Logo
Logo
18
Do góry
Artykuł na: 6-9 minut

Uprawa melonów

Melon to roślina dość trudna w uprawie. Pomimo bardzo podobnych wymagań, jest znacznie bardziej wymagający niż spokrewniony z nim ogórek. Dowiedz się, jak w Polsce można uprawiać melony, aby cieszyć się słodkim smakiem melonów z własnego ogrodu.

Melon (Cucumis Melo) to pnąca się roślina jednoroczna, która na skalę przemysłową jest uprawiana zwykle w klimacie tropikalnym i łagodnym umiarkowanym. Z racji tego, że należy do tego samego rodzaju co ogórek siewny, ma do niego podobne wymagania.

 • Aby uzyskać jak najlepszy plon powinniśmy zapewnić melonom dużą ilość światła, ale przy tym unikać bezpośredniego, ostrego słońca – idealne byłoby stanowisko, na którym w godzinach od 11:00 do 14:00 pada lekki cień. Dzięki temu owoce będą dobrze wybarwione i słodkie.

 • Melon potrzebuje 12–16 godzin światła UV w ciągu jednego dnia – jest tzw. rośliną dnia długiego.

 • Ma duże wymagania cieplne (tak jak większość dyniowatych). Temperaturą wzrostu rośliny jest 26oC i nie może spadać poniżej 20oC.

 • Podłoże dla tych roślin musi być żyzne i próchnicze oraz dobrze spulchnione. Melony to prawdziwe "żarłoki" wśród warzyw.

 • Musimy uważać, aby nie doprowadzać do dłuższych okresów suszy, ale też nie przelewać roślin – tak jak ogórki, melony bardzo źle reagują na nieodpowiednią wilgotność ziemi.

 • Rośliny te są narażone na szereg chorób, w tym m.in. na mącznika rzekomego, czy więdnięcie fuzyaryjnie (chorobę grzybową atakującą różne gatunki. Niszczy ona roślinę w przeciągu kilkunastu, a nawet kilku dni). Jeśli zauważymy niepokojące nas oznaki na roślinie, skontaktujmy się w tej sprawie z ekspertem.

Melony, rodzaje, fot. junk251 - Pixabay
Fot. junk251/Pixabay

Odmiany melonów

Postępy poczynione w hodowli melonów, w chłodniejszym klimacie, umożliwiły otrzymanie odmian, które nadają się do uprawy w naszym klimacie. Przed wyborem interesujących nas roślin warto dowiedzieć się co aktualnie "na rynku rolniczym piszczy".

 • Melon 'Malaga F1'
  Niezwykła wytrzymałość rośliny na niskie temperatury sprawiła, że można ją uprawiać bez osłon! Należy do melonów typu kantalumpa. Posiada żółtą lub pomarańczowo-żółtą, lekko siatkowaną skórkę. Jest kulisty, osiąga wagę do ok. 1,2 kg i ma wyraźne żebrowania o ciemniejszym kolorze. Miąższ jest intensywnie pomarańczowy, bardzo soczysty i słodki.

 • Melon 'Bosman' (odmiana polska)
  Odmianę uprawia się pod nieogrzewanymi osłonami, rzadziej w gruncie. Jej owoce są duże i kuliste, osiągają do 1,5 kg. Jest odmianą wczesną – dojrzewa relatywnie wcześniej niż inne. Skórka owoców jest wyraźnie, szaro siatkowana z zielonym żebrowaniem. Zwarty miąższ ma kolor pomarańczowy.

 • Melon 'Emir F1'
  Odmiana ta wyróżnia się dużą odpornością na choroby. Znosi obniżone temperatury – udaje się nawet w chłodnych latach. Owoce są okrągłe i osiągają ok. 1 kg. Miąższ owocu, jest pomarańczowy i bardzo smaczny oraz aromatyczny.

 • Melon 'Seledyn'
  Odmiana bardzo wczesna (najwcześniejsza z polskich odmian!), przystosowana do uprawy w polu. Owoce są owalne i osiągają do 1,4 kg. Skórka jest lekko siatkowana, żółto-pomarańczowa i posiada zielone zabarwienie. Miąższ jest gruby, seledynowy, soczysty.

 • Melon 'Melba'
  Do uprawy pod osłonami i w polu. Należy do odmian wczesnych. Wytwarza owalne owoce do 0,7 kg. Wyróżniają się kremową skórką pokrytą szarą siateczką. Dojrzewają wolno. Miąższ jest pomarańczowy (o grubości 3 cm).

Wysiew i rozsada

Melon uprawia się wyłącznie z rozsady.

 • Nasiona melonów sieje się w pomieszczeniach ogrzewanych – szklarniach lub tunelach foliowych, w drugiej dekadzie kwietnia.
 • W doniczkach umieszczamy od jednego do 3 nasion – gdy nastanie potrzeba, rośliny trzeba przepikować.
 • Ważne, aby podczas produkcji rozsady temp. powietrza oscylowała w 25ºC – nasiona kiełkują w 15oC.
 • Czas wzrostu trwa 4-6 tygodni.
 • Następnie sadzonki (4-5 liści) przenoszone są na miejsce stale – do szklarni, tunelu foliowego lub gruncie w rozstawie 100 x 70 cm. Można je uprawiać na podwyższonych gazonach.

Uprawa melonów
Fot. choe yongwoo, Fotolisa12, Adrienn Káró, Karissa Mohler/Pixabay

Etapy w uprawie melonów.

Uprawa

Roślina udaje się również w uprawie pojemnikowej i przy odpowiedniej pielęgnacji daje wysokie plony. W takiej uprawie niezwykle istotne jest regularne podlewanie i nawożenie.

Melon potrzebuje dużo potasu i fosforu, a źle reaguje na przenawożenie azotem.

Niezależnie od przyjętej metody prowadzenia roślin, należy pamiętać o zabiegach pielęgnacyjnych. Jednym z nich jest przycinanie pędów głównych nad trzecim liściem – dzięki temu przyspieszymy owocowanie melonów.

Gdy melony wytworzą kwiaty, muszą one zostać zapylone – najlepiej przez owady, jednak możemy też im pomóc – używając po prostu pędzelka.

Następnie, po zawiązaniu się owoców starajmy się, żeby na jednej roślinie znajdowało się ok. 6-7 zawiązków owoców – dzięki temu zabiegowy osiągniemy odpowiedni rozmiar owoców (roślina "dzieli" substancje odżywcze między wszystkie owoce, przez co jeśli będzie ich dużo, stają się on emniejsze i mniej smaczne).

Melony zbierane są zwykle w drugiej połowie sierpnia i na początku września, gdy zaczynają zmieniać kolor i wydzielać intensywny aromat. Można to też ocenić sprawdzając ogonek owocu – powinien mieć wyraźne pęknięcie w miejscu styku ze skórką.

Zdjęcie tytułowe: ruffles511/Pixabay


Komentarze

Powiązane artykuły
Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
Warto przeczytać
RENOWACJA
Na czasie
RENOWACJA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 16, Sentencja nr:6
Tydzień 16, Sentencja nr:6
Czas zainteresować się ozdobnymi roślinami jednorocznymi: na miejsce stałe siejemy rośliny odporne na chłód, a w szklarni rośliny wrażliwe (petunia, niecierpek).
Tydzień 16, Sentencja nr:5
Tydzień 16, Sentencja nr:5
Możemy dzielić i przesadzać byliny rabatowe, których okres kwitnienia przypada na lato i jesień (funkie, rojniki, rozchodniki).
Tydzień 16, Sentencja nr:4
Tydzień 16, Sentencja nr:4
Jeśli na trawniku pojawił się mech, dobrze jest przeprowadzić piaskowanie. Zabieg ten poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi wzrost nowym źdźbłom trawy.
Tydzień 16, Sentencja nr:2
Tydzień 16, Sentencja nr:2
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin domowych bo właśnie teraz intensywnie rosną. Kwiaty domowe w dalszym ciągu możemy przesadzać i przygotowywać sadzonki.
Tydzień 16, Sentencja nr:1
Tydzień 16, Sentencja nr:1
Usuwamy pędy róż uszkodzone podczas zimy. Oprócz tego skracamy o 1/3 stare pędy, a u odmian wielkokwiatowych usuwamy także pędy słabe i rosnące w niewłaściwym kierunku.
 
Twoja strona ogrodu