Logo
Logo

Zabezpiecz trawę pampasową przed mrozem, bo nie przetrwa zimy. Wystarczy 5 minut i te wskazówki

Zbliża się zima, a Twoja trawa pampasowa wciąż stoi niezabezpieczona? Nie pozwól, aby mróz zniszczył to, co tak pieczołowicie hodowałeś przez cały sezon! Dowiedz się, jak skutecznie ochronić trawę pampasową przed mrozem i ciesz się jej pięknem przez kolejne lata. W tym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które pomogą Ci przygotować trawę pampasową do zimy. Nie czekaj, działaj teraz i zapewnij swojej trawie najlepszą możliwą ochronę!

Czy Twoja trawa pampasowa przetrwa zimę? Bez ochrony na pewno nie!

Trawa pampasowa (Cortaderia selloana), jest jedną z najbardziej spektakularnych roślin ozdobnych, które można spotkać w ogrodach. Jej puszyste, często białe kwiatostany, unoszące się na wysokich łodygach, przyciągają wzrok i dodają uroku każdemu ogrodowi. Jednak, aby cieszyć się jej pięknem przez wiele lat, konieczne jest odpowiednie przygotowanie tej rośliny do zimy, szczególnie w klimacie, gdzie temperatury spadają poniżej zera.

Pochodzi z Ameryki Południowej, z obszarów o łagodnym klimacie. W Polsce, ze względu na zimniejsze zimy, wymaga szczególnej ochrony przed mrozem. Jest to roślina wieloletnia, która może osiągnąć do 3 metrów wysokości. Kwitnie od późnego lata do jesieni, a jej kwiatostany mogą przybierać różne odcienie – od białego, przez różowy, aż po srebrzystoszary.

Miss Bar Designs / YouTube


Jak zabezpieczyć trawę pampasową przed mrozem?

W polskim klimacie trawa pampasowa wymaga szczególnego zabezpieczenia na okres zimowy. Choć proces ten nie jest prosty i nie zawsze można zagwarantować, że roślina przetrwa ekstremalne spadki temperatury, to jednak odpowiednie działania zwiększają jej szanse na przetrwanie. Brak jakiejkolwiek ochrony w zimie niemal na pewno skończy się niepowodzeniem i przemarznięciem rośliny. Dlatego tak ważne jest, aby podjąć odpowiednie kroki w celu zabezpieczenia trawy pampasowej przed mrozem.

 • Zwiąż
  Zabezpieczenie trawy pampasowej przed zimą powinno rozpocząć się późną jesienią (po pierwszych mrozach). Pierwszym krokiem jest związanie pędów rośliny w kępy. Najlepiej użyć do tego naturalnego sznurka jutowego, który nie uszkodzi delikatnych łodyg. 
 • Owiń
  Następnie należy owinąć roślinę słomianymi matami lub agrowłókniną, co zapewni jej skuteczną ochronę przed niskimi temperaturami. Jednocześnie, bardzo ważne jest, aby okrycie nie było zbyt szczelne. Trawa pampasowa potrzebuje dostępu do świeżego powietrza, co jest kluczowe dla jej zdrowia i zapobiega gromadzeniu się wilgoci, która mogłaby prowadzić do rozwoju chorób. Dlatego przy zabezpieczaniu rośliny na zimę, należy zadbać o to, aby materiał okrywający był przepuszczalny i umożliwiał odpowiednią cyrkulację powietrza.
 • Okryj
  Koniecznie trzeba zabezpieczyć korzenie rośliny, tworząc wokół nich kopczyk z naturalnych materiałów, takich jak ziemia ogrodowa, suche liście, trociny, torf lub kora sosnowa. Warstwa ta powinna mieć około 20-30 cm wysokości.
 • Osłoń
  Nadmierna wilgoć, a nie niska temperatura, stanowi większe zagrożenie. Aby skutecznie chronić roślinę, warto zastosować daszek z nieprzemakalnego materiału, takiego jak pleksi, folia czy szkło. Powinien on być na tyle duży, aby chronić nie tylko roślinę, ale również jej korzenie. Przed nałożeniem okrycia ważne jest, aby upewnić się, że trawa jest całkowicie sucha. Jeśli jest mokra, należy dać jej czas na wyschnięcie. Zapobiegnie to ryzyku gnicia i rozwoju chorób spowodowanych nadmierną wilgocią.
   
Trawa pampasowa zimą bez odpowiedniej ochrony nie jest w stanie przetrwać mrozów
Fot. Ralf Urner / Adobe Stock
Trawa pampasowa bez odpowiedniej ochrony nie jest w stanie przetrwać mrozów. W czasie polskich zim, kiedy temperatura spada poniżej zera, brak zabezpieczenia przed zimowymi warunkami niemal zawsze kończy się jej uszkodzeniem lub całkowitym zniszczeniem. Dlatego tak ważne jest, aby podjąć odpowiednie środki ochronne, zapewniając trawie pampasowej szansę na przetrwanie zimy.

Zimowanie trawy pampasowej w donicach

Jeśli trawa pampasowa jest uprawiana w donicach, jej zimowanie jest znacznie prostsze. Wystarczy przenieść donice do chłodnego, ale jasnego pomieszczenia, na przykład do piwnicy lub garażu z oknem. Warto pamiętać o sporadycznym podlewaniu rośliny, aby ziemia nie była całkowicie wysuszona.

Pielęgnacja trawy pampasowej po zimie

Wczesną wiosną, po ściągnięciu okrycia, trawa pampasowa wymaga przycięcia. Należy przyciąć pędy blisko ziemi, co stymuluje nowy wzrost. Użyj do tego odkażonych narzędzi, aby uniknąć przenoszenia chorób.

Co jeszcze ma wpływ na bezpieczne zimowania trawy pampasowej?

Aby zapewnić trawie pampasowej bezpieczne i zdrowe zimowanie, kluczowe jest stworzenie odpowiednich warunków uprawy już od samego początku. Wybór właściwego miejsca, odpowiednie przygotowanie gleby oraz regularna pielęgnacja mają ogromny wpływ na to, jak roślina poradzi sobie z niskimi temperaturami. Poniżej przedstawiamy kilka dodatkowych wskazówek, które pomogą w zapewnieniu trawie pampasowej optymalnych warunków do wzrostu i rozwoju, co w konsekwencji przyczyni się do jej lepszego zimowania.

 • Wybierz dla trawy pampasowej miejsce osłonięte od silnych wiatrów. Dzięki temu ograniczysz ryzyko przemarzania wczesną wiosną i mrozowych uszkodzeń zimą. 

 • Uprawiaj ją na umiarkowanie wilgotnym podłożu, unikając nadmiernego przemoczenia. Nadmierna wilgoć powoduje gnicie korzeni i ryzyko chorób grzybowych, które osłabiają roślinę. 

 • Zasilaj regularnie trawę pampasową, szczególnie od wiosny do połowy lata. Odpowiednio odżywiona roślina jest zdrowa i silna. 

 • Zwróć uwagę na glebę – na glebach przepuszczalnych i piaszczystych stosuj mieszankę gleby rodzimej, torfu, kompostu i piasku lub keramzytu. Na glebach ciężkich i gliniastych wykonaj drenaż na dnie dołu sadzenia.

Trawa pampasowa, choć wymagająca w naszym klimacie specjalnej ochrony zimowej, z pewnością jest warta tego wysiłku. Jej efektowne kwiatostany są ozdobą każdego ogrodu. Pamiętając o kilku kluczowych zasadach jej zabezpieczania, możesz cieszyć się jej pięknem przez wiele lat. Niech Twoja trawa pampasowa stanie się dumą i radością Twojego ogrodu, pomimo najchłodniejszech dni.


Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Richard, MARGARITA 18, rohawk / Adobe Stock

Autor
Zabezpiecz trawę pampasową przed mrozem, bo nie przetrwa zimy. Wystarczy 5 minut i te wskazówki
Zabezpiecz trawę pampasową przed mrozem, bo nie przetrwa zimy. Wystarczy 5 minut i te wskazówki
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl