Lwia paszcza (Antirrhinum majus) znana pod nazwą - wyżlin większy, to roślina jednoroczna, należąca do rodziny babkowatych (Plantaginoceae), popularna w polskich ogrodach. Wykorzystuje się ją do tworzenia wysokich lub niskich rabat (w zależności od odmiany).

Osiąga wysokość do 70 cm, ma pokrój wyprostowany i charakterystyczne wargowe kwiaty w szerokiej palecie barw. Kwitnie od lipca do września.

Wymagania i uprawa

Roślina jest łatwa w uprawie i ma niewielkie wymagania glebowe (chociaż preferuje podłoża przepuszczalne, piaszczysto-próchniczne, lekko wilgotne lub umiarkowanie suche). Najlepiej odpowiadają jej stanowiska słoneczne.

Lwią paszczę można wysiewać do skrzyń w pomieszczeniu (od stycznia do kwietnia) lub siać w maju bezpośrednio do gruntu. Można ją uprawiać w pojemnikach na balkony i tarasy.

Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych należy odchwaszczanie, uszczykiwanie pędów - aby rozkrzewić roślinę i usuwanie przekwitłych kwiatostanów - w ten sposób przedłuża się kwitnienie.

Zastosowanie

Wyżlin większy jest szczególnie ceniony w ogrodach wiejskich. Dobrze prezentuje się zarówno wśród innych roślin jednorocznych, jak i sadzony razem z bylinami. Roślina doskonale nadaje się na kwiat cięty - w wazonie długo zachowuje świeżość.