Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2020
17
Do góry

Piwonia krzewiasta

Piwonie najczęściej kojarzą się nam początkiem lata i słodko pachnącymi, wielkimi kwiatami. Większość z nas zna piwonie bylinowe. Ale ostatnio coraz modniejsze stały się piwonie krzewiaste, których kwiaty mają płatki nie tylko białe i różowe, ale także czerwone, pomarańczowe lub żółte.

Piwonie krzewiaste (Paeonia suffruticosa) to rośliny osiągające nawet do 2 m wysokości. Są rzadko spotykane w uprawie, ale ich popularność w ostatnich latach rośnie bowiem wyróżniają się wyjątkowo atrakcyjnymi kwiatami.

Tworzą grube, słabo rozgałęzione pędy oraz duże, złożone liście o długości około 35 cm. Na szczytach pędów tworzą się okazałe pąki kwiatowe, z których w maju rozwijają się kwiaty o średnicy 15-25 cm. W zależności od odmiany mogą być one pojedyncze, półpełne lub pełne. Ich płatki mają różne tonacje kolorystyczne – różowe, pomarańczowe, czerwone, białe lub żółte.

Uprawa i wymagania

Wymagają gleb żyznych, próchnicznych, bogatych w wapń i przepuszczalnych. Najlepiej rosną w miejscach ciepłych, osłoniętych od wiatru, słonecznych lub półcienistych. Piwonie krzewiaste to krzewy odporne na mróz

Gdzie posadzić?

Polecane są do sadzenia w miejscach eksponowanych w ogrodach przydomowych lub na działkach, np. w przedogródkach i przy tarasach. Dobrze wyglądają na tle ciemnozielonych krzewów iglastych, sadzone w grupach po kilka lub kilkanaście sztuk.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Wiesław Szydło (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Zdjęcia tytułowe: W.Szydło; MrGajowy3, JamesDeMers/Pixabay


Warto przeczytać

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)

Komentarze

Wieści z branży
Porady na ten tydzień
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Rośliny cebulowe (przede wszystkim przebiśniegi i krokusy), które posadziliśmy we wrześniu, pojawiają się spod śniegu. Wystarczy jeden lub dwa cieplejsze dni, aby ukazały się ich piękne kwiaty.
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Powinniśmy je wtedy cieniować. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach.
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 9, Sentencja nr:1
Tydzień 9, Sentencja nr:1
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiew, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Twoja strona ogrodu