Ogród pełen pięknych bylin to marzenie, które możesz spełnić. Jeśli kochasz rośliny i lubisz spacerować po ogrodowych ścieżkach o każdej porze roku, dobierz różnorodne gatunki. Kwitnące od wczesnej wiosny do późnego lata, ozdobne z liści i takie, które zachowają formę jesienią i zimą. Ciesz się kolorami, zapachami i twórz kompozycje przyjazne owadom zapylającym. Przedstawiamy 50 najpiękniejszych gatunków i odmian bylin, które już w pierwszym roku po posadzeniu przemienią Twój ogród.
Komponowanie rabat w ogrodzie
Jak wybierać byliny?
Wybierz gwiazdy rabat na każdą porę roku, by ogród tętnił życiem, a wygląd rabat nie był monotonny i zmieniał się wraz z mijającymi miesiącami. Wybierając rośliny kieruj się w równiej mierze ich urodą, jak i wymaganiami w stosunku do podłoża i stanowiska. Twórz osobne zestawy do słońca, półcienia i cienia. Dzięki temu, Twoje rośliny będą szczęśliwie rosły przez całe lata. Pamiętaj, że najlepszym sposobem eksponowania roślin jest sadzenie w sposób piętrowy – tył rabaty powinien należeć do okazów osiągających największe rozmiary, środek do kępiastych roślin o średnim wzroście, a przód do niskich, karłowych odmian. Nowe rabaty dopasuj do kompozycji już istniejących w ogrodzie, aby ogród tworzył spójną całość.
Tworząc bylinowe rabaty dobieraj gatunki, które się uzupełniają – obok roślin o strzelistym pokroju posadź odmiany tworzące kępy. Rośliny tworzące duże liście lub kwiaty otocz takimi, które mają masę drobnych blaszek liściowych lub pokrywają się mnóstwem małych kwiatków. Jeśli masz wąskie rabaty, wybieraj rośliny nie rozrastające się nadmiernie i takie, które są nie tylko ozdobne z kwiatów, ale mają również ciekawe ulistnienie.
Byliny na ogrodowe rabaty
50 najpiękniejszych gatunków i odmian!
KRWAWNIKI (ACHILLEA)
Kochają słoneczne miejsca i kwitną przez całe lato. Są odporne na szkodniki i choroby, łatwe w uprawie, a do tego nie wymagają żyznego podłoża. Świetnie wyglądają w ogrodach preriowych i na żwirowych rabatach, na tle kamieni i żwiru. Krwawniki tworzą kępy i rozmnażają się za pomocą podziemnych kłączy. Ich płaskie kwiatostany składające się z masy drobnych kwiatów i ładnie prezentują się wśród traw ozdobnych. Ze względu na kępiasty pokrój krwawniki dobrze sprawdzają się w roli wypełniacza obok strzelistych gatunków roślin. Dostępne są odmiany w delikatnych i bardziej intensywnych kolorach.
JEŻÓWKI (ECHINACEA)
Żyzne podłoże i jasne stanowisko to miejsce idealne dla jeżówek. Wśród odmian dostępnych w sprzedaży znajdziemy rośliny o kępiastym, średnim wzroście, ale także mniejsze okazy do uprawy w pojemnikach. Jeżówki kwitną od lata do jesieni, są mało kłopotliwe w uprawie i przyciągają do ogrodu liczne owady. Paleta barw jeżówek jest ogromna. Dodatkowym walorem ozdobnym jeżówek jest to, że nawet jesienią i zimą ich zasuszone pędy pozostawione na rabacie wdzięcznie się prezentują.
MAKI (PAPAVER)
Doskonale sprawdzają się w słonecznych, osłoniętych od wiatru miejscach, na rabatach wiejskich, naturalistycznych oraz na łąkach kwietnych. Przyciągają uwagę intensywnymi kolorami i kształtem oraz wielkością kwiatów. Maki kwitną w maju i czerwcu – nie tylko na czerwono, ale też na różowo i biało. Po opadnięciu płatków na tle bylin o drobnych kwiatach i traw ozdobnych ładnie wyglądają kuliste makówki.
SERDUSZKA (DICENTRA)
Wyjątkowo wdzięczne i oryginalne byliny, które sprawdzają się w miejscach półcienistych. Kwitną w maju i czerwcu na biało, czerwono lub różowo. Serduszka lubią lekko wilgotne, próchniczne podłoże o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie pH. Ładnie komponują się z niedużymi paprociami, na tle bukszpanów oraz w towarzystwie naparstnic. Ze względu na to, że po kwitnieniu zanikają, powinny rosnąć w środkowej części rabaty, gdzie ich miejsce latem wypełnią inne byliny.
LIATRY (LIATRIS)
Cebulowe byliny doskonale nadające się na słoneczne miejsca, gdzie podłoże jest przepuszczalne i średnio żyzne. Ze względu na swój pokrój i strzeliste kwiatostany (liatry dorastają do ok. 1 metra wysokości) mogą stanowić doskonałe uzupełnienie kępiastych, niższych bylin. Liatry też dobrze wyglądają w ogrodach skalnych i na tle żwiru. Białe, różowe lub fioletowe kwiatostany lekko pachną i od lipca do września przyciągają do siebie motyle.
ŻURAWKI (HEUCHERA)
To grupa roślin obejmująca mnóstwo ciekawych, ozdobnych głównie z liści roślin. W ogrodach możemy uprawiać żurawki o zielonych, żółtych, srebrzystych lub bordowych blaszkach. Osiągają zwykle ok. 40 cm wysokości, więc świetnie wyglądają w przedniej części rabat i na ich obrzeżach. Można je też sadzić w ogrodach skalnych oraz pojemnikach. Lubią miejsca półcieniste, podłoże próchniczne i przepuszczalne, średnio wilgotne o obojętnym odczynie. Dodatkową ozdobą żurawek są wiechowate kwiatostany składające się z dużej ilości drobnych kwiatów.
TAWUŁKI (ASTILBE)
Średniej wielkości byliny o zwartych, kolorowych kwiatostanach. Najlepiej sprawdzają się w miejscach zacienionych, nad oczkami wodnymi, ale też świetnie radzą sobie w pojemnikach na balkonach i tarasach od północnej czy północno-wschodniej strony domu. Tawułki kwitną od lipca do września. Są łatwe w uprawie. Preferują lekko kwaśne lub kwaśne podłoże o umiarkowanej wilgotności. Ciekawie wyglądają w towarzystwie paproci, funkii, bergenii oraz bluszczu.
WILCZOMLECZE (EUPHORBIA)
Długo kwitnące kochające słoneczne miejsca wilczomlecze świetnie sprawdzają się w ogrodach skalnych, na rabatach żwirowych, preriowych oraz na balkonach od południowej strony budynków. Warto eksponować je na tle żwiru lub dużych kamieni. Ze względu na efektowne ulistnienie są to rośliny doskonale sprawdzające się jako wypełnienie, tworzące tło dla obficie kwitnących gatunków, takich jak szałwia, ale też dobrze komponujące się z gatunkami iglastymi, np. karłowymi odmianami jałowców, sosen czy cyprysikami.
ŁUBINY (LUPINUS)
Kolorowe, kwitnące całe lato łubiny dodają rabatom mnóstwo koloru i radości. Strzeliste kwiatostany tych roślin mogą mieć barwę białą, żółtą, różową, czerwoną bądź niebieską czy fioletową. Łubiny najlepiej wyglądają w większych kępach lub łanach. Najlepiej rosną w słonecznych miejscach, na przepuszczalnym podłożu. Dodatkową ozdobą tych pięknych roślin są charakterystyczne liście. Łubiny pasują do ogrodów wiejskich, ale można je również wykorzystywać do sadzenia w nowoczesnych, minimalistycznych założeniach i sadzić w towarzystwie niskich traw ozdobnych.
MALWY (MALVA)
To symbol lata i niezastąpiona roślina do ogrodu w stylu rustykalnym. Malwy są roślinami dwuletnimi, zatem kwitną w drugim roku po wysianiu z nasion. Dorastają nawet do 2,5 m wysokości, więc nadają się na tył rabaty. Pięknie prezentują się na tle białej lub niebieskiej ściany budynku lub na tle drewnianego ogrodzenia. Kochają słońce i najlepiej rosną w ciepłym, osłoniętym od wiatru miejscu, na żyznej, zasobnej w składniki pokarmowe glebie.
PYSZNOGŁÓWKI (MONARDA)
Kwitną latem i tworzą oryginalne główkowate kwiatostany. Wszystkie części pysznogłówek wydzielają przyjemny, cytrusowy aromat. Rośliny te tworzą ładne kępy. Dorastają nawet do 1,5 m wysokości, więc najlepiej sadzić je w środkowej części rabat. Do pojemników nadają się karłowe odmiany pysznogłówek, osiągające nie więcej niż 60 cm. Najefektowniejsze są odmiany pysznogłówki ogrodowej. Wszystkie lubią słoneczne miejsca i najlepiej rosną w przepuszczalnym, żyznym, stale lekko wilgotnym podłożu.
TRAWY OZDOBNE
Ta zróżnicowana grupa roślin ma wiele zastosowań. Wśród traw ozdobnych znajdziemy wysoko rosnące odmiany na ogrodowe parawany, średniej wielkości byliny sprawdzające się na bylinowych rabatach i tworzące piękne tło dla wysokich, kwitnących bylin. Nie brakuje też niskich roślin na obrzeża rabat, a nawet do uprawy w donicach. Wszystkie trawy dodają ogrodowym kompozycjom lekkości i elegancji, a większość najlepiej rośnie w słońcu i na przepuszczalnym podłożu.
Artykuł powstał we współpracy |