Uprawa melonów w ogrodzie | Jakie odmiany wybrać i jak o nie dbać?

Uprawa melonów, fot. ruffles511 - Pixabay

Melon to roślina dość trudna w uprawie. Pomimo bardzo podobnych wymagań, jest znacznie bardziej wymagający niż spokrewniony z nim ogórek. Dowiedz się, jak w Polsce można uprawiać melony, aby cieszyć się słodkim smakiem melonów z własnego ogrodu.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
70
Spis treści
Czego potrzebują melony, by zdrowo rosnąć i obficie owocować? Jakie odmiany melonów najlepiej nadają się do uprawy w ogrodzie? Jak i kiedy wysiewać melony? Jak przygotować rozsadę? Co lubią melony? Jak o nie dbać, by miały słodkie owoce?

Czego potrzebują melony, by zdrowo rosnąć i obficie owocować?

Melon (Cucumis Melo) to pnąca się roślina jednoroczna, która na skalę przemysłową jest uprawiana zwykle w klimacie tropikalnym i łagodnym umiarkowanym. Z racji tego, że należy do tego samego rodzaju co ogórek siewny, ma do niego podobne wymagania.

  • Światło
    Aby uzyskać jak najlepszy plon powinniśmy zapewnić melonom dużą ilość światła, ale przy tym unikać bezpośredniego, ostrego słońca – idealne byłoby stanowisko, na którym w godzinach od 11:00 do 14:00 pada lekki cień. Dzięki temu owoce będą dobrze wybarwione i słodkie. Melon potrzebuje 12–16 godzin światła UV w ciągu jednego dnia – jest tzw. rośliną dnia długiego.
  • Temperatura
    Ma duże wymagania cieplne (tak jak większość dyniowatych). Temperaturą wzrostu rośliny jest 26oC i nie może spadać poniżej 20oC.
  • Ziemia
    Podłoże dla tych roślin musi być żyzne i próchnicze oraz dobrze spulchnione. Melony to prawdziwe "żarłoki" wśród warzyw.
  • Wilgotność
    Musimy uważać, aby nie doprowadzać do dłuższych okresów suszy, ale też nie przelewać roślin – tak jak ogórki, melony bardzo źle reagują na nieodpowiednią wilgotność ziemi.

DZIAŁKOWIEC TV / YouTube


Odmiany melonów polecane do ogrodu

Postępy poczynione w hodowli melonów, w chłodniejszym klimacie, umożliwiły otrzymanie odmian, które nadają się do uprawy w naszym klimacie. Przed wyborem interesujących nas roślin warto dowiedzieć się co aktualnie "na rynku rolniczym piszczy".

  • Melon 'Malaga F1'
    Niezwykła wytrzymałość rośliny na niskie temperatury sprawiła, że można ją uprawiać bez osłon! Należy do melonów typu kantalumpa. Posiada żółtą lub pomarańczowo-żółtą, lekko siatkowaną skórkę. Jest kulisty, osiąga wagę do ok. 1,2 kg i ma wyraźne żebrowania o ciemniejszym kolorze. Miąższ jest intensywnie pomarańczowy, bardzo soczysty i słodki.

  • Melon 'Bosman' (odmiana polska)
    Odmianę uprawia się pod nieogrzewanymi osłonami, rzadziej w gruncie. Jej owoce są duże i kuliste, osiągają do 1,5 kg. Jest odmianą wczesną – dojrzewa relatywnie wcześniej niż inne. Skórka owoców jest wyraźnie, szaro siatkowana z zielonym żebrowaniem. Zwarty miąższ ma kolor pomarańczowy.
  • Melon 'Emir F1'
    Odmiana ta wyróżnia się dużą odpornością na choroby. Znosi obniżone temperatury – udaje się nawet w chłodnych latach. Owoce są okrągłe i osiągają ok. 1 kg. Miąższ owocu, jest pomarańczowy i bardzo smaczny oraz aromatyczny.

  • Melon 'Seledyn'
    Odmiana bardzo wczesna (najwcześniejsza z polskich odmian!), przystosowana do uprawy w polu. Owoce są owalne i osiągają do 1,4 kg. Skórka jest lekko siatkowana, żółto-pomarańczowa i posiada zielone zabarwienie. Miąższ jest gruby, seledynowy, soczysty.

  • Melon 'Melba'
    Do uprawy pod osłonami i w polu. Należy do odmian wczesnych. Wytwarza owalne owoce do 0,7 kg. Wyróżniają się kremową skórką pokrytą szarą siateczką. Dojrzewają wolno. Miąższ jest pomarańczowy (o grubości 3 cm).

Melony, rodzaje, fot. junk251 - Pixabay
Fot. junk251/Pixabay

Przygotuj rozsadę melonów

Melon uprawia się wyłącznie z rozsady.

  • Nasiona melonów sieje się w pomieszczeniach ogrzewanych – szklarniach lub tunelach foliowych, w drugiej dekadzie kwietnia.
  • W doniczkach umieszczamy od jednego do 3 nasion – gdy nastanie potrzeba, rośliny trzeba przepikować.
  • Ważne, aby podczas produkcji rozsady temp. powietrza oscylowała w 25ºC – nasiona kiełkują w 15oC.
  • Czas wzrostu trwa 4-6 tygodni.
  • Następnie sadzonki (4-5 liści) przenoszone są na miejsce stale – do szklarni, tunelu foliowego lub gruncie w rozstawie 100 x 70 cm. Można je uprawiać na podwyższonych gazonach.

Uprawa melonów
Fot. choe yongwoo, Fotolisa12, Adrienn Káró, Karissa Mohler/Pixabay

Etapy w uprawie melonów.

Pielęgnacja melonów: krok po kroku

Roślina udaje się również w uprawie pojemnikowej i przy odpowiedniej pielęgnacji daje wysokie plony. W takiej uprawie niezwykle istotne jest regularne podlewanie i nawożenie.

Nawożenie
Melon potrzebuje dużo potasu i fosforu, a źle reaguje na przenawożenie azotem.

Przycinanie
Niezależnie od przyjętej metody prowadzenia roślin, należy pamiętać o zabiegach pielęgnacyjnych. Jednym z nich jest przycinanie pędów głównych nad trzecim liściem – dzięki temu przyspieszymy owocowanie melonów.

Zapylanie
Gdy melony wytworzą kwiaty, muszą one zostać zapylone – najlepiej przez owady, jednak możemy też im pomóc – używając po prostu pędzelka.

Owocowanie
Następnie, po zawiązaniu się owoców starajmy się, żeby na jednej roślinie znajdowało się ok. 6-7 zawiązków owoców – dzięki temu zabiegowy osiągniemy odpowiedni rozmiar owoców (roślina "dzieli" substancje odżywcze między wszystkie owoce, przez co jeśli będzie ich dużo, stają się one mniejsze i mniej smaczne).

Zbiory
Melony zbierane są zwykle w drugiej połowie sierpnia i na początku września, gdy zaczynają zmieniać kolor i wydzielać intensywny aromat. Można to też ocenić sprawdzając ogonek owocu – powinien mieć wyraźne pęknięcie w miejscu styku ze skórką.

Problemy
Rośliny te są narażone na szereg chorób, w tym m.in. na mącznika rzekomego, czy więdnięcie fuzyaryjnie (chorobę grzybową atakującą różne gatunki. Niszczy ona roślinę w przeciągu kilkunastu, a nawet kilku dni). Jeśli zauważymy niepokojące nas oznaki na roślinie, skontaktujmy się w tej sprawie z ekspertem.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: ruffles511 / Pixabay


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Pomidor gruntowy 'Red Pear'
Pomidor gruntowy 'Red Pear'
Kapusta czerwona 'Kalibos'
Kapusta czerwona 'Kalibos'
Sałata łodygowa 'Karola'
Sałata łodygowa 'Karola'
Marchew 'Deep Purple' F1
Marchew 'Deep Purple' F1
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Melon Cucumis Melo

Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści