Logo
Logo

Letnie cebulki kwiatowe | Które wybrać i jak posadzić?

Letnie kwiaty są nie tylko piękne, ale przyciągają również pszczoły i motyle. Sadzenie letnich cebulek to doskonały sposób na maksymalne wykorzystanie tej pory roku. Warto już dużo wcześniej zastanowić się nad wyborem odpowiednich gatunków i dowiedzieć się, jak prawidłowo sadzić kwiaty cebulowe. Sprawdźcie, co dla was przygotowaliśmy, a wasz ogród latem zachwyci kolorami i różnorodnością!

Lato to pora roku, kiedy najwięcej czasu spędzamy w ogrodzie. Słoneczna pogoda i pozytywna energia sprawiają, że cudownie jest przebywać na zewnątrz. Wykorzystaj w pełni swój ogród, sadząc w nim mnóstwo letnich kwiatów. „Kwiatowa kąpiel” w hamaku gwarantowana!

Które letnie cebulki będą najlepsze? 

Jak sama nazwa wskazuje, letnie kwiaty rozwijają się latem. Z dumą prezentują wówczas swoje najpiękniejsze oblicze. Istnieje wiele odmian letnich cebulek, które mają zachwycające kwiaty. Króluje wśród nich wprawdzie dalia, ale mieczyki, kalie, krokosmie, liatry i lilie są równie okazałe.

Dalie to piękne letnie kwiaty w najróżniejszych kolorach, które swoim urokiem zawsze przyciągają uwagę w ogrodzie. Usuwając zwiędłe kwiaty, sprawisz, że roślina będzie wciąż wypuszczać nowe. Przestanie kwitnąć dopiero przy pierwszych przymrozkach.

Jeśli posadzisz w ogrodzie letnie cebulki, zapewnisz owadom mnóstwo pyłku i nektaru. Zwiększysz w ten sposób bioróżnorodność, ponieważ przyciągniesz pszczoły i motyle, które je uwielbiają. Najlepsze odmiany to liatry (Liatris), dalie z otwartymi kwiatami, mieczyki abisyńskie (Gladiolus callianthus) i krokosmie.

Dalie w kompozycjach - fot. iBulb
Fot. Wouter Koppen / iBulb
1 - Dahlia 'Milena', 'Fleur', 'Lizz', Lilium 'Tiny Moon', Gladiolus 'Esta Bonita'
2 - Dahlia 'Great Silence , 'Melissa Anna Marijke' 

Jak sadzić letnie kwiaty cebulowe? 

  • Letnie kwiaty cebulowe, a raczej ich cebulki bądź bulwy, należy sadzić po ustąpieniu przymrozków. Zwykle ma to miejsce od końca kwietnia do końca maja
  • Najważniejsze, by znaleźć w ogrodzie słoneczne miejsce. W promieniach słońca letnie cebulki wytwarzają najwięcej kwiatów.
  • Następnie trzeba spulchnić ziemię i usunąć wszystkie chwasty oraz małe kamienie.
  • Większość cebulek sadzi się na głębokości równej dwukrotności ich wysokości. Wyjątkiem są dalie i begonie, które należy sadzić tuż pod powierzchnią ziemi.
  • Przed sadzeniem zanurz cebulki na godzinę w wodzie albo podlej je obficie tuż po posadzeniu. Pomoże im to lepiej rosnąć.
Letnie cebulowe - kompozycje - fot. iBulb
Fot. Wouter Koppen / iBulb
1 -  Calla 'Morning Sun'
2 - Liatris spicata

Chcesz dowiedzieć się więcej o letnich cebulkach? Wejdź na stronę www.cebulkikwiatowe.info.

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe iBulb 

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)
 

Komentarze

Dodaj komentarz