Logo
Logo

Mospilan – uniwersalny preparat na szkodniki w ogrodzie

W każdej, nawet wzorowo zadbanej plantacji i szkółce prędzej czy później pojawiają się szkodniki. Niezwalczane w szybkim czasie mogą doprowadzić do obniżenia walorów estetycznych roślin, a nawet do ich zamierania. Przyczyniają się do występowania groźnych chorób. W przypadku gatunków jadalnych prowadzą do obniżenia ilości i jakości plonów. Czasem konieczne jest zastosowanie pestycydów. I trzeba to zrobić jak najwcześniej. Mospilan 20 SP jest jednym z najskuteczniejszych środków z owadami.

Z artykułu dowiesz się:
 • Co to Mospilan?
 • Jak działa preparat?
 • Na co stosuje się Mospilan?
 • W jaki sposób używać Mospilan?

Co to Mospilan 20 SP?
Skład i działanie preparatu

Jaki jest mechanizm działania preparatu?

Mospilan 20 SP ma działanie kontaktowe i żołądkowe, a na roślinie działa wgłębnie i systemicznie. Oznacza to, że może dotrzeć do szkodnika różnymi drogami, przez bezpośredni kontakt, w także w trakcie żerowania na opryskanych bylinach, warzywach, krzewach czy drzewach. Substancja aktywnie czynna zawarta w Mospilan wnika do wnętrza rośliny i krąży wraz z jej sokami.

Substancją aktywnie czynną jest acetamipryd (20%), związek z grupy pochodnych neonikotynoidów. Substancja wpływa na centralny układ nerwowy owadów, powoduje drgawki, paraliż i śmierć.

Co daje taki szeroki mechanizm działania?

Większość szkodników można zlikwidować bezpośrednio, przez dokładny zabieg, tj. skrupulatne pokrycie rośliny cieczą. Jednakże nie zawsze jest taka możliwość, niektóre owady mogą znajdować się w niedostępnych miejscach, np. wewnątrz pędów czy w pąkach. Inne, np. miseczniki i tarczniki są chronione przez chitynowe pancerzyki. Ponadto w pobliżu roślin czy w szczelinach kory mogą znajdować się jaja, z których dopiero wyklują się szkodniki. Dzięki działaniu jakie posiada Mospilan, każda z tych grup zostaje zlikwidowana niedługo po tym jak rozpocznie żer. Preparat jest więc skuteczny także przy niedokładnym wykonaniu oprysku.

Mospilan 20 SP – Środek zwalczający mszyce, szkodniki owoców i warzyw
Mospilan 20 SP – Środek zwalczający mszyce, szkodniki owoców i warzyw
Ze względu na swoje działanie systemiczne, preparat jest uniwersalny i szczególnie przydatny wszędzie tam, gdzie walka ze szkodnikami jest utrudniona przez brak bezpośredniego z nimi kontaktu (np. wtedy kiedy owady dorosłe lub larwy żerują wewnątrz rośliny).
Kup online

Na co działa Mospilan?
Zwalczane szkodniki

Mospilan służy do zwalczania szerokiej grupy szkodników, z powszechnymi mszycami, ziemiórkami i opuchlakami na czele. Pod tym względem jest jednym z najbardziej uniwersalnych preparatów.

Zwalcza liczne szkodniki warzyw (stonka ziemniaczana, śmietka kiełkówka, śmietka cebulanka, śmietka glebowa, strąkowiec bobowy, pchełka burakowa, drobnica burakowa, strąkowiec fasolowy) oraz sadów (owocówka jabłkóweczka, owocnica jabłkowa, pryszczarek jabłoniowy, kwieciak gruszowiec, pryszczarek gruszowiec, kwieciak malinowiec, zwójki, słonkowiec orzechowiec, przeziernik porzeczkowiec).

Stosuje się go na roślinach ozdobnych (na mączlika szklarniowca, wciornastka tytoniowica, miniarki i ćmę bukszpanową). W zasadzie można go zastosować w przypadku każdego szkodnika (o ile oczywiście to organizm szkodliwy), którego nie potrafimy rozpoznać. Mospilan 20 SP zwalcza szkodniki gryzące i ssące.

Wykorzystuje się go również w leśnictwie i szkółkach.

Jak używać Mospilan?
Forma preparatu i stosowanie

Mospilan 20 SP ma formę proszku, który należy rozpuścić z wodą. Substancja aktywnie czynna w preparacie (acetamipryd), działa w szerokim zakresie temperatur (12-25°C, optymalnie 15-18°C). Jest mało podatna na zmywanie przez deszcz.

 • Preparat stosuje się raz lub dwukrotnie w sezonie. Większa liczba zabiegów jest niewskazana nie tylko z uwagi na toksyczny charakter środka, ale także potencjalną możliwość nabycia odporności u szkodników.
 • Preparat należy rozpuścić w wodzie. Dawki zależą od rodzaju upraw i gatunku szkodnika, zawsze trzeba kierować się instrukcją. Przykładowo u roślin ozdobnych (mszyce czy czerwce) stosuje się 4 g proszku na 10 l wody (opakowanie produktu zawiera więcej detali co do dawek).
 • Preparat po wymieszeniu dokładnie nanosi się przy użyciu opryskiwacza na rośliny. Zabieg powinno się wykonywać wieczorem (po oblocie zapylaczy), w czasie bezwietrznej i bezdeszczowej pogody.
 • Należy zachować zasady BHP, w tym ubiór ochronny. W przypadku zatrucia trzeba skontaktować się z lekarzem lub ośrodkiem zatruć.
 • W przypadku roślin jadalnych należy zachować okres karencji, czyli nie można ich spożywać przez określoną liczbę dni (np. 14).
 • Skuteczność Mospilanu dodatkowo podnosi się przez zastosowanie Slippa (adjuwanta).
 • Pozostałość cieczy należy zużyć na roślinach, nie można jej wylewać.

Mospilan 20SP to skuteczny insektycyd, który stosuje się profilaktycznie i doraźnie. Powoduje śmierć owadów po kilku godzinach od kontaktu z substancją aktywnie czynną. Jest nieoceniony w uprawach profesjonalnych. Mogą go nabyć osoby pełnoletnie, które spełniają kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Lilartsy/Pexels ed.

Autor
Mospilan – uniwersalny preparat na szkodniki w ogrodzie
Mospilan – uniwersalny preparat na szkodniki w ogrodzie
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl