Logo
Logo

Liatra w ogrodzie: jaką roślinę posadzić na ubogiej glebie?

Pytanie czytelnika: Mój ogród został założony na słabych mazurskich gruntach. Dlatego mam problem z uprawą kwiatów, które potrzebują żyznych gleb. Jaką roślinę mogłabym wybrać, aby dobrze się czuła na ubogiej glebie i była odporna na przemarzanie?

Polecamy liatry kłosowe, gdyż są to byliny odporne zarówno na wysokie, jak i na niskie temperatury. Można je sadzić we wszystkich rejonach Polski i nie są wymagające jeśli chodzi o podłoże, a przy tym bardzo dekoracyjne. 

Liatra to letnia roślina, choć w zależności od odmiany, może kwitnąć już od czerwca (aż do października). Jej pędy dorastają do 100 cm, a na ich szczycie znajdują się piękne, dekoracyjne różowopurpurowe, fioletowopurpurowe lub białe długie, kłosowate kwiatostany.

Liatra kłosowa należy do roślin wysoce miododajnych i jest uwielbiana przez wszystkie owady zapylające (pszczoły, trzmiele, motyle itp).

Warunki uprawy liatry kłosowej

Jeśli chodzi o uprawę, liatry najlepiej rosną w miejscach słonecznych, ale znoszą też półcień. Nie mają dużych wymagań co do gleby – dobrze rosną na glebach piaszczystych i suchych i mało zasobnych w składniki pokarmowe (na tzn. glebach ubogich).

Ponadto uprawa liatry nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych czy nawożenia!

Liatry rozmnaża się wczesną wiosną przez podział korzeni bulwiastych. Można też rozmnażać je przez wysiew nasion – w marcu, w kwietniu wprost do gruntu. Ale siewki rosną bardzo wolno, a dojrzałe, kwitnące rośliny otrzymujemy dopiero po 2-3 latach.

Liatra to nie tylko ozdoba rabat kwiatowych

  • Liatry polecane są do obsadzania rabat bylinowych, na których królują wysokie i średnie rośliny.
  • Również bardzo dobrze prezentują się w ogrodach naturalistycznych.
  • Dzięki sztywnym długim dekoracyjnym kwiatostanom są hodowane na kwiaty cięte. Nadają się do wazonów, ale można je również suszyć. W kwiaciarniach są używane do różnych kompozycji.
  • Jest czasem sadzona w pobliżu uli, by "dokarmić" pszczoły.

W ogrodach uprawia się dwa gatunki liatry:

  • Liatra grubokłosową (Liatris pycnotachya)
    Dorasta do 120 cm; ma długie, wąskie liście i ciemnoróżowe kwiaty, które kwitną od lipca do października.

  • Liatra kłosowa (Liatris spicata)
    Gatunek jest już dość często spotykany w polskich ogrodach; dorasta do 50-100 cm; jej liście są krótsze i szersze niż grubokłosowej, a kwiaty w kolorze purpurowym zdobią ogród od sierpnia do października.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, Zdjęcie tytułowe: iBulb, Hedwig Storch/Wikimedia Commons

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
To Cię zainteresuje
Twoja strona ogrodu