Miskant chiński 'Ferner Osten'

miskant chiński Miscanthus sinensis Ferner Osten fot. Grzegorz Falkowski ZSzP

Miskant chiński to okazała, kępiasta trawa bylinowa. Na naturalnych stanowiskach osiąga do 3-4 m wysokości. W warunkach klimatycznych Polski ma zwykle mniejsze rozmiary. Jedną z ciekawszych odmian tego gatunku, polecaną do uprawy w ogrodach, jest ‘Ferner Osten’ – charakteryzuje się atrakcyjnym ułożeniem liści i licznymi, efektownymi kwiatostanami. Jest ozdobą rabat przez całą jesień.

Posłuchaj
00:00
32
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie sadzić?

Miskant chiński (Miscanthus sinensis) ‘Ferner Osten’ to odmiana wyselekcjonowana w Niemczech przez znanego hodowcę traw Ernsta Pagelsa. Roślina ta tworzy okazałe, gęste kępy o wysokości 1,6 m i podobnej szerokości.

Cechą charakterystyczną tej odmiany są równowąskie, łukowato wygięte, zielone liście z wyrazistym, srebrzystym nerwem głównym, przebiegającym przez środek każdej blaszki liściowej. Pod koniec lata tuż nad liśćmi ukazują się ażurowe, wiechowate kwiatostany w ciepłych, purpurowych barwach.

W miarę przekwitania wiechy stają się srebrzyste. Jesiennych, pomarańczowych i ceglastych przebarwień nabierają też liście. W tym okresie kępy prezentują się najefektowniej, z daleka przyciągają uwagę.

Miskant chiński 'Ferner Osten'
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Miskant chiński preferuje gleby żyzne, o pH lekko kwaśnym lub obojętnym, stanowiska słoneczne, zaciszne i osłonięte zimą od wiatru. Stale wilgotna, urodzajna gleba gwarantuje szybki wzrost.

Na wschodzie kraju miskanty chińskie warto zabezpieczyć na zimę, zwłaszcza w pierwszych 2 latach po posadzeniu. Można to zrobić obsypując podstawy kępy korą, trocinami, liśćmi lub słomą. Wiosną trzeba kopczyki usunąć, a zeszłoroczne, zaschnięte źdźbła obciąć nisko przy ziemi. Wokół roślin można rozsypać uniwersalny nawóz wieloskładnikowy.

Gdzie posadzić?

Okazałe kępy miskanta ‘Ferner Osten’ piękniej prezentują się sadzone pojedynczo oraz w kompozycjach z innymi gatunkami traw. Małe wymagania, łatwa pielęgnacja i niskie koszty utrzymania zachęcają do sadzenia miskantów w parkach, na osiedlach, w pobliżu zbiorników wodnych oraz w otoczeniu nowoczesnej architektury miejskiej. Interesujący efekt dają duże nasadzenia grupowe.

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl

Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Miskant chiński 'Polonus' PBR Miscanthus sinensis

Miskant chiński Miscanthus sinensis

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści