Polecamy liatry kłosowe, gdyż są to byliny odporne zarówno na wysokie, jak i na niskie temperatury. Można je sadzić we wszystkich rejonach Polski i nie są wymagające jeśli chodzi o podłoże, a przy tym bardzo dekoracyjne.
Liatra to letnia roślina, choć w zależności od odmiany, może kwitnąć już od czerwca (aż do października). Jej pędy dorastają do 100 cm, a na ich szczycie znajdują się piękne, dekoracyjne różowopurpurowe, fioletowopurpurowe lub białe długie, kłosowate kwiatostany.
Warunki uprawy liatry kłosowej
Jeśli chodzi o uprawę, liatry najlepiej rosną w miejscach słonecznych, ale znoszą też półcień. Nie mają dużych wymagań co do gleby – dobrze rosną na glebach piaszczystych i suchych i mało zasobnych w składniki pokarmowe (na tzn. glebach ubogich).
Ponadto uprawa liatry nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych czy nawożenia!
Liatry rozmnaża się wczesną wiosną przez podział korzeni bulwiastych. Można też rozmnażać je przez wysiew nasion – w marcu, w kwietniu wprost do gruntu. Ale siewki rosną bardzo wolno, a dojrzałe, kwitnące rośliny otrzymujemy dopiero po 2-3 latach.
Liatra to nie tylko ozdoba rabat kwiatowych
- Liatry polecane są do obsadzania rabat bylinowych, na których królują wysokie i średnie rośliny.
- Również bardzo dobrze prezentują się w ogrodach naturalistycznych.
- Dzięki sztywnym długim dekoracyjnym kwiatostanom są hodowane na kwiaty cięte. Nadają się do wazonów, ale można je również suszyć. W kwiaciarniach są używane do różnych kompozycji.
- Jest czasem sadzona w pobliżu uli, by "dokarmić" pszczoły.
W ogrodach uprawia się dwa gatunki liatry:
- Liatra grubokłosową (Liatris pycnotachya)
Dorasta do 120 cm; ma długie, wąskie liście i ciemnoróżowe kwiaty, które kwitną od lipca do października. - Liatra kłosowa (Liatris spicata)
Gatunek jest już dość często spotykany w polskich ogrodach; dorasta do 50-100 cm; jej liście są krótsze i szersze niż grubokłosowej, a kwiaty w kolorze purpurowym zdobią ogród od sierpnia do października.
Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, Zdjęcie tytułowe: iBulb, Hedwig Storch/Wikimedia Commons