Owady doskonale radzą sobie zarówno w naturalnym środowisku, jak i w przestrzeniach miejskich. Na terenach zabudowanych ważnymi elementami zdrowego ekosystemu są odpowiednie zarządzanie, odpowiednie możliwości gniazdowania i właściwe nasadzenia. Jeśli chodzi o te ostatnie, letnie cebulki są niezastąpione. Pierwsze z nich zakwitną pod koniec maja, zastępując cebulki kwitnące wiosną. Można je sadzić na trawnikach i rabatkach, a także w donicach lub misach. Wykorzystując je w miejscach, które łączą je z terenami wiejskimi lub innymi terenami zielonymi w mieście, można z łatwością zwiększyć bioróżnorodność. Pozwala to również tworzyć tereny zielone bliżej mieszkańców.
Jak uprawiać agapanty?
Bulwiasty kwiatostan agapanty (Agapanthus africanus) składa się z kilkudziesięciu kwiatów. Ta kwitnąca latem roślina doskonale sprawdza się w donicach i misach, ale może być również uprawiana w ziemi. Chociaż nie jest w pełni odporna, gatunki liściaste mogą wytrzymać łagodne zimy.
Stanowisko: pełne słońce
Głębokość sadzenia: 10 cm
Kolor kwiatów: różne odcienie, od fioletowego i niebieskiego do białego
Okres kwitnienia: lipiec–wrzesień
Wysokość: 80–120 cm
Uprawa liatr kłosowych
Liatry kłosowe (Liatris spicata) mają bulwiaste kłącza i kwiaty na długich, wysokich kłosach. W przeciwieństwie do większości roślin kwitnienie odbywa się od góry do dołu. Liatry są odporne na suszę i bardzo wytrzymałe. Ponadto kwitną rok po roku.
Stanowisko: pełne słońce/półcień
Głębokość sadzenia: 10 cm
Kolor kwiatów: fioletowy i biały
Okres kwitnienia: lipiec–sierpień
Wysokość: 60–80 cm
Jak pielęgnować dalie, by długo kwitły?
Ze względu na duże ilości pyłku i nektaru oraz długi okres kwitnienia popularne wśród pszczół i motyli są również dalie o pojedynczych i półpełnych kwiatach. Dalie to rośliny jednoroczne. Po zakwitnieniu ich bulwy należy usunąć z gleby, a następnie zastąpić roślinami kwitnącymi wiosną. Ich jaskrawe kolory nieodmiennie przyciągają wzrok.
Stanowisko: pełne słońce/półcień
Głębokość sadzenia: 5 cm
Kolor kwiatów: białe, żółte, pomarańczowe, różowe, czerwone, fioletowe i dwukolorowe
Okres kwitnienia: lipiec–październik
Wysokość: 40–150 cm
O czym pamiętać przy uprawie roślin miododajnych kwitnących latem?
- Większość roślin kwitnących latem uwielbia słońce. Im bardziej słoneczne stanowisko, tym więcej kwiatów.
- Letnie cebulki, bulwy i kłącza należy sadzić po ostatnich przymrozkach, czyli od końca kwietnia do końca maja.
- Należy się zawsze upewnić, czy gleba w wystarczającym stopniu przepuszcza wilgoć.
- Rośliny kwitnące latem bardzo dobrze komponują się na przykład z bylinami.
Więcej informacji na temat wykorzystania kwiatów cebulowych w przestrzeniach publicznych można znaleźć w zakładce „Professional” na stronie www.cebulkikwiatowe.info.
Tekst i zdjęcia: materiały prasowe iBulb