Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
17
Okazje

Piwonia krzewiasta

Piwonie najczęściej kojarzą się nam początkiem lata i słodko pachnącymi, wielkimi kwiatami. Większość z nas zna piwonie bylinowe. Ale ostatnio coraz modniejsze stały się piwonie krzewiaste, których kwiaty mają płatki nie tylko białe i różowe, ale także czerwone, pomarańczowe lub żółte.

TEMAT NA CZASIE
10 jesiennych prac, które musisz zrobić w ogrodzie!
TEMAT NA CZASIE
10 jesiennych prac, które musisz zrobić w ogrodzie!
Jesień to doskonały moment na przycinanie żywopłotu, usunięcie suchych i chorych gałęzi z drzew oraz krzewów, przekopanie warzywnego ogródka,...

Piwonie krzewiaste (Paeonia suffruticosa) to rośliny osiągające nawet do 2 m wysokości. Są rzadko spotykane w uprawie, ale ich popularność w ostatnich latach rośnie bowiem wyróżniają się wyjątkowo atrakcyjnymi kwiatami.

Tworzą grube, słabo rozgałęzione pędy oraz duże, złożone liście o długości około 35 cm. Na szczytach pędów tworzą się okazałe pąki kwiatowe, z których w maju rozwijają się kwiaty o średnicy 15-25 cm. W zależności od odmiany mogą być one pojedyncze, półpełne lub pełne. Ich płatki mają różne tonacje kolorystyczne – różowe, pomarańczowe, czerwone, białe lub żółte.

Uprawa i wymagania

Wymagają gleb żyznych, próchnicznych, bogatych w wapń i przepuszczalnych. Najlepiej rosną w miejscach ciepłych, osłoniętych od wiatru, słonecznych lub półcienistych. Piwonie krzewiaste to krzewy odporne na mróz

Gdzie posadzić?

Polecane są do sadzenia w miejscach eksponowanych w ogrodach przydomowych lub na działkach, np. w przedogródkach i przy tarasach. Dobrze wyglądają na tle ciemnozielonych krzewów iglastych, sadzone w grupach po kilka lub kilkanaście sztuk.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Wiesław Szydło (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Zdjęcia tytułowe: W.Szydło; MrGajowy3, JamesDeMers/Pixabay

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (7)
Ważne tematy
Lista zakupów
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT