Logo
Logo
5
Do góry
Artykuł na: 6-9 minut

Uprawa melonów

Melon to roślina dość trudna w uprawie. Pomimo bardzo podobnych wymagań, jest znacznie bardziej wymagający niż spokrewniony z nim ogórek. Dowiedz się, jak w Polsce można uprawiać melony, aby cieszyć się słodkim smakiem melonów z własnego ogrodu.

Przeczytaj także
Już czas na wysiewanie nasion warzyw. Sprawdź, to łatwe!
Przeczytaj także
Już czas na wysiewanie nasion warzyw. Sprawdź, to łatwe!
Jeśli planujesz samodzielną uprawę warzyw z siewu, ten poradnik jest dla Ciebie! Dowiedz się wszystkiego, co będzie niezbędne, by zacząć wspaniałą...

Melon (Cucumis Melo) to pnąca się roślina jednoroczna, która na skalę przemysłową jest uprawiana zwykle w klimacie tropikalnym i łagodnym umiarkowanym. Z racji tego, że należy do tego samego rodzaju co ogórek siewny, ma do niego podobne wymagania.

 • Aby uzyskać jak najlepszy plon powinniśmy zapewnić melonom dużą ilość światła, ale przy tym unikać bezpośredniego, ostrego słońca – idealne byłoby stanowisko, na którym w godzinach od 11:00 do 14:00 pada lekki cień. Dzięki temu owoce będą dobrze wybarwione i słodkie.

 • Melon potrzebuje 12–16 godzin światła UV w ciągu jednego dnia – jest tzw. rośliną dnia długiego.

 • Ma duże wymagania cieplne (tak jak większość dyniowatych). Temperaturą wzrostu rośliny jest 26oC i nie może spadać poniżej 20oC.

 • Podłoże dla tych roślin musi być żyzne i próchnicze oraz dobrze spulchnione. Melony to prawdziwe "żarłoki" wśród warzyw.

 • Musimy uważać, aby nie doprowadzać do dłuższych okresów suszy, ale też nie przelewać roślin – tak jak ogórki, melony bardzo źle reagują na nieodpowiednią wilgotność ziemi.

 • Rośliny te są narażone na szereg chorób, w tym m.in. na mącznika rzekomego, czy więdnięcie fuzyaryjnie (chorobę grzybową atakującą różne gatunki. Niszczy ona roślinę w przeciągu kilkunastu, a nawet kilku dni). Jeśli zauważymy niepokojące nas oznaki na roślinie, skontaktujmy się w tej sprawie z ekspertem.

Melony, rodzaje, fot. junk251 - Pixabay
Fot. junk251/Pixabay

Odmiany melonów

Postępy poczynione w hodowli melonów, w chłodniejszym klimacie, umożliwiły otrzymanie odmian, które nadają się do uprawy w naszym klimacie. Przed wyborem interesujących nas roślin warto dowiedzieć się co aktualnie "na rynku rolniczym piszczy".

 • Melon 'Malaga F1'
  Niezwykła wytrzymałość rośliny na niskie temperatury sprawiła, że można ją uprawiać bez osłon! Należy do melonów typu kantalumpa. Posiada żółtą lub pomarańczowo-żółtą, lekko siatkowaną skórkę. Jest kulisty, osiąga wagę do ok. 1,2 kg i ma wyraźne żebrowania o ciemniejszym kolorze. Miąższ jest intensywnie pomarańczowy, bardzo soczysty i słodki.

 • Melon 'Bosman' (odmiana polska)
  Odmianę uprawia się pod nieogrzewanymi osłonami, rzadziej w gruncie. Jej owoce są duże i kuliste, osiągają do 1,5 kg. Jest odmianą wczesną – dojrzewa relatywnie wcześniej niż inne. Skórka owoców jest wyraźnie, szaro siatkowana z zielonym żebrowaniem. Zwarty miąższ ma kolor pomarańczowy.

 • Melon 'Emir F1'
  Odmiana ta wyróżnia się dużą odpornością na choroby. Znosi obniżone temperatury – udaje się nawet w chłodnych latach. Owoce są okrągłe i osiągają ok. 1 kg. Miąższ owocu, jest pomarańczowy i bardzo smaczny oraz aromatyczny.

 • Melon 'Seledyn'
  Odmiana bardzo wczesna (najwcześniejsza z polskich odmian!), przystosowana do uprawy w polu. Owoce są owalne i osiągają do 1,4 kg. Skórka jest lekko siatkowana, żółto-pomarańczowa i posiada zielone zabarwienie. Miąższ jest gruby, seledynowy, soczysty.

 • Melon 'Melba'
  Do uprawy pod osłonami i w polu. Należy do odmian wczesnych. Wytwarza owalne owoce do 0,7 kg. Wyróżniają się kremową skórką pokrytą szarą siateczką. Dojrzewają wolno. Miąższ jest pomarańczowy (o grubości 3 cm).

Wysiew i rozsada

Melon uprawia się wyłącznie z rozsady.

 • Nasiona melonów sieje się w pomieszczeniach ogrzewanych – szklarniach lub tunelach foliowych, w drugiej dekadzie kwietnia.
 • W doniczkach umieszczamy od jednego do 3 nasion – gdy nastanie potrzeba, rośliny trzeba przepikować.
 • Ważne, aby podczas produkcji rozsady temp. powietrza oscylowała w 25ºC – nasiona kiełkują w 15oC.
 • Czas wzrostu trwa 4-6 tygodni.
 • Następnie sadzonki (4-5 liści) przenoszone są na miejsce stale – do szklarni, tunelu foliowego lub gruncie w rozstawie 100 x 70 cm. Można je uprawiać na podwyższonych gazonach.

Uprawa melonów
Fot. choe yongwoo, Fotolisa12, Adrienn Káró, Karissa Mohler/Pixabay

Etapy w uprawie melonów.

Uprawa

Roślina udaje się również w uprawie pojemnikowej i przy odpowiedniej pielęgnacji daje wysokie plony. W takiej uprawie niezwykle istotne jest regularne podlewanie i nawożenie.

Melon potrzebuje dużo potasu i fosforu, a źle reaguje na przenawożenie azotem.

Niezależnie od przyjętej metody prowadzenia roślin, należy pamiętać o zabiegach pielęgnacyjnych. Jednym z nich jest przycinanie pędów głównych nad trzecim liściem – dzięki temu przyspieszymy owocowanie melonów.

Gdy melony wytworzą kwiaty, muszą one zostać zapylone – najlepiej przez owady, jednak możemy też im pomóc – używając po prostu pędzelka.

Następnie, po zawiązaniu się owoców starajmy się, żeby na jednej roślinie znajdowało się ok. 6-7 zawiązków owoców – dzięki temu zabiegowy osiągniemy odpowiedni rozmiar owoców (roślina "dzieli" substancje odżywcze między wszystkie owoce, przez co jeśli będzie ich dużo, stają się on emniejsze i mniej smaczne).

Melony zbierane są zwykle w drugiej połowie sierpnia i na początku września, gdy zaczynają zmieniać kolor i wydzielać intensywny aromat. Można to też ocenić sprawdzając ogonek owocu – powinien mieć wyraźne pęknięcie w miejscu styku ze skórką.

Zdjęcie tytułowe: ruffles511/Pixabay


Warto przeczytać

Komentarze

Powiązane rośliny
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (3)
To Cię zainteresuje
Popularne rośliny
PTAKI
Na czasie
PTAKI
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 2, Sentencja nr:7
Tydzień 2, Sentencja nr:7
Dla wielu ptaków przysmakiem jest tłuszcz zwierzęcy (słonina lub łój), a także zalane roztopionym tłuszczem nasiona i orzechy – tzw. zimowe kule.
Tydzień 2, Sentencja nr:5
Tydzień 2, Sentencja nr:5
Możemy zająć się świerkiem lub jodłą w donicy, które służyły jako choinka – drzewko umieszcza się w jasnym, chłodnym pomieszczeniu (nie wolno wystawiać go na dwór, gdyż może zmarznąć). Należy je regularnie podlewać, aż do wiosny (koniec marca, kwiecień), kiedy wysadza się je do ogrodu.
Tydzień 2, Sentencja nr:4
Tydzień 2, Sentencja nr:4
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów. Warto także podwiązać gałęzie iglaków – trudniej będzie im ugiąć się pod ciężkim, mokrym śniegiem.
Tydzień 2, Sentencja nr:3
Tydzień 2, Sentencja nr:3
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste, oprócz "płaczących" gatunków takich jak klon, grab czy brzoza (formuje się je od czerwca do września!).
Tydzień 2, Sentencja nr:1
Tydzień 2, Sentencja nr:1
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu