Logo
Logo
33
Okazje

Amarylis po kwitnieniu

Pytanie czytelnika: Kupiłam przed świętami piękną cebulkę amarylisa. Kwitła bardzo długo, ale kwiaty opadły, a liście uschły. Co teraz z nią mam zrobić?

 

Nie wyrzucaj przekwitłego amarylisa! Zakwitnie za rok, jeśli dobrze się zaopiekujesz wyczerpaną cebulą. Nawet jeśli wygląda na trochę zeschniętą, jest duża szansa, że się zregeneruje.

Amarylis czy zwartnica?

Amarylis to nie jest prawdziwa nazywa rośliny, którą tak dobrze znamy z jej wielkich cebul, wyjątkowo grubych łodyg i okazałych kwiatów – jej prawdziwa nazywa to zwartnica (Hippeastrum). To bardzo popularne "przekłamanie" w sklepach, poradnikach i na wielu stronach internetowych wzięło się z wielkiego podobieństwa obu tych kwiatów.

Zwartnica zwykle jest uprawiana przy oknach i na parapetach. Dobrze pasuje do nowoczesnych wnętrz. Jest znana jako kwiat cięty w bukietach, jedna z roślin kwitnących w okresie Świąt Bożego Narodzenia i element bardzo modnych w ostatnich latach aranżacji kwiatowych.

Oto co musisz zrobić z cebulą "amarylisa" po kwitnieniu

  1. Utnij pęd kwiatowy, zanim zawiąże nasiona, lecz liście pozostaw do połowy lata.
  2. Jeśli cebula była ozdabiana lub woskowana, oczyść ją i odłup te warstwy, na ile możesz, by nie zatrzymywała się w nich wilgoć powodująca gnicie.
  3. Posadź cebulę w ziemi doniczkowej. 
  4. Podlewaj i dokarmiaj nawozem, dopóki liście cebuli naturalnie nie obumrą (latem).

Zdjęcie tytułowe: ViktoriyaPavlova/Pixabay

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!