Logo
Logo

Przycinanie traw ozdobnych – jak i kiedy to robić bez błędów?

Czas zabrać trawy na coroczne strzyżenie, by ustąpić miejsca pierwszym młodym źdźbłom. Cięcie traw przeprowadzaj przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego. Sprawdź, jak to zrobić bez błędów!

Spis treści
Jak pielęgnować trawy ozdobne po zimie? Kiedy przycinać?
Jak przycinać trawy ozdobne?
Czy wszystkie trawy ozdobne się przycina?
FILM: 6 zasad cięcia TRAW OZDOBNYCH po zimie. Jak przygotować trawy ozdobne do wiosny?

Kiedy ciąć trawy ozdobne?

Ciąć można już od połowy marca, ale jeśli zima trwa dłużej, można przełożyć cięcie, aż będą do tego lepsze warunki. Gdy środek kępy trawy zaczyna nabierać żywych kolorów i pojawiają się młodziutkie pędy, to jest to dobry moment na cięcie. Trawy najmniej odporne na niskie temperatury (np. rozplenice, ostnice, niektóre turzyce) najlepiej ciąć w ostatniej kolejności (np. w kwietniu), aby nie odsłaniać ich i nie narażać na ewentualne przemarznięcie.

Jak przycinać trawy krok po kroku?

Do cięcia używamy ostrych sekatorów, nożyc ręcznych i elektrycznych (w przypadku większych traw o grubszych źdźbłach), a także różnego rodzaju pił.

  1. Jedną ręką zbieramy wszystkie źdźbła w pęk, a drugą równo ścinamy trawę poniżej, na odpowiedniej wysokości.
  2. Skracamy nie więcej niż około 10 cm nad ziemią, bo zbyt mocne cięcie może uszkodzić pierwsze młode pędy.
  3. W przypadku wysokich traw, przed cięciem związujemy je w snopki i dopiero tniemy – dzięki temu łatwiej będzie też zebrać ścięte źdźbła.
  4. Do cięcia starszych, szerokich kęp wysokich trawach potrzebne są zwykle dwie osoby – takie okazy przycina się wyżej – około 20 cm nad ziemią.

Jakich traw nie tniemy?

Gatunki nie osiągające dużych rozmiarów i zimozielone, zwykle nie potrzebują przycinania. Są to np. bardzo dekoracyjne turzyce (Carex), kostrzewa sina (Festuca glauca) i kostrzewa niedźwiedzia (Festuca gautieri). Wystarczy je oczyścić (wyczesać) oraz ewentualnie przyciąć zaschnięte końcówki. Do wyczesywania traw można używać np. drucianych grabi, różnego rodzaju metalowych grzebieni (np. do czesania zwierząt).

FILM: 6 zasad ścinania TRAW OZDOBNYCH po zimie. Jak przygotować trawy ozdobne do wiosny?

Make Your Life Greener / Youtube


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Vladdon/Depositphotos oraz klickblick/Pixabay

Autor
Przycinanie traw ozdobnych – jak i kiedy to robić bez błędów?
Przycinanie traw ozdobnych – jak i kiedy to robić bez błędów?
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, przewidziany do kształtowania terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od ponad 10 lat pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje ściśle od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata, ludzi i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, muzykę i smak kawy – najlepiej pitej nieśpiesznie w ogrodzie lub z widokiem na zielone...

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Twoja strona ogrodu