Miskant chiński (Miscanthus sinensis) odmiana 'Boucle' to trawa ozdobna należąca do rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Gatunek występuje naturalnie w Afryce i rozciąga się przez Azję aż do wschodnich wybrzeży kontynentu obejmując m.in. Chiny czy Japonię.

Jest to szybko rosnąca trawa ozdobna, która tworzy wysokie kępy dorastające do 80 m. wysokości (z kwiatostanami do 1,1 m). Wyróżnia się purpurowymi kwiatostanami pojawiającymi się na jesieni. Na początku rozwoju są one bardzo mocno pokarbowane, mięsiste i wyraźnie purpurowo-bordowe. Na brzegach liści miskanta często pojawiają się purpurowe smugi.

Wymagania i uprawa

Miskant chiński 'Boucle' jest odporny na mróz oraz zupełnie odporny na tzw. wyleganie. Trawy ozdobne wymagają odpowiedniego cięcia, które sprawia, że odpowiednio się zagęszczają i zdrowo rosną.

 
 

Zastosowanie

Odmiana jest polecana do uprawy w zieleni miejskiej. Sprawdza się w nasadzeniach na osiedlach i w ogrodach przydomowych. Trawy te stosujemy w kompozycjach ogrodów jesiennych.

Kwiatostany miskantów utrzymują się na roślinie przez całą zimę sprawiając, że są jednymi z nielicznych, ozdobnych roślin tej pory roku.

Ciekawostki

Miskant chiński 'Boucle' otrzymał brązowy medal w Konkursie Roślin NOWOŚCI 2019 na 27. Międzynarodowej Wystawie Zieleń To Życie w Warszawie. Została zgłoszona przez Szkółka roślin ozdobnych "DAGLEZJA ARTUR MAJ".


Zdjęcia: Materiały prasowe Konkurs Roślin Nowości 2019/Zieleń To Życie