Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Uprawa trawy pampasowej w ogrodzie | Poznaj podstawowe zasady!

Bez względu na to, jaki styl ogrodu podoba Ci się najbardziej – naturalny, elegancji czy współczesny, trawa pampasowa zawsze się sprawdzi. Ta pełna wdzięku roślina sprawia, że w ogrodzie przez cały rok panuje ruch. A do tego, jesienią lub zimą można wykorzystać jej miękkie pióropusze do kwiatowych kompozycji i cieszyć się ich urodą również w domu.

Spis treści
Trawa pampasowa w ogrodzie – czy warto ją uprawiać? Jak wybrać idealne sadzonki trawy pampasowej? Gdzie posadzić trawę pampasową? Wybierz odpowiednie stanowisko! Jak uprawiać trawę pampasową? Trawa pampasowa w bukietach!

Dlaczego warto uprawiać trawy pampasowe w ogrodzie?

Wysokie trawy ozdobne warto wykorzystywać w każdym ogrodzie. Wśród nich szczególnie polecana jest kortaderia pampasowa, zwana też trawą pampasową (łac. Cortaderia selloana). Trawa ta przyciągają wzrok swoim wzrostem i puszystymi kwiatostanami ale cechy te wcale nas nie ograniczają – roślina ma szerokie zastosowanie i można ją sadzić zarówno na rabatach w towarzystwie kwitnących bylin lub krzewów jak i w dużych pojemnikach na balkonach lub tarasach.

Ta wiecznie zielona trawa ozdobna w korzystnych warunkach osiąga wysokość nawet do 2 metrów. W małych ogrodach istnieje możliwość posadzenia karłowej odmiany 'Pumila', która dorasta zaledwie do 1-1,5 metra wysokości. Pod koniec lata pojawiają się jej charakterystyczne srebrzysto-białe lub kremowe pióropusze. I właśnie one są największą ozdobą całej rośliny.

 

Trawa pampasowa – oryginalny akcent do ogrodu

Jak kupować trawy ozdobne? Jak wybrać dobre sadzonki trawy pampasowej?

Trawa pampasowa, z jej wdzięcznymi pióropuszami, stała się prawdziwym hitem wśród miłośników ogrodów. Jej niezwykły wygląd przyciąga wzrok i dodaje uroku każdej przestrzeni. Ale jak wybrać idealne sadzonki tej trawy? Oto kilka sprawdzonych wskazówek.

 • Pochodzenie sadzonki: Pierwszym krokiem w wyborze sadzonki trawy pampasowej jest zwrócenie uwagi na jej pochodzenie. Najlepiej wybierać rośliny pochodzące z renomowanych szkółek, które specjalizują się w hodowli traw ozdobnych.
 • Stan sadzonki: Przyglądaj się dokładnie sadzonce przed zakupem – powinna mieć zdrowe, zielone liście i być wolna od wszelkich oznak chorób czy szkodników.
 • Korzenie: Korzenie są kluczem do zdrowia rośliny. Wybierając sadzonki trawy pampasowej, upewnij się, że mają one dobrze rozwinięty system korzeniowy i nie przerasta on doniczki.
 • Sezon zakupu: Najlepszym czasem na zakup trawy pampasowej jest wiosna lub wczesne lato. W tym okresie rośliny są w pełni rozwinięte i łatwiej jest ocenić ich stan zdrowia.
 • Opinie, rekomendacje i cena: Zanim dokonasz zakupu, warto poszukać opinii innych hodowców lub zasięgnąć porady specjalistów. Jakość idzie w parze z ceną, ale nie zawsze najdroższa sadzonka jest najlepsza. Porównaj oferty różnych sprzedawców i wybierz taką, która oferuje najlepszy stosunek jakości do ceny.

Wybór dobrej jakości sadzonki trawy pampasowej jest kluczem do sukcesu w jej uprawie. Pamiętaj, aby dokładnie przyjrzeć się roślinie przed zakupem, zwracając uwagę na jej stan zdrowia, korzenie i pochodzenie. Dzięki temu Twoja trawa pampasowa będzie rosła zdrowo i pięknie ozdobi Twój ogród.

Gdzie można sadzić trawę pampasową?

Trawa pampasowa najlepiej prezentuje się w ogrodzie naturalistycznym, posadzona w swobodnej kępie. Jeśli dysponujemy dużą ilością miejsca, możemy ją wykorzystać do stworzenia żywopłotu dzielącego ogród na części. Ta wysoka roślina zawsze się kołysze, a jej ruch ożywia ogród. Sprzyja również różnorodności biologicznej. Zimą znajdują pod nią schronienie małe owady. A gdy nadchodzi wiosna, ptaki chętnie skubią jej pióropusze, wykorzystując je jako materiał do budowania gniazd.

W ogrodzie o charakterze minimalistycznym lub na geometrycznej rabacie trawa pampasowa łagodzi twarde kontury i nadaje przyjaznego wyglądu. Może być również wykorzystywana jako ogrodowa solistka, która przyciąga wzrok.

Wymagania i pielęgnacja trawy pampasowej – ABC uprawy!

Wymagania trawy pampasowej:

 1. Stanowisko: Słoneczne, najlepiej osłonięte od silnych wiatrów.
 2. Podłoże: Przepuszczalne, próchniczne, o umiarkowanej wilgotności.
 3. Strefa klimatyczna: Odpowiednia dla stref umiarkowanych; w chłodniejszych rejonach może wymagać osłaniania na zimę.

Pielęgnacja trawy pampasowej:

 1. Podlewanie: Regularne podlewanie, zwłaszcza w okresach suszy. Starsze rośliny są bardziej odporne na krótkotrwałe przesuszenie.
 2. Nawożenie: Wczesną wiosną zastosuj nawóz wieloskładnikowy, aby wspierać wzrost i zdrowie rośliny.
 3. Przycinanie: Wczesną wiosną przycinaj trawę do wysokości około 20-30 cm, aby stymulować nowy wzrost.
 4. Ochrona przed mrozem: W chłodniejszych rejonach warto osłonić trawę pampasową przed silnymi mrozami, np. przykrywając ją agrowłókniną.
 5. Choroby i szkodniki: Regularnie sprawdzaj roślinę pod kątem oznak chorób i szkodników. W razie potrzeby zastosuj odpowiednie środki ochrony roślin.
 6. Rozmnażanie: Trawę pampasową można rozmnażać przez podział wczesną wiosną.

Trawa pampasowa – oryginalny akcent do ogrodu

Czy trawy pampasowe można suszyć?

Ten gatunek trawy jest bardzo popularny nie tylko ze względu na możliwości wykorzystania w ogrodzie. Jego pióropusze ładnie wyglądają w kompozycjach z kwiatów ciętych. Suszy się je łatwo, ale trzeba pamiętać, by przy ich ścinaniu zakładać rękawiczki (liście trawy pampasowej mają ostre krawędzie). Pióropusze traw niebanalnie wyglądają z eleganckimi różami, kolorowymi daliami, a nawet gałązkami pokrytymi owocami.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl oraz iVerde, zdjęcia: iVerde

Autor
Uprawa trawy pampasowej w ogrodzie | Poznaj podstawowe zasady!
Uprawa trawy pampasowej w ogrodzie | Poznaj podstawowe zasady!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (8)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Sigma

06-03-2020 13:40

Piękna roślina! Ciekawe, czy można ją zostawić do ozdoby na zimę?

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl