Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2022
211
Okazje

Jak pielęgnować amarylis w domu? Jaką odmianę wybrać?

Amarylis w donicy to idealna ozdoba na zimę – wtedy kwitnie. Można stworzyć kompozycję z kilku roślin, różnej wielkości i koloru. Nowoczesne pomysły to ekspozycja nie w donicy, lecz w misie, szklarence lub jako element kokedamy (wisząca kula z kwitnącymi roślinami).

 
Spis treści
Czy amarylis i hippeastrum to ta sama roślina? Dlaczego warto mieć amarylis w domu? Podział zwartnicy ze względu na kwiat Na co zwrócić uwagę, kupując amarylis w doniczce? Łatwa pielęgnacja amarylisa/hippeastrum w domu Co zrobić, aby mój amarylis znowu zakwitł?

Amarylis czyli zwartnica (Hippeastrum)

Amarylis to nazwa używana zamiennie z hippeastrum, pod którymi w sprzedaży kryje się roślina prawidłowo zwana zwartnicą (Hippeastrum). Prawdziwe amarylisy (Amaryllis) to rodzaj roślin bardzo podobny do zwartnic, stąd owe "pomylone" nazewnictwo.
(W artykule pozostaniemy przy nazwie "amarylis", gdyż jest ona najczęściej spotykaną w supermarketach jak i kwiaciarniach.)

amarylis w doniczce fot. Flwoer Council Holland wiszące w koszach - cebulki amarylisa fot. Flower Council Holland

Zwartnica należy do rodziny amarylkowatych. Występuje w ponad 70 gatunkach. Dziko rośnie w subtropikalnych regionach Meksyku i Karaibów aż po północną Argentynę. Roślinę zaczęto uprawiać w Europie około 1800 roku.

Dekoracyjny kwiat amarylisa

Wielką zaletą hippeastrum jest jego zmieniający się na naszych oczach wygląd. Z dużej cebuli wyłania się okazała, pusta i gruba łodyga, a na niej rozwijają się gładkie pąki. Te otwierają się, uwalniając obszerne kielichy z aksamitnymi płatkami w kolorze białym, łososiowym, czerwonym, różowym, a nawet zielonym. 

Kwiaty mogą osiągnąć średnicę do 20 cm! Wyglądają nad wyraz spektakularne, zważywszy, że mało kto spodziewa się takiej obfitości po gładkiej łodydze, szczególnie w zimowy czas.

amarylis - kwiat i cebula fot. Flower Council Holland amarylis w doniczce fot. Flwoer Council Holland

Zwartnice są bardzo zróżnicowane. Oprócz najbardziej popularnych kolorów, takich jak czerwony, różowy i biały, znajdziemy także rośliny o kwiatach łososiowych, liliowych, zielonych, pomarańczowych i dwubarwnych, paskowane lub krawędziami w innej barwie. Kwiaty są pojedyncze lub pełne.

Jakie amarylisy warto mieć w domu?

 • Galaxy: kwiat pojedynczy o średnicy minimum 16 cm.
 • Diamond: kwiat pojedynczy o średnicy 12-16 cm.
 • Colibri: kwiat pojedynczy o średnicy maksimum 12 cm.
 • Double Galaxy: kwiat pełny o średnicy minimum 16 cm.
 • Double Diamond: kwiat pełny o średnicy 12-16 cm.
 • Double Colibri: kwiat pełny o średnicy maksimum 12 cm.
 • Spider: kwiat pojedynczy, liście u podstawy nie nachodzą na siebie lub tylko trochę.
 • Butterfly: kwiat pojedynczy, lekko owalny.
 • Trumpet: kwiat pojedynczy w kształcie wydłużonej trąbki.

Stale pojawiają się nowe odmiany. W sprzedaży są także cebule z pokryte woskiem lub filcem – nie trzeba ich sadzić w podłożu i podlewać, ale trzeba poczekać kilka tygodni, aby cebula zaczęła rosnąć. Zwartnica w doniczce rozwija się nieco szybciej.

Na co zwrócić uwagę, kupując amarylis?

 • Im większa cebula, tym więcej wyrośnie z niej łodyg (czasem nawet 3–4). Na każdej łodydze pojawią się 3 lub 4 stożkowate kwiaty. Im większa roślina, tym lepiej widoczna jest liczba pąków kwiatowych.
 • Sprawdź, czy cebula jest dobrze ukorzeniona, czy nie jest zbyt luźna w doniczce. Musi mieć widoczny zielony wierzchołek (pąk).
 • Sprawdź, czy na cebuli lub podłożu nie ma pleśni (oznacza to, że roślina miała za mokro).
 • Czasem na łodydze są czerwone paski. Nie wpływa to na żywotność rośliny.

amarylis w doniczce fot. Flwoer Council Holland amarylis w doniczce fot. Flwoer Council Holland

Pielęgnacja amarylisa w domu

 • Stanowisko
  Zwartnica znosi zarówno ciemne, jak i jasne stanowiska, o ich ma chłodno.

 • Podlewanie
  Nie dopuść do wysuszenia podłoża, ale roślina nie może też stać w wodzie. Cebule w wosku lub filcu będą kwitnąć bez wody, jednak nie powinny stać w ciepłym miejscu, bo kwiaty uschną.

 • Nawożenie
  Nie ma potrzeby zasilania – wszystkie niezbędne substancje są już w cebuli.


Co zrobić, aby mój amarylis znowu zakwitł?

Gdy kwiaty przekwitną, usuń je, zostawiając łodygę. Podlewaj i zasilaj roślinę przez kilka miesięcy lub dopóki liście nie zaczną żółknąć – wtedy przerwij nawadnianie i pozwól cebuli wyschnąć. Trzymaj ją w chłodnym, suchym miejscu do września, a potem znów zacznij podlewać. Kiedy pojawią się nowe pędy, zacznij zasilać.


Tekst i zdjęcia: Flower Council Holland

Autor
Jak pielęgnować amarylis w domu? Jaką odmianę wybrać?
Jak pielęgnować amarylis w domu? Jaką odmianę wybrać?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Dowiedz się więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)Komentarze

Gość Magdalena

24-09-2021 12:06

Ja mojego pierwsego amarylisa dostałam straaasznie dawno od mojej pzryjaciolki i do tej pory to moj ulubiony kwiatek do domu. ostatnio własnie moje przesadzałam do nowych wazonkow. Oczywisćie moje narzędzia z cellfastu supersie sprawdziwły jak zawsze

Gość Amarylis

14-04-2021 16:41

Nic nie ma o tym, co robić, gdy kwiat przekwitnie, ile czasu kwitnie, ile razy w roku

Gość hgfrew321

12-03-2021 15:13

FGFGFGCFJGIBHJN , UHJG GIGNMBNB0H L VKNH

Gość Wera

28-12-2020 10:19

Amarylis to NIE JEST zwartnica !!! To dwie RÓŻNE rośliny. .... Zwartnica to inaczej Hippeastrum.

Pokaż wszystkie komentarze

Twoja strona ogrodu