Melon (Cucumis Melo) to roślina jednoroczna należąca do rodziny dyniowatych (Cucurbitaceae). Występuje w stanie naturalnym w klimacie tropikalnym do umiarkowanego terenie Afryki, Azji, Australii i niektórych wyspach na Pacyfiku. Warzywo jest uprawiane w wielu krajach na całym świecie, a w Polsce znane jest od XVII wieku.

Nazwa melon została zaczerpnięta z greckiego mēlopepōn – pierwszy człon słowa pochodzi od mēlon i oznacza "dojrzałe jabłko" (lub po prostu "owoc drzewa"), a pepōn – owoc dyniowaty (dynia, ogórek itp.). Niewiele osób wie, że melon to właśnie gatunek… ogórka! W literaturze fachowej roślina występuje pod nazwą: ogórek melon.

Warto zaznaczyć, że w języku angielskim słowo melon jest stosowane jako określenie wszystkich, słodkich owoców warzyw dyniowatych o soczystym miąższu.

Melon wytwarza pnące, mięsiste pędy, klapowane liście i żółte kwiaty. Owoce melonów mogą być klasycznie żółte, ale bywają odmiany białe i zielonkawe. Dojrzewają na przełomie sierpnia i sierpnia. Z punku widzenia botaniki, owoce roślin dyniowatych to jagody.

Warzywo to dzieli się na wiele grup odmian uprawnych, w tym najbardziej znane to:

  • melony siatkowane lub osiatkowane nazywane też melonami Galia (przez niektórych nazywane "prawdziwymi melonami") (C. melo reticulatus) – o okrągłym lub owalnym kształcie i mocno siateczkowatej powierzchni
  • kantalupy (C. melo cantalupensis) – o chropowatej skórce z bruzdami, (bez siateczki) i zielonym bądź pomarańczowym miąższu
  • melony kasaba, melony azjatyckie (C. melo inodorus) – zwykle o gładkiej lub żeberkowanej skórce. Niektóre odmiany mają wydłużony kształt. Są łatwe do przechowywania. z bardzo słodkim zielonym lub białawym miąższem

Wymagania i uprawa

Melon jest bardzo wymagający. Roślina preferuje stanowiska jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Powinien być uprawniany na żyznej, dobrze przygotowanej, spulchnionej glebie wzbogaconej przekompostowanym obornikiem lub kompostem.

Zaleca się jego uprawę pod osłonami, ale obecnie są na ryku również odmiany, które można w cieplejszych regionach Polski uprawiać w gruncie.

Dowiedz się więcej o uprawie melonów

Zastosowanie

Pierwsze wzmianki o zastosowaniu melonów w kuchni szacuje się na 3000 lat temu!

Owoc ten składa się z około 90 % z wody, ale zawiera również dużą ilość witaminy C i A, witaminę PP i sole mineralne (głównie potas i fosfor). Jest niskokaloryczny. Owoce podaje się w kawałkach na surowo lub jako składnik deserów, sałatek, dżemów, napojów i zup na zimno.

W epoce wiktoriańskiej wyhodowana została pierwsza odmiana owocująca przez cały rok!

Zdjęcia tytułowe: JamesDeMers, Couleur, Isabelle Blanchemain/Pixabay; Asio otus/CC BY-SA 3.0/Link