Amarylis po kwitnieniu
Pytanie czytelnika: Kupiłam przed świętami piękną cebulkę amarylisa. Kwitła bardzo długo, ale kwiaty opadły, a liście uschły. Co teraz z nią mam zrobić?
Nie wyrzucaj przekwitłego amarylisa! Zakwitnie za rok, jeśli dobrze się zaopiekujesz wyczerpaną cebulą. Nawet jeśli wygląda na trochę zeschniętą, jest duża szansa, że się zregeneruje.
Amarylis czy zwartnica?
Amarylis to nie jest prawdziwa nazywa rośliny, którą tak dobrze znamy z jej wielkich cebul, wyjątkowo grubych łodyg i okazałych kwiatów – jej prawdziwa nazywa to zwartnica (Hippeastrum). To bardzo popularne "przekłamanie" w sklepach, poradnikach i na wielu stronach internetowych wzięło się z wielkiego podobieństwa obu tych kwiatów.
Zwartnica zwykle jest uprawiana przy oknach i na parapetach. Dobrze pasuje do nowoczesnych wnętrz. Jest znana jako kwiat cięty w bukietach, jedna z roślin kwitnących w okresie Świąt Bożego Narodzenia i element bardzo modnych w ostatnich latach aranżacji kwiatowych.
Oto co musisz zrobić z cebulą "amarylisa" po kwitnieniu
- Utnij pęd kwiatowy, zanim zawiąże nasiona, lecz liście pozostaw do połowy lata.
- Jeśli cebula była ozdabiana lub woskowana, oczyść ją i odłup te warstwy, na ile możesz, by nie zatrzymywała się w nich wilgoć powodująca gnicie.
- Posadź cebulę w ziemi doniczkowej.
- Podlewaj i dokarmiaj nawozem, dopóki liście cebuli naturalnie nie obumrą (latem).
Zdjęcie tytułowe: ViktoriyaPavlova/Pixabay
Komentarze