Logo
Logo

Ten zabieg jest niezbędny trawom ozdobnym na wiosnę, ale nie wszystkie gatunki to lubią. Ten 1 trik ułatwi Ci to zadanie

Wiosna to czas odrodzenia i nowych początków, nie tylko dla nas, ale również dla naszych ogrodów. Po zimowym śnie przyroda budzi się do życia, a my, ogrodnicy, stajemy przed wyzwaniem przywrócenia jej dawnej świetności. Jednym z kluczowych elementów, który zapewni naszym trawom ozdobnym bujność i zdrowy wygląd, jest odpowiednio przeprowadzony zabieg wiosenny. Czy wiesz, jaki to zabieg i jak go prawidłowo wykonać? Czy znasz ten jeden, niezbędny trik, który sprawi, że Twoje trawy ozdobne będą zachwycać przez cały sezon? Ale uważaj na błędy! Nie wszystkie gatunki traw ozdobnych lubią ten sam rodzaj pielęgnacji, dlatego ważne jest, aby znać ich potrzeby i dostosować do nich nasze działania. 

W tym artykule poznasz tajniki prawidłowej pielęgnacji traw ozdobnych na wiosnę. Nie pozwól, aby Twoje rośliny były zaniedbane. Dowiedz się, jak jeden prosty zabieg może odmienić ich wygląd i sprawić, że będą stanowić dumę Twojego ogrodu.

Trawy ozdobne to nieodłączny element nowoczesnych ogrodów. Ich różnorodność form, rozmiarów i barw pozwala na tworzenie unikalnych kompozycji, które zachwycają od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Aby jednak trawy ozdobne mogły w pełni rozwinąć swój dekoracyjny potencjał, niezbędne jest zapewnienie im odpowiednich warunków już na samym początku sezonu.

Kluczowy wiosenny zabieg, który trawy ozdobne uwielbiają

Jednym z najważniejszych zabiegów, który jest niezbędny trawom ozdobnym na wiosnę, jest ich przycinanie. Dlaczego jest to tak istotne? Przede wszystkim, przycinanie pozwala na usunięcie zeszłorocznych, wysuszonych pędów, które nie tylko szpecą wygląd traw, ale również mogą hamować wzrost nowych, zdrowych pędów. Ponadto, odpowiednie przycięcie traw stymuluje je do bujniejszego wzrostu i sprzyja lepszemu krzewieniu się.

Kiedy to zrobić?

Najlepszym momentem na przycinanie większości traw ozdobnych jest wiosna, kiedy to rośliny te zaczynają aktywnie rosnąć. Przycinanie ich zbyt wcześnie, jeszcze przed zakończeniem zimy, może narażać je na uszkodzenia spowodowane niskimi temperaturami. Z kolei zbyt późne przycinanie może opóźnić pojawienie się nowych pędów i wpłynąć na ogólny wygląd trawy w sezonie.

Zazwyczaj przycinanie traw jest możliwe już w połowie marca, jednak w przypadku przedłużającej się zimy, warto odłożyć ten zabieg do momentu, kiedy warunki będą sprzyjające. Dobrym sygnałem do rozpoczęcia cięcia jest widoczne ożywienie w centralnej części kępy trawy, manifestujące się poprzez pojawienie się świeżych, żywo zabarwionych pędów – to znak, że nadszedł odpowiedni czas na przycięcie.

Jak to zrobić?

Przycinanie traw ozdobnych powinno być przeprowadzone z uwzględnieniem ich rodzaju i rozmiaru. Dla większości traw zaleca się przycinanie na wysokość około 10 cm nad ziemią (20 cm w przypadku starszych traw i większych kęp). Warto jednak pamiętać, że niektóre gatunki, szczególnie te mniej odporne na niskie temperatury, najlepiej przycinać nieco później, aby nie narażać ich na przemarznięcie.

Ten trik, o którym wspominałam na początku, polega na zebraniu źdźbeł trawy w jednolity pęk, co znacząco ułatwia dokładne i równomierne przycięcie. Aby to zrobić, należy uchwycić wszystkie pędy trawy jedną ręką, zbierając je jak najbliżej siebie, tworząc z nich zwarty pęk. Następnie, drugą ręką, za pomocą ostrego narzędzia takiego jak sekator lub nożyce ogrodowe, przycinamy trawę na żądanej wysokości, zazwyczaj około 10 cm nad ziemią. Dzięki temu zabiegowi, cięcie staje się nie tylko precyzyjne, ale również szybkie i efektywne, a trawy ozdobne mogą lepiej się regenerować i bujniej rosnąć w sezonie wegetacyjnym. Ponadto, zbieranie traw w pęk przed cięciem minimalizuje ryzyko uszkodzenia nowych, młodych pędów, które mogą już zaczynać się rozwijać u podstawy rośliny.

Jakie trawy przycinać, a jakich nie?

Większość traw ozdobnych (np. miskanty, trzcinniki, prosowce, trawę pampasową i rozplenice) wymaga przycinania, jednak istnieją gatunki, które lepiej znoszą zimę bez tego zabiegu. Na przykład, niektóre turzyce, kostrzewy oraz kosmatki mogą nie wymagać przycinania lub potrzebują go w bardzo ograniczonym zakresie. Warto zatem dokładnie poznać potrzeby poszczególnych gatunków traw ozdobnych w naszym ogrodzie, aby zapewnić im optymalne warunki do wzrostu.

Zdjęcie tytułowe: Michal, Wlodzimierz / AdobeStock

Autor
Ten zabieg jest niezbędny trawom ozdobnym na wiosnę, ale nie wszystkie gatunki to lubią. Ten 1 trik ułatwi Ci to zadanie
Ten zabieg jest niezbędny trawom ozdobnym na wiosnę, ale nie wszystkie gatunki to lubią. Ten 1 trik ułatwi Ci to zadanie
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
Powiązane tematy