Logo
Logo
42
Okazje

Kostrzewa sina 'Elijah Blue’

Trawy to rośliny modne i praktyczne, łatwe w utrzymaniu. Przy niemal znikomych nakładach pracy związanych z ich pielęgnacją, zdobią ogród przez wiele miesięcy. Dlatego coraz częściej sadzimy je na działkach, w ogrodach przydomowych i osiedlowych, a także w donicach ustawianych na słonecznych balkonach i tarasach. Dzięki swojej różnorodności i plastyczności trawy stanowią wyjątkowy elementy ogrodowych kompozycji.

 

Trawy doskonale nadają się do tworzenia aranżacji jednogatunkowych, w których eksponowana jest pojedyncza odmiana, posadzona, np. w formie łanu czy wstęgi, albo do komponowania z innymi trawami i gatunkami roślin. Wśród bogatej oferty rynkowej traw warto sięgać po rodzaje i gatunki najmniej wymagające, zdrowe, odporne na suszę. Tego typu roślinami są m. in. kostrzewy (Festuca).

Kostrzewa sina (Festuca glauca) 'Elijah Blue' to kępkowa trawa o atrakcyjnie wybarwionych, niebieskich źdźbłach i liściach, wyróżniająca się spośród innych tego typu odmian lepszym wigorem i dłuższą żywotnością. Dorasta do 15 cm wysokości (w czasie kwitnienia do 30 cm). Jej liście są bardzo wąskie, ostro zakończone, intensywnie niebieskie. Kwiaty pojawiają się od czerwca do lipca, są zwykle nieliczne, początkowo niebieskie, w trakcie rozwoju szarzeją, a następnie brązowieją. Po przekwitnieniu można je obcinać.

kostrzewa sina 'Elijah Blue'
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych kostrzew

Uprawa i wymagania

Odmiana 'Elijah Blue' jest łatwa w uprawie, preferuje stanowiska słoneczne oraz przepuszczalne podłoża. Toleruje gleby ubogie oraz niedostatek wody. Jest w pełni odporna na mróz. Rośnie zdrowo, nie wymaga ochrony przed chorobami i szkodnikami. Jedynym zabiegiem, który warto przeprowadzić wczesną wiosną, jest „wyczesanie” kępy z zaschniętych, starych liści, bądź silne przycięcie, dzięki któremu roślina szybko utworzy gęstą, niebieską kępę.

Gdzie posadzić?

Kostrzewa 'Elijah Blue' jest trawą o dużych możliwościach zastosowania w ogrodach. Można ją sadzić pojedynczo, w towarzystwie niewysokich bylin albo w grupach na rabatach bylinowych, na wrzosowiskach czy w ogrodach skalnych. Jest doskonałą rośliną na obwódki kwietników, sadzenia wzdłuż ogrodowych alejek i ścieżek.

Świetnie sprawdza się w ogrodach zakładanych na dachach, bo wystarcza jej niewielka objętość podłoża. A jeśli ktoś nie ma ogrodu, a bardzo mu się ta trawa podoba i chce ją mieć, może pokusić się o jej uprawę w doniczce.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Tagi
 
Powiązane rośliny
Lista zakupów


 
Twoja strona ogrodu