Ze względu na duże rozmiary kortaderii pampasowej – jej źdźbła w sprzyjających warunkach osiągają od 3 do nawet 7 m wysokości – czysty gatunek rzadko sadzi się w ogrodach, o wiele popularniejsze są odmiany karłowe o mniejszych rozmiarach.
Kortaderia pampasowa (Cortaderia selloana) 'Pumila' jest wolno rosnącym i łatwo dostępnym w szkółkach oraz centrach ogrodniczych kultywarem trawy pampasowej. Zwieńczone okazałymi kwiatostanami źdźbła dorastają „zaledwie” do 1,5-2 m wysokości.
Kwiaty odmiany 'Pumila' zabarwione na kremowo i stanowią długotrwałą ozdobę rośliny, także po zakończeniu wegetacji. W porównaniu do gatunku kwiatostany odmiany ‘Pumila’ są bardzo gęste, swoim wyglądem przypominają lisie ogony.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Uprawa i wymagania
Trawa pampasowa nie jest łatwa w utrzymaniu ze względu na dwa czynniki – niedostateczną odporność mrozową w naszej strefie klimatycznej oraz wrażliwość na wilgoć w okresie zimy. W swojej ojczyźnie okres spoczynku rośliny przechodzą w porze suchej. W czasie wegetacji podłoże, na którym rosną, jest stale wilgotne, przepuszczalne, a stanowiska są wyeksponowane na słońce.
Dlatego podobne warunki należy zapewnić tej trawie także w naszych ogrodach.
Tak naprawdę roślina ta dobrze zimuje tylko w najcieplejszych, zachodnich rejonach kraju, w strefie 7. Ale jest tak niezwykła i okazała w czasie kwitnienia, że wiele osób ryzykuje i sadzi ją w swoich ogrodach na terenie całego kraju, licząc że przezimuje.
Gdzie posadzić?
Kortaderia pampasowa ‘Pumila’ to solistka, najpiękniej prezentuje swoje walory eksponowana wśród innych traw, posadzona w centrum rabaty czy w pojemniku ustawionym w reprezentacyjnym miejscu w ogrodzie. Jej kwiaty można ścinać i wykorzystywać do dekoracji wnętrz oraz do suchych bukietów.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl |