Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Jak sprawić, by lwie paszcze kwitły jak szalone? Wysiej w tym terminie i przestrzegaj 3 zasad

Czy marzysz o ogrodzie, który zaskakuje kolorami i oryginalnością przez całe lato aż do pierwszych jesiennych przymrozków? Lwia paszcza, z jej niezwykłymi kwiatami przypominającymi otwartą paszczę lwa, jest rośliną, która zda ten egzamin! Atrakcyjna nie tylko dla wzroku, ale i dzięki swojemu cytrynowemu zapachowi, lwia paszcza jest czasem zapominaną klasyką w ogrodach, którą warto odkryć na nowo. Sprawdź, jak ją wysiewać i dowiedz się jak ją pielęgnować, bo choć łatwa w uprawie, lwia paszcza ma swoje kaprysy!

Lwia paszcza (łac. Antirrhinum majus), znana także jako wyżlin większy, to roślina, która z powodzeniem może stać się ozdobą każdego ogrodu czy balkonu. Jej nietypowe kwiaty, przypominające otwartą paszczę lwa, mogą zachwycać różnorodnością barw i delikatnym, cytrynowym zapachem. Aby jednak lwia paszcza mogła w pełni rozwinąć swoje piękno, warto znać kilka kluczowych zasad dotyczących jej uprawy.

Idealny czas i miejsce wysiewu

Lwia paszcza jest rośliną jednoroczną, co oznacza, że co roku wymaga ponownego wysiewu. Choć może to wydawać się pewnym utrudnieniem, jej niewielkie wymagania i długi okres kwitnienia (od czerwca aż do pierwszych przymrozków) zdecydowanie wynagradzają ten trud.

Taka uprawa warzyw stanie się Twoim nowym hobby. W tym warzywniku to czysta przyjemność
Przeczytaj także
Taka uprawa warzyw stanie się Twoim nowym hobby. W tym warzywniku to czysta przyjemność

Nasiona lwiej paszczy można wysiewać w 2 terminach: w marcu, do doniczek pod osłonami, by w maju przenieść rośliny na stałe miejsce w ogrodzie lub do donic na balkonie. Dzięki temu zabiegowi będziemy mogli cieszyć się jej kwitnieniem już wczesnym latem; oraz bezpośrednio do gruntu od kwietnia do maja, kiedy minie ryzyko ostatnich mocnych przymrozków.

Czego lwia paszcza szczególnie nie lubi?

Jeśli chcemy, aby rośliny kwitły jak najobficiej i okazale, zwróćmy też szczególną uwagę na podłoże – lwia paszcza nie lubi gleb zbyt ciężkich i gliniastych, które utrzymują wilgoć. Lwia paszcza preferuje stanowiska dobrze zdrenowane, gdzie woda nie zalega, ale jednocześnie podłoże jest stale lekko wilgotne.

Jak dbać, by lwia paszcza zachwycała? 3 zasady

Lwie paszcze są roślinami, które zadowolą się podstawową troską, jednak kilka wskazówek może pomóc w uzyskaniu najlepszych efektów.

  1. Przestrzeń do wzrostu: Przede wszystkim, warto zapewnić im odpowiednią ilość miejsca, ponieważ w zależności od odmiany, lwie paszcze mogą osiągnąć wysokość od 20 cm do nawet metra!
  2. Zabezpieczenie przed wiatrem: Mimo że lwia paszcza lubi słoneczne miejsca, warto posadzić ją w miejscu osłoniętym przed silnym wiatrem. Dzięki temu unikniemy uszkodzenia delikatnych łodyg i kwiatów, które mogą być wrażliwe na silne podmuchy.
  3. Umiarkowane podlewanie: Choć lwie paszcze są roślinami stosunkowo tolerancyjnymi na suszę, regularne, ale umiarkowane podlewanie, szczególnie w okresie letnich upałów, zapewni im odpowiedni poziom wilgotności. Ważne jest, aby unikać zastojów wody, które mogą prowadzić do gnicia korzeni.
Lwie paszcze, dzięki swojej różnorodności i niewielkim wymaganiom, mogą stać się cennym dodatkiem do każdego ogrodu lub balkonu. Dając im trochę uwagi i odpowiednie warunki, możemy cieszyć się ich pięknem przez większą część roku.


Zdjęcie tytułowe: nuwatphoto / AdobeStock

Autor
Jak sprawić, by lwie paszcze kwitły jak szalone? Wysiej w tym terminie i przestrzegaj 3 zasad
Jak sprawić, by lwie paszcze kwitły jak szalone? Wysiej w tym terminie i przestrzegaj 3 zasad
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane rośliny