieżek.

Tę samą funkcję mogą pełnić niskie płotki produkowane z białego lub zielonego PVC. Z zestawionych na styk wyższych (do 100 cm) półbalików można wykonywać palisady. Zestawiając rollborder z palisadami o różnej wysokości możemy efektownie spiętrzyć roślinność.

Tekst: Anna Grocholska


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Nakolannik – OCHRANIACZ na kolana
Nakolannik – OCHRANIACZ na kolana
Lampa solarna LED – biała kula – 10 cm
Lampa solarna LED – biała kula – 10 cm
Obrzeże faliste trawnikowe brązowe  – 10 cm x  9 m
Obrzeże faliste trawnikowe brązowe – 10 cm x 9 m
Palenisko ogrodowe stalowe – Boat – 107 x 60 x 26 cm Unico
Palenisko ogrodowe stalowe – Boat – 107 x 60 x 26 cm Unico
Obserwuj
Autor
Budujemy Dom Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści