Judaszowiec kanadyjski (Cercis canadensis) odmiana Golden Falls (nazwa handlowa: 'NC2015-12' PLP) to wyjątkowe drzewo ozdobne należące do rodziny motylkowatych (Fabaceae).

Odmiana wyróżnia się złocistymi liśćmi i malowniczo przewieszającymi się pędami. Roślina dorasta do 2-3 m wysokości. Jest to pierwsza płacząca odmiana judaszowca o złocistym ulistnieniu. Blaszki liściowe duże, sercowate, żółte, osadzone na długich ogonkach.

Dekoracyjne różowe kwiaty rozwijają się na przełomie kwietnia i maja, tworzą się bezpośrednio na pniach i konarach oraz na młodych gałęziach.

Wymagania i uprawa

Odmiana 'Golden Falls' charakteryzuje się dobrym wigorem. Liście nie są podatne na uszkodzenia na skutek bezpośredniego nasłonecznienia i zachowują zdrowy wygląd.

Drzewo dobrze rośnie na przeciętnych, umiarkowanie wilgotnych i przepuszczalnych glebach ogrodowych o odczynie obojętnym do zasadowego. Stanowiska słoneczne do półcienistych, ciepłe, osłonięte zimą od wiatru.

Zastosowanie

Odmiana polecana do sadzenia w ogrodach przydomowych i osiedlowych, w miejscach eksponowanych oraz w kompozycjach z roślinami o ciemnym ulistnieniu.

Ciekawostki

Odmiana otrzymała brązowy medal w Konkursie Roślin Nowości 2021, do którego została zgłoszona przez SZKÓŁKARSTWO OZDOBNE OLSZEWSCY (Polska). Wyhodował ją Dennis James Werner w USA. Wprowadzono ją na rynek w 2019 r..


Tekst i zdjęcia: źródło - Konkurs Roślin Nowości 2021, Katarzyna Jeziorska