Miskant chiński 'Ferner Osten'

miskant chiński Miscanthus sinensis Ferner Osten fot. Grzegorz Falkowski ZSzP

Miskant chiński to okazała, kępiasta trawa bylinowa. Na naturalnych stanowiskach osiąga do 3-4 m wysokości. W warunkach klimatycznych Polski ma zwykle mniejsze rozmiary. Jedną z ciekawszych odmian tego gatunku, polecaną do uprawy w ogrodach, jest ‘Ferner Osten’ – charakteryzuje się atrakcyjnym ułożeniem liści i licznymi, efektownymi kwiatostanami. Jest ozdobą rabat przez całą jesień.

Posłuchaj
00:00
32
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie sadzić?

Miskant chiński (Miscanthus sinensis) ‘Ferner Osten’ to odmiana wyselekcjonowana w Niemczech przez znanego hodowcę traw Ernsta Pagelsa. Roślina ta tworzy okazałe, gęste kępy o wysokości 1,6 m i podobnej szerokości.

Cechą charakterystyczną tej odmiany są równowąskie, łukowato wygięte, zielone liście z wyrazistym, srebrzystym nerwem głównym, przebiegającym przez środek każdej blaszki liściowej. Pod koniec lata tuż nad liśćmi ukazują się ażurowe, wiechowate kwiatostany w ciepłych, purpurowych barwach.

W miarę przekwitania wiechy stają się srebrzyste. Jesiennych, pomarańczowych i ceglastych przebarwień nabierają też liście. W tym okresie kępy prezentują się najefektowniej, z daleka przyciągają uwagę.

Miskant chiński 'Ferner Osten'
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Miskant chiński preferuje gleby żyzne, o pH lekko kwaśnym lub obojętnym, stanowiska słoneczne, zaciszne i osłonięte zimą od wiatru. Stale wilgotna, urodzajna gleba gwarantuje szybki wzrost.

Na wschodzie kraju miskanty chińskie warto zabezpieczyć na zimę, zwłaszcza w pierwszych 2 latach po posadzeniu. Można to zrobić obsypując podstawy kępy korą, trocinami, liśćmi lub słomą. Wiosną trzeba kopczyki usunąć, a zeszłoroczne, zaschnięte źdźbła obciąć nisko przy ziemi. Wokół roślin można rozsypać uniwersalny nawóz wieloskładnikowy.

Gdzie posadzić?

Okazałe kępy miskanta ‘Ferner Osten’ piękniej prezentują się sadzone pojedynczo oraz w kompozycjach z innymi gatunkami traw. Małe wymagania, łatwa pielęgnacja i niskie koszty utrzymania zachęcają do sadzenia miskantów w parkach, na osiedlach, w pobliżu zbiorników wodnych oraz w otoczeniu nowoczesnej architektury miejskiej. Interesujący efekt dają duże nasadzenia grupowe.

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl

Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Miskant chiński 'Polonus' PBR Miscanthus sinensis

Miskant chiński Miscanthus sinensis

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści