Logo
Logo

Dlaczego hippeastrum nie kwitnie? Błędy w uprawie

Hippeastrum to urocza roślina cebulowa, która kwitnie w okresie zimowym. Jeśli jest odpowiednio pielęgnowana, to wówczas potrafi w niezwykły sposób przyozdobić każde miejsce w którym się znajduje. Potrafi ona dodać niezwykłego uroku każdemu mieszkaniu, a zwłaszcza w okresie świąt bożonarodzeniowych. Jak pielęgnować hippeastrum, aby zakwitł w ten wyjątkowy czas i co zrobić, jeśli cebula nie chce zakwitnąć?  

Spis treści
Hippeastrum – właściwa pielęgnacja a obfite kwitnienie
Pielęgnacja w okresie spoczynku
Pielęgnacja w okresie wzrostu
Pielęgnacja po kwitnieniu

Hippeastrum – właściwa pielęgnacja a obfite kwitnienie 

Jeśli hippeastrum jest właściwie pielęgnowany, to wówczas cebula bardzo szybko zaczyna wypuszczać liście, pomiędzy którymi wyrasta łodyga. W ciągu kilkunastu dni liście i pęd kwiatostanowy potrafią osiągnąć wysokość 60 centymetrów. Na szczycie wyłania się z nich gruby pąk, który nabrzmiewa i zielenieje. Po kilku tygodniach tworzą się duże trąbkowate kwiaty, które bardzo często osiągają średnice do 30 cm. 

Co prawda uprawa hippeastrum nie jest trudna, ale czasem zdarza się, że nie chce kwitnąć, a jeśli już tak się stanie to kwiaty nie są zbyt okazałe. Jak ją właściwie pielęgnować? 

ogród na co dzień / YouTube


Dlaczego hippeastrum nie kwitnie?

W warunkach domowych cebulka hippeastrum nie powinna mieć problemów z prawidłowym wzrostem i kwitnieniem. Jeśli roślina nie kwitnie przez długi czas (po posadzeniu), to dla nas sygnał, że popełniliśmy błędy w je pielęgnacji. Kluczem do pięknego kwitnienia hippeastrum jest zapewnienie jej zachcianek i przestrzeganie naszych wskazówek dot. jej pielęgnacji.

Pielęgnacja w okresie spoczynku

Ważne jest, aby zasadzonym cebulkom zapewnić odpowiednie warunki oraz okresy spoczynku. Do okresu kwitnienia roślinka powinna mieć dużo światła oraz przebywać w stałej temperaturę ok. 20-23°C. A gdy rozwiną się pierwsze pąki kwiatowe, to wówczas należy ją przenieść do nieco chłodniejszego miejsca. Wówczas to temperatura nie powinna przekraczać 18°C. Jeśli jest ona wyższa, to wówczas kwiaty gorzej się wybarwiają oraz krócej kwitną. 

Pielęgnacja w okresie wzrostu

Światło
Stanowisko do uprawy hippeastrum powinny był jak najbardziej słoneczne. Cebula musi wytworzyć liście i kwiaty, więc trzeba jej zapewnić jak najwięcej światła słonecznego, a jesienią i zimą jest to trudne.

Temperatura
Doniczkę z hippeastrum trzeba postawić w ciepłym pomieszczeniu (o temperaturze 20-24 st. C).

Ziemia
Podłoże powinno być żyzne, lekkie i przepuszczalne, o odczynie lekko kwaśnym (pH 5,5-6,5). Na dnie doniczki trzeba usypać warstwę drenażu z keramzytu (pomoże ona w odprowadzeniu nadmiaru wody).

Woda
Do podlewania trzeba używać miękkiej, dobrze odstanej wody o temperaturze pokojowej. Ziemia powinna być zawsze lekko wilgotna, ale cebule nigdy nie powinny stać w wodzie.

Nawóz
Gdy hippeastrum tworzy pąki kwiatowe zasil roślinę nawozem fosforowo-potasowym, który pomoże jej kwitnąć długo i obficie. Możesz także zastosować specjalny nawóz do kwitnących roślin doniczkowych.

Hippeastrum przed kwitnieniem
Fot. Alina Kuptsova / Pixabay

Pielęgnacja po kwitnieniu

Gdy hippeastrum przekwitnie, to wówczas należy ściąć łodygę z pozostałością kwiatu, a zielone liście pozostawić. W sierpniu wchodzi on w stan spoczynku. Wówczas to należy stopniowo ograniczyć podlewanie. Gdy liście zupełnie zaschną doniczkę z cebulką należy przenieść do chłodnego pomieszczenia, w którym panuje temperatura około 10 st.C i zaprzestać podlewanie. W takich warunkach hippeastrum powinien spędzić od 2 do 4 miesięcy. 

Po upływie tego okresu cebulkę należy wyjąć z ziemi, delikatnie oczyścić ze starych korzeni i posadzić do nowej ziemi kwiatowej. Hippeastrum nie znosi stagnującej wokół korzeni wody, zatem przed umieszczeniem cebuli w doniczce na dno należy nasypać warstwę drenażu z keramzytu. Musi ona zostać zagłębiona w ziemi, ale jej część powinna wystawać ponad podłoże. Po zasadzeniu cebulki doniczkę należy przenieść w ciepłe miejsce i podlewać niezbyt obficie. Niezwykle ważne jest to, aby roślinę tę zasilać nawozem wieloskładnikowym polecanym dla roślin kwitnących.

Po upływie około 50-55 dni od „przebudzenia” cebuli powinny rozwinąć się kwiaty. Jeśli hippeastrum jest odpowiednio pielęgnowany, to wówczas w zimowy czas potrafi w wyjątkowy sposób przyozdobić niejedno mieszkanie.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: sandid / Pixabay

Autor
Dlaczego hippeastrum nie kwitnie? Błędy w uprawie
Dlaczego hippeastrum nie kwitnie? Błędy w uprawie
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz