Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021
34
Do góry
Artykuł na: 4-5 minut

Ogród ekologiczny w wiejskim stylu

Prowadzenie ekologicznego gospodarstwa przyjaznego przyrodzie nie jest łatwe, lecz uważamy z mężem, że nie mamy innego wyboru. Kochamy ten nasz świat i nie zamienimy go na żaden inny. Pracą w ogrodzie wypełniamy każdą wolną chwilę od czasu przejścia na emeryturę i przeprowadzki z miasta na wieś. Pochłonęła nas całkowicie i nie wyobrażamy sobie mieszkania w miejskiej dżungli.

 

Kupując nasz wiejski dom, zdawaliśmy sobie sprawę z ogromu pracy, jaki trzeba będzie włożyć w doprowadzenie do porządku okalającego go terenu. Nie spodziewaliśmy się tak wielu przeszkód, które przyszło nam pokonać w kilku następnych latach. Nie wiedzieliśmy, że pomiędzy domem a zabudowaniami gospodarczymi ktoś urządził sobie wysypisko śmieci, które zdążyło już zarosnąć wysokimi chaszczami. Nie pomyśleliśmy też o tym, że dużym kłopotem będzie pozbycie się pokruszonych cegieł z rozbiórki ruiny starej rudery stojącej na podwórku.

Karczowanie nieuprawianej od lat ziemi, także nie było łatwym zajęciem. Nie zabrakło nam jednak zapału i chęci posiadania ogrodu z prawdziwego zdarzenia. Porządkowanie trwało ponad dwa lata, ale opłaciło się. Nadaliśmy też blasku starej, stuletniej studni i kilku innym zabytkom znalezionym w naszej stodole. Urody naszemu obejściu dodają również pojedyncze koła ze starych, nieistniejących już wozów, zabytkowe pojemniki użytkowe, a także stary wóz. Nie jest to wóz zwyczajny. Na metalowej obręczy jego dyszla wygrawerowana jest data 1932 r.

Ogród ekologiczny w wiejskim styluFot. Jadwiga Antonowicz-Osiecka

Uprawy pełne kolorów i smaku

Teraz, po piętnastu latach, zapomnieliśmy już o włożonym wysiłku. Drzewa i krzewy wyrosły i wypiękniały, paprocie się zagęściły, zasłaniając najmniej ciekawe zakątki, a ogród kwiatowy przeszedł największą metamorfozę. Kiedyś, każdego roku zmieniał swój wygląd, ostatnio jednak obsadzam go głównie, mało wymagającymi bylinami. Dzieje się tak ze względu na to, że głównym, dość absorbującym, zajęciem jest dbanie o bogate plony warzyw, owoców i ziół, które królują w naszej kuchni.

My, wieloletni już emeryci, mamy coraz mniej sił. Niemniej jednak, miłość do kwiatów każe nam wygospodarować każdego dnia, choć małą chwilkę na pielęgnację kolorowych grządek. Nasz ogród kwiatowy to kilka powierzchni, na dość dużej przestrzeni wokół domu. Dzięki temu gdziekolwiek nie spojrzeć, można nacieszyć oko przyjemnym widokiem pięknych roślin. Uprawiamy je w stylu rustykalnym, współgrającym z wiejskim otoczeniem i staramy się, żeby każda pora roku miała jakiś swój urok, a dobieramy je tak, żeby urzekały mnóstwem kontrastowych kolorów, a jednocześnie zwabiały motyle, pszczoły i inne pożyteczne stworzenia.

Priorytetem jest warzywnik, dający naszej rodzinie całoroczny dostęp do niczym nieskażonych jarzyn. W następnej kolejności dbamy o sad i zielnik, które są niemniej ważne w naszej zdrowej diecie. Jednak, żeby nie utonąć w corocznej monotonii uprawiania jedynie podstawowych, potrzebnych do codziennego życia warzyw i owoców, raz na jakiś czas, kusimy się na coś ekstra. Rodzynki brazylijskie, kiwano, okra, czy melony, to niektóre z naszych eksperymentów. Szczególną troską otaczamy zioła, które ususzone tworzą różne, wonne mieszanki, a przełożone do słoiczków używane są przez cały rok.

Ogród ekologiczny w wiejskim styluFot. Jadwiga Antonowicz-Osiecka

Ekologiczne metody

Nawożenie to przede wszystkim nasz własny kompost i gnojówka z pokrzyw, a do ochrony przed szkodnikami stosujemy wywar z czosnku. Poza tym przydatne są skorupki z jajek, mleko, łuski cebuli, rzeżucha, aksamitki, nagietki, nasturcje i takie tam inne rośliny niezastąpione w odganianiu szkodników i zapobiegające chorobom roślin. A przeciw kretom i nornicom najlepsze są wyczesane włosy naszego psa, albo wilczomlecz groszkowy. Staramy się zawsze stworzyć dobre miejsce do mieszkania dla jeży, żabek, ropuch, jaszczurek, zaskrońców, dla wszelkich możliwych owadów, no i oczywiście ptaków.

Gardeners World Edycja Polska
Tekst i zdjęcie tytułowe: Jadwiga Antonowicz-Osiecka.
Artykuł pochodzi z magazynu 
Gardeners' World Polska / Lipiec-Sierpień 2020


Komentarze

Gość XTX

03-09-2020 15:18

Cudny ogród, gratuluję właścicielom pięknych rabat i wytrwałości! Ja poza gnojówką z pokrzywy stosuję jeszcze gnojówkę z wrotycza - polecam do walki z mszycami.

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (4)
Warto przeczytać
RENOWACJA
Na czasie
RENOWACJA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 16, Sentencja nr:6
Tydzień 16, Sentencja nr:6
Czas zainteresować się ozdobnymi roślinami jednorocznymi: na miejsce stałe siejemy rośliny odporne na chłód, a w szklarni rośliny wrażliwe (petunia, niecierpek).
Tydzień 16, Sentencja nr:5
Tydzień 16, Sentencja nr:5
Możemy dzielić i przesadzać byliny rabatowe, których okres kwitnienia przypada na lato i jesień (funkie, rojniki, rozchodniki).
Tydzień 16, Sentencja nr:4
Tydzień 16, Sentencja nr:4
Jeśli na trawniku pojawił się mech, dobrze jest przeprowadzić piaskowanie. Zabieg ten poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi wzrost nowym źdźbłom trawy.
Tydzień 16, Sentencja nr:2
Tydzień 16, Sentencja nr:2
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin domowych bo właśnie teraz intensywnie rosną. Kwiaty domowe w dalszym ciągu możemy przesadzać i przygotowywać sadzonki.
Tydzień 16, Sentencja nr:1
Tydzień 16, Sentencja nr:1
Usuwamy pędy róż uszkodzone podczas zimy. Oprócz tego skracamy o 1/3 stare pędy, a u odmian wielkokwiatowych usuwamy także pędy słabe i rosnące w niewłaściwym kierunku.
 
Twoja strona ogrodu