Hippeastrum – właściwa pielęgnacja a obfite kwitnienie
Jeśli hippeastrum jest właściwie pielęgnowany, to wówczas cebula bardzo szybko zaczyna wypuszczać liście, pomiędzy którymi wyrasta łodyga. W ciągu kilkunastu dni liście i pęd kwiatostanowy potrafią osiągnąć wysokość 60 centymetrów. Na szczycie wyłania się z nich gruby pąk, który nabrzmiewa i zielenieje. Po kilku tygodniach tworzą się duże trąbkowate kwiaty, które bardzo często osiągają średnice do 30 cm.
Dlaczego hippeastrum nie kwitnie?
W warunkach domowych cebulka hippeastrum nie powinna mieć problemów z prawidłowym wzrostem i kwitnieniem. Jeśli roślina nie kwitnie przez długi czas (po posadzeniu), to dla nas sygnał, że popełniliśmy błędy w je pielęgnacji. Kluczem do pięknego kwitnienia hippeastrum jest zapewnienie jej zachcianek i przestrzeganie naszych wskazówek dot. jej pielęgnacji.
Pielęgnacja w okresie spoczynku
Ważne jest, aby zasadzonym cebulkom zapewnić odpowiednie warunki oraz okresy spoczynku. Do okresu kwitnienia roślinka powinna mieć dużo światła oraz przebywać w stałej temperaturę ok. 20-23°C. A gdy rozwiną się pierwsze pąki kwiatowe, to wówczas należy ją przenieść do nieco chłodniejszego miejsca. Wówczas to temperatura nie powinna przekraczać 18°C. Jeśli jest ona wyższa, to wówczas kwiaty gorzej się wybarwiają oraz krócej kwitną.
Pielęgnacja w okresie wzrostu
Światło
Stanowisko do uprawy hippeastrum powinny był jak najbardziej słoneczne. Cebula musi wytworzyć liście i kwiaty, więc trzeba jej zapewnić jak najwięcej światła słonecznego, a jesienią i zimą jest to trudne.
Temperatura
Doniczkę z hippeastrum trzeba postawić w ciepłym pomieszczeniu (o temperaturze 20-24 st. C).
Ziemia
Podłoże powinno być żyzne, lekkie i przepuszczalne, o odczynie lekko kwaśnym (pH 5,5-6,5). Na dnie doniczki trzeba usypać warstwę drenażu z keramzytu (pomoże ona w odprowadzeniu nadmiaru wody).
Woda
Do podlewania trzeba używać miękkiej, dobrze odstanej wody o temperaturze pokojowej. Ziemia powinna być zawsze lekko wilgotna, ale cebule nigdy nie powinny stać w wodzie.
Nawóz
Gdy hippeastrum tworzy pąki kwiatowe zasil roślinę nawozem fosforowo-potasowym, który pomoże jej kwitnąć długo i obficie. Możesz także zastosować specjalny nawóz do kwitnących roślin doniczkowych.
Pielęgnacja po kwitnieniu
Gdy hippeastrum przekwitnie, to wówczas należy ściąć łodygę z pozostałością kwiatu, a zielone liście pozostawić. W sierpniu wchodzi on w stan spoczynku. Wówczas to należy stopniowo ograniczyć podlewanie. Gdy liście zupełnie zaschną doniczkę z cebulką należy przenieść do chłodnego pomieszczenia, w którym panuje temperatura około 10 st.C i zaprzestać podlewanie. W takich warunkach hippeastrum powinien spędzić od 2 do 4 miesięcy.
Po upływie tego okresu cebulkę należy wyjąć z ziemi, delikatnie oczyścić ze starych korzeni i posadzić do nowej ziemi kwiatowej. Hippeastrum nie znosi stagnującej wokół korzeni wody, zatem przed umieszczeniem cebuli w doniczce na dno należy nasypać warstwę drenażu z keramzytu. Musi ona zostać zagłębiona w ziemi, ale jej część powinna wystawać ponad podłoże. Po zasadzeniu cebulki doniczkę należy przenieść w ciepłe miejsce i podlewać niezbyt obficie. Niezwykle ważne jest to, aby roślinę tę zasilać nawozem wieloskładnikowym polecanym dla roślin kwitnących.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: sandid / Pixabay