Logo
Logo

Miskant chiński ‘Apache’

Miskanty kojarzą się z okazałymi, wysokimi trawami zdobiącymi ogrody długimi, łukowato wygiętymi liśćmi oraz falującymi na wietrze, srebrzystymi kwiatostanami. Tymczasem na rynku szkółkarskim dostępne są także formy karłowe miskantów, nadające się do uprawy w małych ogrodach, na działkach, a nawet w pojemnikach ustawianych na balkonach czy tarasach.

Jedną z nich jest polska pstrolistna odmiana 'Apache', uzyskana przez Jerzego Foszczkę, wprowadzona do sprzedaży w 2011 r.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Miskant chiński (Miscanthus sinensis) 'Apache' tworzy niskie, gęste kępy dorastające do 50-70 cm wysokości. Jego ozdobą są liście – równowąskie, wyprostowane i dosyć sztywne, jasnozielone z wyraźnymi, kremowymi prążkami.

W porównaniu do innych odmian liście te są stosunkowo krótkie, mają do 60 cm długości i 1-2 cm szerokości. W naszych warunkach klimatycznych roślina nie kwitnie, ale kępy szablastych liści bardzo ładnie prezentują się przez cały sezon wegetacyjny. Pozostają ozdobne także po zaschnięciu, przez jesień i zimę, gdy pokryje je szron lub przyprószy śnieg.

miskant chiński Apache Fot. G. Falkowski ZSzP

Fot. Konkurs Roślin Nowości (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych miskantów

Drewno w ogrodzie – jak je ochronić przed słońcem i deszczem? Wystarczy 1 preparat!
Przeczytaj także
Drewno w ogrodzie – jak je ochronić przed słońcem i deszczem? Wystarczy 1 preparat!

Uprawa i wymagania

Miskant chiński jest jedną z łatwiejszych w uprawie i utrzymaniu traw ozdobnych. Preferuje gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne, o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie, stanowiska słoneczne, zaciszne i osłonięte od wiatru. Zabiegi pielęgnacyjne ograniczają się do obcinania wczesną wiosną zaschniętych liści, jednokrotnego lub dwukrotnego zasilenia nawozami i ewentualnie podlewania w okresie intensywnego wzrostu w maju i czerwcu, w przypadku wystąpienia suszy.

Miskant 'Apache' jest odporny na mróz, niemniej w ostre zimy, szczególnie w północno-wschodnich rejonach kraju, może przemarzać. Dlatego przykrycie jesienią podstawy źdźbeł kopczykiem kory lub zaschniętych liści może być uzasadnione. Rośliny uprawiane w pojemnikach na zimę należy przechować w chłodnych pomieszczeniach.

Gdzie posadzić?

Ze względu na niewielkie rozmiary oraz pstre ulistnienie odmiana 'Apache' nadaje ogrodowym kompozycjom interesujący, nieco egzotyczny charakter. Można ją sadzić wśród bylin na kwietnikach i rabatach, w ogrodach preriowych, skalnych, komponować z krzewami o kontrastowym, np. czerwonym zabarwieniu liści. Dobrze wygląda też w większych grupach tworzących wyraziste jasne plamy.

Kupując roślinę trzeba wiedzieć, że na rynku, pod taką samą nazwą funkcjonuje także inna, holenderska odmiana miskanta chińskiego, tworząca wysokie kępy zielonych liści oraz okazałe kwiatostany. Aby uniknąć pomyłki, zwłaszcza przy zakupie na odległość, warto zaznaczyć, że chodzi o polską, karłową odmianę 'Apache', o pstrych liściach.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Autor
Miskant chiński ‘Apache’
Miskant chiński ‘Apache’
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)
Powiązane rośliny