Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
32
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Liatra w ogrodzie: jaką roślinę posadzić na ubogiej glebie?

Pytanie czytelnika: Mój ogród został założony na słabych mazurskich gruntach. Dlatego mam problem z uprawą kwiatów, które potrzebują żyznych gleb. Jaką roślinę mogłabym wybrać, aby dobrze się czuła na ubogiej glebie i była odporna na przemarzanie?

 

Polecamy liatry kłosowe, gdyż są to byliny odporne zarówno na wysokie, jak i na niskie temperatury. Można je sadzić we wszystkich rejonach Polski i nie są wymagające jeśli chodzi o podłoże, a przy tym bardzo dekoracyjne. 

Liatra to letnia roślina, choć w zależności od odmiany, może kwitnąć już od czerwca (aż do października). Jej pędy dorastają do 100 cm, a na ich szczycie znajdują się piękne, dekoracyjne różowopurpurowe, fioletowopurpurowe lub białe długie, kłosowate kwiatostany.

Liatra kłosowa należy do roślin wysoce miododajnych i jest uwielbiana przez wszystkie owady zapylające (pszczoły, trzmiele, motyle itp).

Warunki uprawy liatry kłosowej

Jeśli chodzi o uprawę, liatry najlepiej rosną w miejscach słonecznych, ale znoszą też półcień. Nie mają dużych wymagań co do gleby – dobrze rosną na glebach piaszczystych i suchych i mało zasobnych w składniki pokarmowe (na tzn. glebach ubogich).

Ponadto uprawa liatry nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych czy nawożenia!

Liatry rozmnaża się wczesną wiosną przez podział korzeni bulwiastych. Można też rozmnażać je przez wysiew nasion – w marcu, w kwietniu wprost do gruntu. Ale siewki rosną bardzo wolno, a dojrzałe, kwitnące rośliny otrzymujemy dopiero po 2-3 latach.

Liatra to nie tylko ozdoba rabat kwiatowych

  • Liatry polecane są do obsadzania rabat bylinowych, na których królują wysokie i średnie rośliny.
  • Również bardzo dobrze prezentują się w ogrodach naturalistycznych.
  • Dzięki sztywnym długim dekoracyjnym kwiatostanom są hodowane na kwiaty cięte. Nadają się do wazonów, ale można je również suszyć. W kwiaciarniach są używane do różnych kompozycji.
  • Jest czasem sadzona w pobliżu uli, by "dokarmić" pszczoły.

W ogrodach uprawia się dwa gatunki liatry:

  • Liatra grubokłosową (Liatris pycnotachya)
    Dorasta do 120 cm; ma długie, wąskie liście i ciemnoróżowe kwiaty, które kwitną od lipca do października.

  • Liatra kłosowa (Liatris spicata)
    Gatunek jest już dość często spotykany w polskich ogrodach; dorasta do 50-100 cm; jej liście są krótsze i szersze niż grubokłosowej, a kwiaty w kolorze purpurowym zdobią ogród od sierpnia do października.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, Zdjęcie tytułowe: iBulb, Hedwig Storch/Wikimedia Commons

Warto przeczytać
Powiązane rośliny
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 41, Sentencja nr:6
Tydzień 41, Sentencja nr:6
Najlepszym okresem na sadzenie drzew owocowych jest jesień (od pierwszych dni października do pierwszych przymrozków). Przed nastaniem zimy drzewka zdążą zregenerować uszkodzony system korzeniowy.
Tydzień 41, Sentencja nr:5
Tydzień 41, Sentencja nr:5
Krzewy róż warto teraz zasilić. Wierzchnią warstwę ziemi przemieszajmy z przefermentowanym obornikiem. Róże pienne należy zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą. W tym celu przygina się je do ziemi i obsypuje ziemią.
Tydzień 41, Sentencja nr:4
Tydzień 41, Sentencja nr:4
Jeśli w październiku posadzimy w ogrodzie róże, wytworzą drobne korzenie, dzięki którym na wiosnę krzewy szybko zbudzą się do życia. Pamiętajmy, że róże preferują miejsca półcieniste i glebę piaszczysto-gliniastą o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.
Tydzień 41, Sentencja nr:2
Tydzień 41, Sentencja nr:2
Przenieśmy do domu kwiaty, które do tej pory zdobiły taras lub balkon (najlepiej zrobić to przed sezonem grzewczym, aby różnica temperatury nie była dla roślin zbyt duża). Przeniesione rośliny należy mniej podlewać i zaprzestać ich nawożenia.
Tydzień 41, Sentencja nr:1
Tydzień 41, Sentencja nr:1
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT