Logo
Logo

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
17
Okazje

Piwonia krzewiasta

Piwonie najczęściej kojarzą się nam początkiem lata i słodko pachnącymi, wielkimi kwiatami. Większość z nas zna piwonie bylinowe. Ale ostatnio coraz modniejsze stały się piwonie krzewiaste, których kwiaty mają płatki nie tylko białe i różowe, ale także czerwone, pomarańczowe lub żółte.

 

Piwonie krzewiaste (Paeonia suffruticosa) to rośliny osiągające nawet do 2 m wysokości. Są rzadko spotykane w uprawie, ale ich popularność w ostatnich latach rośnie bowiem wyróżniają się wyjątkowo atrakcyjnymi kwiatami.

Tworzą grube, słabo rozgałęzione pędy oraz duże, złożone liście o długości około 35 cm. Na szczytach pędów tworzą się okazałe pąki kwiatowe, z których w maju rozwijają się kwiaty o średnicy 15-25 cm. W zależności od odmiany mogą być one pojedyncze, półpełne lub pełne. Ich płatki mają różne tonacje kolorystyczne – różowe, pomarańczowe, czerwone, białe lub żółte.

Uprawa i wymagania

Wymagają gleb żyznych, próchnicznych, bogatych w wapń i przepuszczalnych. Najlepiej rosną w miejscach ciepłych, osłoniętych od wiatru, słonecznych lub półcienistych. Piwonie krzewiaste to krzewy odporne na mróz

Gdzie posadzić?

Polecane są do sadzenia w miejscach eksponowanych w ogrodach przydomowych lub na działkach, np. w przedogródkach i przy tarasach. Dobrze wyglądają na tle ciemnozielonych krzewów iglastych, sadzone w grupach po kilka lub kilkanaście sztuk.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Wiesław Szydło (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Zdjęcia tytułowe: W.Szydło; MrGajowy3, JamesDeMers/Pixabay

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (8)
Lista zakupów


 
Twoja strona ogrodu