Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021
21
Do góry

Amarylis po kwitnieniu

Pytanie czytelnika: Kupiłam przed świętami piękną cebulkę amarylisa. Kwitła bardzo długo, ale kwiaty opadły, a liście uschły. Co teraz z nią mam zrobić?

 

Nie wyrzucaj przekwitłego amarylisa! Zakwitnie za rok, jeśli dobrze się zaopiekujesz wyczerpaną cebulą. Nawet jeśli wygląda na trochę zeschniętą, jest duża szansa, że się zregeneruje.

Amarylis czy zwartnica?

Amarylis to nie jest prawdziwa nazywa rośliny, którą tak dobrze znamy z jej wielkich cebul, wyjątkowo grubych łodyg i okazałych kwiatów – jej prawdziwa nazywa to zwartnica (Hippeastrum). To bardzo popularne "przekłamanie" w sklepach, poradnikach i na wielu stronach internetowych wzięło się z wielkiego podobieństwa obu tych kwiatów.

Zwartnica zwykle jest uprawiana przy oknach i na parapetach. Dobrze pasuje do nowoczesnych wnętrz. Jest znana jako kwiat cięty w bukietach, jedna z roślin kwitnących w okresie Świąt Bożego Narodzenia i element bardzo modnych w ostatnich latach aranżacji kwiatowych.

Oto co musisz zrobić z cebulą "amarylisa" po kwitnieniu

  1. Utnij pęd kwiatowy, zanim zawiąże nasiona, lecz liście pozostaw do połowy lata.
  2. Jeśli cebula była ozdabiana lub woskowana, oczyść ją i odłup te warstwy, na ile możesz, by nie zatrzymywała się w nich wilgoć powodująca gnicie.
  3. Posadź cebulę w ziemi doniczkowej. 
  4. Podlewaj i dokarmiaj nawozem, dopóki liście cebuli naturalnie nie obumrą (latem).

Zdjęcie tytułowe: ViktoriyaPavlova/Pixabay


Komentarze

Gość Ela

10-03-2021 15:58

Przeczytałam kilka rad o uprawie amarylisa i PRAWIE NIC NIE WIEM JAK HODOWAĆ.Co za nieprecyzyjność!!!!!

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (1)
Warto przeczytać
RENOWACJA
Na czasie
RENOWACJA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 15, Sentencja nr:5
Tydzień 15, Sentencja nr:5
Możemy wyściółkować glebę pod krzewami, używając torfu, rozdrobnionej kory drzew iglastych, kompostu liściowego lub igliwia sosnowego. Warstwa ściółki o grubości 5 cm utrudni parowanie wody z gleby i ograniczy rozwój chwastów.
Tydzień 15, Sentencja nr:4
Tydzień 15, Sentencja nr:4
Do połowy kwietnia można sadzić rośliny balotowane (z bryłą korzeniową ściśle owiniętą tkaniną jutową).
Tydzień 15, Sentencja nr:3
Tydzień 15, Sentencja nr:3
Jeśli na trawniku pojawił się mech, dobrze jest przeprowadzić piaskowanie. Zabieg ten poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi wzrost nowym źdźbłom trawy.
Tydzień 15, Sentencja nr:2
Tydzień 15, Sentencja nr:2
W kwietniu rozpoczyna się intensywny wzrost traw. Wymaga to rozpoczęcia cotygodniowego koszenia, które sprzyja prawidłowemu krzewieniu darni.
Tydzień 15, Sentencja nr:1
Tydzień 15, Sentencja nr:1
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin domowych bo właśnie teraz intensywnie rosną. Kwiaty domowe w dalszym ciągu możemy przesadzać i przygotowywać sadzonki.
 
Twoja strona ogrodu