Logo
Logo

Cebulki hippeastrum | Jakie wybrać i gdzie kupić?

Hippeastrum zwany Amarylisem, to efektowna roślina tworząca wspaniałą dekorację okiennych parapetów. Występuje ona w wielu nasyconych, bardzo atrakcyjnych odcieniach. Jak hodować tę rajską roślinę, aby w wyjątkowy sposób zdobiła nasze mieszkanie? Jakie cebulki wybrać i gdzie kupić, by być pewnym ich jakości? Sprawdź!

Spis treści
Dlaczego warto uprawiać cebulki hippeastrum? Wybierz swoje cebulki hippeastrum – najpiękniejsze odmiany W jaki sposób sadzić cebulki hippeastrum?

Dlaczego warto uprawiać cebulki hippeastrum?

Zwartnica (Hippeastrum) jest znacznie częściej nazywana swoją łacińską nazwą i dlatego znajdziemy ją jako hippeastrum, a czasem też amarylis (należy pamiętać, że prawdziwy Amarylis to inna roślina!). Hippeastrum wytwarza największe kwiaty spośród wszystkich roślin doniczkowych. Naprawdę warto pokusić się o uprawę tego gatunku.

Zależnie od tego, kiedy posadzimy hippeastrum, wykształci on kwiaty w jednym z dwóch terminów:

  • jeśli chcemy, aby okazałe kwiaty pojawiły się na Boże Narodzenie, to wówczas powinniśmy posadzić cebulki już na początku listopada,
  • a gdy chcemy, aby hippeastrum zdobiła nasze okno wiosną, to wówczas cebulki należy posadzić pod koniec lutego.

Wybierz swoje cebulki hippeastrum – najpiękniejsze odmiany

Cebulki są złożone z kilku łusek, w których gromadzą się substancje pokarmowe. Decydując się na zakup, warto wybrać takie cebulki, których obwód wynosi co najmniej 20 cm. Z kolei korzenie powinny były zdrowe, mocne oraz mięsiste.

Cebulki hippeastrum (Amarylis), odmiana 'Dancing Queen'
Cebulki hippeastrum (Amarylis) 
odmiana 'Dancing Queen' 
To odmiana tworząca dwukolorowe kwiaty o barwie biało-czerwonej w piękne, nieregularne pasy. Dorasta do 60 cm i jest przeznaczona do uprawy w doniczkach lub na kwiat cięty do wazonu. Kwitnie już po 4-8 tygodniach od posadzenia. 
Kup online w naszym sklepie!
Cebulki hippeastrum (Amarylis), odmiana 'Red Lion'
Cebulki hippeastrum (Amarylis)
odmiana 'Red Lion' 
To odmiana w intensywnie czerwonym kolorze, dorastająca do 60 cm wysokości. W Polsce uprawiana jest wyłącznie w doniczkach. Hipeastrum tworzy piękne, duże, ozdobne kwiaty, wyrastające wokół sztywnego pędu.
Kup online w naszym sklepie!
 

W jaki sposób sadzić cebulki hippeastrum?

Decydując się na posadzenie tej rośliny, warto wziąć pod uwagę wielkość donicy. Powinna ona być dopasowana do rozmiaru cebulki na tyle, by pomiędzy nią, a jej krawędziami pozostawała szerokość dwóch palców.

Przed posadzeniem cebulki ziemię należy dobrze ją oczyścić. Warto też przygotować im kąpiel w preparatach ekologicznych tj. Biosept lub Bioczos.

Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania

Dno donicy powinno być przysypane warstwą drenażu np. keramzytu, a cebulki należy obsypać mieszanką ziemi uniwersalnej oraz torfu.

Roślina ta dobrze wzrasta w miejscach z dostępem światła. W fazie intensywnego wzrostu potrzebuje temperatury pokojowej ok. 20-25°C. A gdy pojawią się kwiaty, to powinno się ją umieścić w takim pomieszczeniu, w którym temperatura nie przekracza 18°C.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: sandid / Pixabay

Więcej produktów do ogrodu znajdziesz w internetowym sklepie ogrodniczym Sklep.ZielonyOgrodek.pl

Sprawdź NOWOŚCI i PROMOCJE!
Autor
Cebulki hippeastrum | Jakie wybrać i gdzie kupić?
Cebulki hippeastrum | Jakie wybrać i gdzie kupić?
Sklep ogrodniczy

Eksperci sklepu ogrodniczego zielonego ogródka podpowiedzą Wam, co warto kupić, by zakładać i pielęgnować ogrody przydomowe. Podpowiadają także, jak dbać o rośliny i uniknąć błędów w uprawie roślin doniczkowych.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl