Jak pielęgnować cebulę hippeastrum, by miała piękne kwiaty?

Jak pielęgnować cebulę hippeastrum fot. Hazi54 - Pixabay

Pytanie czytelnika: Dostałam w prezencie na Boże Narodzenie cebulkę amarylisa. Już dawno przekwitła, ale słyszałam, że może zakwitnąć ponownie za rok. Jak to zrobić? Na doniczce była etykietka z napisem Hippeastrum, ale osoba od której ją dostałam, twierdziła, że to amarylis. Proszę o wyjaśnienie.

Posłuchaj
00:00
93
Spis treści
Kiedy kwitnie hippeastrum? Co zrobić, aby cebula hippeastrum wytworzyła kwiat? Jak dbać o hippeastrum, by kwitł długo i obficie? Jakich warunków potrzebuje cebula hippeastrum w czasie spoczynku?

Kiedy kwitnie hippeastrum?

Zwartnica (Hippeastrum), zwana błędnie amarylisem, to bardzo popularna domowa roślina cebulowa, kwitnąca w okresie zimowym, gdy większość roślin pokojowych przechodzi okres spoczynku. Jej uprawa nie jest trudna, choć początkowo może wydawać się nieco skomplikowana (zwłaszcza dla ogrodniczych żółtodziobów). Wystarczy jedynie przestrzegać kilku zasad uprawowych, zapewnić roślinie okres spoczynku i w odpowiednim czasie rozpocząć "pędzenie", czyli stymulowanie cebulek do wytwarzania kwiatów.

Ze względu na magiczny wygląd, jej piękne trąbkowate kwiaty są doceniane przez wielu miłośników roślin. Olbrzymie płatki kwiatowe wyglądają niczym gwiazdy bożonarodzeniowe. Kwiaty tej rośliny posiadają wielkość do 30 cm średnicy. Występują w różnych kolorach, takich jak: biały, beżowy, łososiowy, różowy, fioletowy, pomarańczowy oraz czerwony.

Największą popularnością cieszy się intensywnie czerwona odmiana o pojedynczych kwiatach Red Lion oraz biała z różowymi smugami Apple Blossom. Niemniej oryginalnie prezentuje się odmiana Aphrodite, która to posiada białe płatki z czerwonymi brzegami oraz delikatnymi smugami.

Hipeastrum największą popularnością cieszy się w okresie świat bożego narodzenia. Wielu producentów już w październiku sadzi jego cebule po to, aby ich kwiaty mogły zdobić polskie domy w ten niezwykły czas.

Pędzenie cebul zwartnicy: krok po kroku

  • Na 8 do 10 tygodni przed planowanym kwitnieniem należy cebulkę przenieść do jasnego i ciepłego pomieszczenia.
  • Cebulę hippeastrum sadzi się tak, aby 1/3 wysokości była nad ziemią (najlepiej żyznym uniwersalnym podłożem do roślin doniczkowych).
  • Następnie stawiamy doniczkę w jak najbardziej nasłonecznionym miejscu.
  • Po kilku dniach z dużej cebuli wyłania się gruby pąk, powoli nabrzmiewa i zielenieje.
  • Szybko rośnie – po kilkunastu dniach wznosi się już okazała, gruba łodyga kwiatowa.

Amarylis wyrasta na wysokość do ok. 60 cm. Na samym szczycie tworzy duże trąbkowate kwiaty osiągające nawet 30 cm średnicy. Liście w porównaniu z nimi są dość skromne (mają od 40 do 60 cm) i pojawiają się dopiero po kwiatach.

Hippeastrum kwitnacy w Świeta
Fot. Flora Dania

Sprawdź opis hippeastrum w naszym katalogu

Pielęgnacja hippeastrum

Cebule do okresu kwitnienia powinny mieć dużo światła i stałą temperaturę 20-23°C. Gdy rozwiną się pierwsze pąki kwiatowe przenosimy je do chłodniejszego pomieszczenia (temperatura w pomieszczeniu podczas kwitnienia nie powinna przekraczać 18°C).

Początkowo podlewamy niewiele, a w momencie wypuszczania pędów zwiększamy ilość wody. Starajmy się unikać długiego zwilżenia cebuli. 

Roślinę można zasilać nawozem mineralnym (najlepiej specjalnie przeznaczonym do roślin kwitnących), który jest dobrze przyswajany. Zasilamy rośliny raz na 2 tygodnie, aż do sierpnia – wtedy kończymy nawożenie i podlewanie.

Gdy kwiaty przekwitną, usuwamy je, aby roślina nie wytworzyła nasion. Zostawiamy jednak łodygę po to, by wszystkie zgromadzone w niej składniki wróciły do cebuli.

 

amarylis hipeastrum kwitnienie fot. Stefan Schweihofer Pixabay
Fot. Stefan Schweihofer/Pixabay

Spoczynek niezbędny do ponownego kwitnienia

Kolejnym etapem jest przygotowanie rośliny do dwumiesięcznego spoczynku:

  • Pozwalamy, aby jej liście uschły.
  • Następnie cebulę wyjmujemy z doniczki i odkładamy w ciemne, suche i chłodne miejsce.
  • Po upływie min. 6 tygodni (zwykle w listopadzie) możemy rozpocząć cykl pędzenia cebuli od początku – t.j. na 8 do 10 tygodni przed planowanym kwitnieniem należy cebulkę posadzić w doniczce, przenieść do jasnego, ciepłego pomieszczenia i rozpocząć podlewanie.

Z czasem przy macierzystej cebuli pojawią się małe cebulki przybyszowe. Po kolejnym sezonie trzeba je delikatnie oddzielić, aby nie uszkodzić łupinek i hodować, tak jak stary egzemplarz.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Hazi54/Pixabay

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Gość Tosiala
10-08-2021 09:01
Moja zwartnica zakwitła w lipcu i jeszcze utrzymuje ostatni kwiat (10 sierpnia). Pewnie "obudziła" się przez tegoroczną, wilgotną aurę i fakt, że zapomniana stała w ogrodzie zimowym.. ;) Ciekawa jestem, czy bez problemu powtórzy kwitnienie zimą?
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści