Logo
Logo

Choroby i szkodniki piwonii | Jak wyglądają? Jak zapobiegać i zwalczać?

Piwonie uchodzą są rośliny niezbyt trudne w uprawie i rzadko sprawiające problemy. Nie są szczególnie podatne na choroby i szkodniki, chociaż wykluczyć ich nie można. Z czym czasem miłośnik piwonii musi się zmierzyć?

Jakie choroby piwonii występują najczęściej? 

Choroby grzybowe u piwonii nie występują nagminnie, jednakże mogą pojawić się w warunkach sprzyjających dla patogenów, np. w wilgotnych latach, przy zaniedbaniu roślin czy uszkodzeniu przez szkodniki. 

Jedną z najważniejszych chorób jest „wszędobylska” szara pleśń. Może atakować podstawę pędów, która staje się wodnista, następnie pojawia się na niej jasnoszary, obfity nalot (zarodniki). Czasem zgnilizna występuje na jednej stronie pędu, niekiedy na całym obwodzie. Porażone młode pędy łamią się i przewracają, niekiedy czernieją. Infekcja w fazie kwitnienia objawia się gniciem, brązowieniem, czernieniem i zasychaniem pąków. Zgnilizna może rozszerzać się na szypułkę kwiatową i „wcinać” w głąb łodygi. Porażeniu ulegają płatki kwiatowe. Są najbardziej widoczne u odmian o kwiatach białych (jasnobrązowe zabarwienie). Na liściach występują rozległe gnilne plamy (różne odcienie brązowego).
Profilaktyka i zwalczanie: piwoniom należy wybierać stanowiska słoneczne i przewiewne. Pędy z objawami choroby powinno się usuwać. Porażone pąki i liście należy ścinać. W okresie wzrostu pąków zaleca się stosować oprysk przeciw chorobo grzybowym, np. Switch 62,5 WG, Amistar 250 SC

Plamistość liści piwonii objawia się początkowo drobnymi, fioletowo-brązowymi plamami występującymi na blaszkach liściowych. Głównie pojawiają się na brzegach. Z upływem czasu porażone miejsca brunatnieją, zasychają, a tkanka wykrusza się. Drobniejsze plamy niekiedy występują także na pędach. Choroba osłabia wzrost roślin, zwiększa podatność na inne niekorzystne czynniki, a oprócz tego obniża walory dekoracyjne.
Profilaktyka i zwalczanie: mocniej porażone liście zaleca się usuwać. Rośliny zaleca się potraktować uniwersalnym fungicydem

Rdza piwonii rozwija się na dwóch żywicielach: piwonii i sośnie zwyczajnej. Pierwsze objawy choroby na piwoniach są zazwyczaj widoczne od drugiej połowy lipca. Na górnej stronie liści występują purpurowe plamy. Z upływem czasu na spodniej stronie występują charakterystyczne, rdzawe „wzniesienia”, w których znajdują się zarodniki grzyba.
Profilaktyka i zwalczanie: silnie porażone liście należy usuwać i palić. Rośliny należy opryskać preparatem grzybobójczym

Marta Potoczek - Leniwa niedziela / YouTube


 

Szkodniki piwonii – na które gatunki należy uważać? 

Najczęstszym szkodnikiem żerującym na różnych ogrodowych roślinach, w tym piwoniach, są różne gatunki mszyc. To drobne owady, o różnym zabarwieniu ciała (np. zielonkawym lub czarnym), występujące w dużych koloniach. Rozmnażają się szybko, w ciągu roku występuje kilka pokoleń. Cechą charakterystyczną jest pozostawianie w czasie żerowania lepkiej substancji. To spadź (niestrawione związki cukru). Powodują powstawanie plam na liściach. Liście ulegają deformacji, „wybrzuszają się”, występują na nich czerwonawe przebarwienia. Uszkodzenie pąków kwiatowych objawia się zamieraniem kwiatów lub niepełnym rozwinięciem.
Profilaktyka i zwalczanie: piwonii nie można nadmiernie dokarmiać azotem. Na mszyce stosuje się preparaty owadobójcze, np. Karate Zeon i Mospilan. Warto wiedzieć: nalotom mszyc towarzyszy duża aktywność mrówek, które masowo występują na piwoniach. Mrówki żywią się spadzią. Nie likwidują mszyc, wręcz przeciwnie – mogą ich bronić przed drapieżnikami, np. biedronkami czy złotookami. 

Kruszczyca złotawka to duży chrząszcz o długości 15-20 mm. Wyróżnia się, gdyż ma złocisto-zielonkawe, błyszczące ciało. Larwy to pędraki (do 35 mm długości), które żywią się rozkładającą materią organiczną, ale mogą również uszkadzać korzenie roślin. Dorosły chrząszcz żeruje na kwiatach wygryzając dziury w płatkach. Zimują chrząszcze w glebie.
Profilaktyka i zwalczanie: najprostszy sposób to ręcznie zbieranie chrząszczy wczesnym porankiem, gdy najintensywniej żerują na kwiatach. Przy licznej populacji zaleca się zastosować insektycyd, np. Karate Zeon.

Zdjęcie tytułowe: Ivanna, Olga, 7monarda / AdobeStock

Autor
Choroby i szkodniki piwonii | Jak wyglądają? Jak zapobiegać i zwalczać?
Choroby i szkodniki piwonii | Jak wyglądają? Jak zapobiegać i zwalczać?
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl