Logo
Logo

Zielone ściany | Poradnik zakładania i pielęgnacji ogrodów wertykalnych

Kolor zielony jest niemal nieodłącznie kojarzony ze światem przyrody oraz naturą. Liczne badania dowodzą, że zieleń w pozytywny sposób oddziałuje na zdrowie psychiczne człowieka – redukując poziom stresu i wpływając kojąco na jego zmysły. Przebywanie w towarzystwie roślin i ich pielęgnacja mają same zalety. Warto więc "zagrać w zielone" i ozdobić ściany swoich mieszkań przy pomocy różnorodnych roślin. Zobacz poradnik przygotowany przez Leroy Merlin na temat zakładania tzw. ogrodów wertykalnych we wnętrzach i natchnij się na zieloną ścianę!

Spis treści
Co to zielona ściana i ogród wertykalny? Dlaczego warto mieć ogród wertykalny? Jakie są rodzaje zielonych ścian? Jakie rośliny wybrać na zieloną ścianę i czym się kierować? Tematyczny ogród wertykalny? Sprawdź! Jak pielęgnować zielone ściany?

Czym jest "zielona ściana"? | Ogród wertykalny

Zielona ściana to potoczne określenie metody uprawy roślin, a jej początków można dopatrywać się w wiszących ogrodach Babilonu. Metoda ta polega na uprawie roślin w sposób wertykalny przy pomocy specjalnych konstrukcji. Jest rozwiązaniem powszechnie stosowanym w przestrzeniach biurowych oraz handlowych. Coraz śmielej też, ze względu na dostępność gotowych i łatwych do montażu konstrukcji do uprawy roślin, wkracza do przestrzeni domowych. Jednakże, nie jest to sposób uprawy zarezerwowany jedynie do wnętrz. Specjalne elementy oraz różne typy planowania umożliwiają także zazielenianie fasad budynków.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Garden Plus (@wertykalny.gardenplus.pl)

Dlaczego warto mieć ogród wertykalny? | 5 powodów

Pozytywny wpływ roślin na zdrowie i samopoczucie człowieka

Rośliny produkcją tlen, a transpirowana przez nie para wodna istotnie podwyższa wilgotność powietrza. Na jego jakość wpływa również czynny udział roślin w neutralizowaniu i oczyszczaniu go ze szkodliwych związków lotnych zawartych m.in. w farbach, lakierach czy stosowanych na co dzień środkach czystości. Rośliny tworzą sprzyjający mikroklimat, w którym przebywanie wpływa stymulująco na zmysły – pobudzając kreatywność, ale również kojąco na zmęczenie umysłowe.

Ekonomiczne zagospodarowanie przestrzeni

Idealne rozwiązanie do małych przestrzeni, które pozwala zrealizować nawet tak ekscentryczne marzenia jak uprawa roślin typowych dla lasu tropikalnego we własnym domu. Często to też jedyne wyjście, gdy przestrzeni zaczyna po prostu brakować. Obecnie technologie uprawy wiszących ogrodów, a także dostępność przeróżnych gatunków oraz odmian roślin pozwalają na stworzenie wymarzonej dekoracji roślinnej nawet na bardzo ograniczonej powierzchni.

 
 

Możliwość tworzenia niebanalnych kompozycji

Asortyment dostępnych na rynku gatunków i odmian roślin, które można wykorzystać do stworzenia wiszącego na ścianie ogrodu jest obecnie tak bogaty, że ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia. Niezależnie czy będzie to sezonowa zielona ściana na balkonie lub obraz z mchu w recepcji biura, to z pewnością każdy znajdzie rozwiązanie dla siebie. Odpowiednio zaprojektowana konstrukcja, dobrane materiały, skład gatunkowy roślin i przeprowadzana pielęgnacja, pozwolą na stworzenie aranżacji, która może konkurować z niejednym dziełem sztuki.

Zielona ściana nie musi być droga

Koszt zależy od wielu czynników, ale przede wszystkim od: powierzchni oraz systemu uprawy (tradycyjny w podłożu organicznym czy hydroponiczny z systemem nawadniania). Nic nie stoi
na przeszkodzie, aby samemu skonstruować wiszący ogród. Można też kupić pojedyncze elementy do samodzielnego zaprojektowania i skonstruowania zielonej ściany, jak i gotowe konstrukcje.

Cascade Wall - elementy do samodzielnego zaprojektowania i skonstruowania zielonej ściany
Specjalne moduły do samodzielnego zaprojektowania i skonstruowania zielonej ściany (Cascade Wall).

Dobrym przykładem gotowego rozwiązania może być model Cascade Wall, który idealnie sprawdzi się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Zakupiony moduł wystarczy powiesić na ścianie oraz umieścić w nim rośliny. Konstrukcję tę można wykorzystać zarówno do stworzenia aromatycznego zakątka ziołowego z rozmarynem, bazylią i oregano w tętniącej życiem kuchni, jak i z miętą i lawendą na zacisznym balkonie.

Korzyści techniczne

Zielone ściany przyczyniają się do obniżania poziomu hałasu wewnątrz budynków, ponieważ sukcesywnie pochłaniają oraz odbijają część fal dźwiękowych.

 
 

Jaki ogród wertykalny wybrać? | Rodzaje zielonych ścian i ich budowa

Pod określeniem zielone ściany, kryją się różne rodzaje uprawy roślin. Jedne będą przeznaczone do powierzchni pionowych na zewnątrz budynków jako zielone fasady; inne będą stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, jako żywe ściany (wertykalne ogrody). Chociaż ich sposób uprawy jest różny, to cel jest ten sam – wzbogacenie otoczenia człowieka w roślinność.

Ogród wertykalny to sztucznie zaaranżowany system uprawy roślin, na który składają się następujące elementy:

 • mocowana do ściany czyli konstrukcja nośna,
 • panel roślinny (elementy, w których umieszczane są rośliny – mogą być w formie różnego rodzaju kieszonek, wbudowanych lub wymiennych doniczek itp.),
 • w zależności od systemu uprawy – np. podłoże organiczne lub system hydroponiczny i dodatkowo zainstalowany system nawadniający.

 
 

Mobilna zielona ściana

Ciekawym rozwiązaniem, które polega na dosłownym postawieniu ściany jest mobilna zielona ściana. Konstrukcja takiej ściany obejmuje stelaż, który może być osadzony na kółkach i panel z wymiennymi doniczkami. Cała konstrukcja powinna być łatwa w przemieszczaniu oraz demontażu i może stanowić atrakcyjne rozwiązanie w przestrzeni biurowej, handlowej i domowej.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Greenmood Poland (@greenmood.pl)

Zielona ściana z siatki lub drewna

Na potrzeby niewielkich aranżacji w mieszkaniach doskonale sprawdzą się proste projekty, które można wykonać samemu zaopatrując się w produkty dostępne w sklepach budowlanych. Przykładem może być ogród wertykalny, którego konstrukcję nośną będzie stanowić siatka, ale dobrze sprawdzi się także stelaż wykonany z drewnianych desek. Należy przymocować go do ściany (mogą być potrzebne dodatkowe wsporniki), a do konstrukcji przytwierdzić pojemniki – doniczki na rośliny. Tak przygotowana konstrukcja doskonale sprawdzi się w przypadku ogródka ziołowego w kuchni czy ogrodu sezonowego na balkonie. W sklepach Leroy Merlin są dostępne gotowe, łatwe w montażu i niedrogie, konstrukcje, które stanowią ciekawe rozwiązanie dla wszystkich pasjonatów wiszących ogrodów.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez urzadzamy.home (@urzadzamy.home)

System nawadniający

W przypadku kompozycji składających się z wielu roślin oraz pokrywających znaczną powierzchnię warto zainwestować w system nawadniający. System ten, w sposób automatyczny – w zależności od warunków otoczenia i zapotrzebowania roślin, pozwala na precyzyjne doprowadzanie do nich wody poprzez system rur oraz kanalików. W zależności od rodzaju konstrukcji, a także doboru gatunkowego roślin ich system uprawy może być tradycyjny – glebowy lub bardziej innowacyjny – bezglebowy. W przestrzeniach biurowych, handlowych bądź użyteczności publicznej coraz częstszym rozwiązaniem staje się hydroponiczna uprawa roślin polegająca na precyzyjnym systemie doprowadzania wody i substancji odżywczych – do mat, w których rosną rośliny.

Linie i taśmy nawadniające użyte przy zielonych ścianach
Linie i taśmy kroplujące to bardzo dobra opcja do tego, by prawidłowo nawadniać zielone ściany.

Jakie rośliny wybrać i czym się kierować? | Odpowiednie kwiaty

Stworzenie idealnej zielonej ściany jest możliwe, o ile uwzględnimy odpowiedni skład gatunkowy roślin – dobrany na podstawie analizy następujących aspektów środowiska:

► lokalne warunki klimatyczne: stanowisko (strony świata); temperatura i wilgotność powietrza.

Rośliny uprawiane w pomieszczeniach potrzebują średnio od 10 do 12 godzin światła dziennie, aby ich rozwój przebiegał we właściwy sposób. Dlatego też, przy planowaniu usytuowania wiszącego ogrodu, należy wziąć pod uwagę kierunki stron świata (bardzo dobre warunki do uprawy większości roślin są na wystawie wschodniej oraz zachodniej). W przypadku, gdy ilość docierającego do roślin światła będzie niewystarczająca, warto rozważyć montaż specjalnego doświetlania. Nie tylko będzie ono stymulowało rozwój roślin, ale też doda wartości estetycznych poprzez podświetlanie utworzonej aranżacji. Wertykalne ogrody są specyficznym systemem uprawy, który wymaga od roślin dostosowania się do nowych warunków środowiskowych.

► konstrukcja ogrodu wertykalnego: konstrukcja powinna być dopasowana do składu gatunkowego roślin, pod względem ich formy.

W zależności od kompozycji powinna być odpowiednia dla pnączy, epifitów oraz roślin osiągających duże rozmiary (mogących zagłuszać inne z nimi sąsiadujące).

 
 

► zabiegi pielęgnacyjne: powinny być zaplanowane w taki sposób, aby zapewnić ścianie jak najdłuższą żywotność i zaspokajać zapotrzebowanie roślin na wodę i składniki pokarmowe.

Aby jak najbardziej ułatwić pielęgnację roślinnych kompozycji, powinna ona składać się z gatunków, które mają podobny pokrój i siłę wzrostu, a także pochodzą z tych samych stref klimatycznych, więc wykazują to samo zapotrzebowanie na dostęp do światła oraz ilość wody. Dobierając gatunki tropikalne należy mieć na uwadze, że w klimacie umiarkowanym są one przeznaczone jedynie do uprawy w pomieszczeniach. Do wiszących ogrodów sezonowych idealnie sprawdzą się rośliny jednoroczne. Więcej informacji w ostatniej części poradnika „O tym warto pamiętać”.

Tematyczny ogród wertykalny | Inspiracje i lista roślin

Sezonowa ściana do uprawy roślin na balkonie lub tarasie

Taka kompozycja może składać się zarówno z ziół tj. oregano, rozmarynu, bazylii, mięty; roślin owocujących – truskawek i poziomek; warzyw – np. sałaty; ale i ozdobnych z kwiatów o pięknym zapachu jak np. lawenda wąskolistna.

Zielona ściana imitująca dżunglę

Sprawdzą się tutaj przeróżne gatunki i odmiany paproci, a także przedstawiciele roślin z rodziny obrazkowatych. Za trójwymiarowy odbiór kompozycji, która będzie sprawiać wrażenie wychodzącej ze ściany odpowiadać będą wszelkiego rodzaju paprocie:

 • zanokcice, o dekoracyjnych językowatych liściach w orzeźwiającym zielonym kolorze: Asplenium antiquum, A. osaka, A. nidus i A. Parvati;
 • Nefrolepis Green Lady o „poszarpanych” liściach;
 • perłą wśród nich będzie Microsorum Crocodyllus o nietypowej fakturze liści, odzwierciedlonej w jej nazwie jako „krokodyla”.

 
 

Poza paprociami, do kategorii imitowania dżungli doskonale będą pasować wszelkiego rodzaju pnącza:

 • Epipremnum w odmianie 'Aureum' (o złocistych smugach na liściach);
 • rośliny z rodzaju Cissus;
 • różne monstery uwielbiane ze względu na wyjątkowe liście z nieregularnymi dziurami;

Ozdobne byliny tropikalne mające wzorzyste liście, np.:

 • Calathea w odmianach 'Medallion' (ciemne liście z jaśniejszymi okrągłymi wstawkami) lub zielonymi z jasnymi paskami jak w przypadku 'Orbifolia';
 • ozdobne z kwitnienia bromelie;
 • storczyki, w tym przede wszystkim Phalaenopsis. W przypadku storczyków należy pamiętać, że są to epifity (nie uprawiane bezpośrednio w glebie).

Rośliny na zielone ściany
Gatunków na zielone ściany, wśród których możemy wybierać jest obecnie bardzo dużo – można wybrać dokładnie takie, jakie nam odpowiadają.

Zielona ściana dla początkujących

Aranżacja z udziałem roślin tropikalnych z pewnością pobudzi zmysły i będzie cieszyła oko. Jest jednak wymagająca w pielęgnacji. Zbliżony efekt można osiągnąć wybierając minimalistyczne rozwiązania poprzez zastosowanie jednego rodzaju roślin. Doskonale sprawdzi się w tej roli Cladonia rangiferina, czyli chrobotek reniferowy, który można z powodzeniem wykorzystać do stworzenia zielonych obrazów. Jest dużo łatwiejszy w utrzymaniu, ponieważ wymaga jedynie delikatnego okresowego zwilżenia.

Zielona ściana pozytywnie wpływa na jakość powietrza w pomieszczeniach. Rośliny, które są szczególnie polecane do zadań specjalnych jakim jest oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń to przede wszystkim skrzydłokwiaty o lancetowatych wydłużonych liściach i ozdobnych kwiatostanach. Koloru i ciekawej formy doda Tradescantiatrzykrotka, charakteryzująca się szybkim tempem wzrostu, kaskadowym pokrojem i w przypadku odmiany 'Purple Passion' ozdobnymi bordowymi liśćmi. Warto również rozważyć dodanie do kompozycji gęsto ulistnionej Dracaena Compacta.

 
 

O tym warto pamiętać! | Pielęgnacja

Niezależnie od tego na jaki system zielonej ściany się zdecydujemy, należy odpowiednio o nią dbać. Zielone ściany to specjalnie zaaranżowane sztuczne systemy do uprawy roślin, dlatego też, wprowadzając projekt w życie, należy pamiętać o tym, aby zapewnić im odpowiednie warunki do rozwoju. Należy być szczególnie uważnym przez pierwsze tygodnie od posadzenia roślin – jest to czas adaptacji, w którym naturalne może się okazać, że dana roślina się nie przyjmie. Jeżeli będzie taka konieczność, to należy zastąpić ją inną.

Podlewanie

Ilość oraz częstotliwość powinna być dostosowana do uprawianych gatunków roślin oraz warunków środowiska – w tym nasłonecznienia, wilgotności i temperatury (dotyczy to zarówno uprawy zewnętrznej, jak i wewnętrznej). Należy unikać nadmiernego zalewania roślin, co może sprzyjać zagniwaniu korzeni. Zarówno nadmierne zasuszenie, jak i zalanie roślin może doprowadzić do ich zamierania. W przypadku podstawowej konstrukcji wertykalnych ogrodów, która ma wspólny system przepływowy dla wszystkich roślin, to gatunki o mniejszym zapotrzebowaniu na wodę należy umieszczać na górze; w ten sposób woda nie będzie zalegała w ich podłożu i stopniowo będzie spływała do roślin umieszczonych poniżej. Liście roślin tropikalnych, które preferują wyższą wilgotność powietrza, warto od czasu do czasu spryskać wodą.

 
 

Nawożenie

Jest równie ważne jak podlewanie i należy wykonywać je cyklicznie. Zabieg ten ma na celu dostarczenie roślinom nowej dawki substancji odżywczych i w zależności od systemu uprawy może być dostarczany poprzez automatyczny system, bądź w przypadku prostszych układów – w postaci nawozu o kontrolowanym uwalnianiu, który mieszany jest ze stosowanym substratem glebowym.

Pozostałe zabiegi pielęgnacyjne

Każdy system uprawy roślin, który skupia je w niewielkiej odległości od siebie, na ograniczonej powierzchni, wymaga stałej kontroli ich stanu zdrowotnego. Rośliny wykorzystywane do obsadzenia wertykalnej ściany powinny przejść dokładną selekcję: być w dobrej kondycji, nie mieć oznak chorobowych i śladów obecności szkodników. Wszelkie zaschnięte części roślin należy przycinać i na bieżąco usuwać te, które obumarły, bądź mają widoczne oznaki porażenia przez patogeny lub szkodniki – tak, aby nie stanowiły źródła porażenia dla sąsiadujących z nią roślin. Takie rośliny należy zastępować nowymi, aby wypełnić luki w kompozycji. Równie istotne jak przecieranie liści z kurzu jest wykonywanie cięć pielęgnacyjnych: przekwitniętych kwiatostanów czy zeschniętych pędów.

logo Leroy Merlin

Tekst i zdjęcia: Leroy Merlin Polska


Opracowanie: mgr inż. Anna Pińkowska | Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Instytut Nauk Ogrodniczych, Katedra Ochrony Roślin.
Autor
Zielone ściany | Poradnik zakładania i pielęgnacji ogrodów wertykalnych
Zielone ściany | Poradnik zakładania i pielęgnacji ogrodów wertykalnych
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-dom_i_balkon_rosliny_w_mieszkaniu
NAJNOWSZE TREŚCI