Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2022
12
Okazje

Rozmnażanie chryzantem: krok po kroku

Chryzantemy to piękne rośliny o wielu odmianach, które różnią się barwą, wielkością i kształtem kwiatów, dzięki czemu zachwycają każdego. Doskonale nadają się na bukiety i do wazonów, a w ogrodzie stanowią wspaniałą ozdobę rabat. Są łatwe w uprawie i odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, a dzięki kwitnieniu jesienią, pięknie zdobią ogród, gdy większość kwiatów przekwita. Dodatkowo chryzantemy można w łatwy sposób rozmnażać, samodzielnie pozyskując sadzonki. Jak rozmnażać chryzantemy?

 

Rozmnażanie chryzantem przez sadzonki

Rozmnażanie chryzantem nie jest trudne i robi się to poprzez pobieranie wierzchołków i  ich ukorzenianie. W ten sposób można pozyskać nowe, młode osobniki i sadzić je w kolejne miejsca, zdobiąc ogród. To też doskonały sposób na pozyskanie roślin na Święto Zmarłych. Jednak największą korzyścią jest możliwość uzyskania sadzonek wiosną, czyli wtedy, gdy nie są one praktycznie dostępne w sprzedaży, a kiedy najkorzystniej jest je sadzić w gruncie. 

Ukorzeniacz do sadzonek chryzantemy
Ukorzeniacz do sadzonek chryzantemy
Wpływa na prawidłowy i szybki rozwój systemu korzeniowego. Zawiera podstawowe mikroskładniki pokarmowe, kofaktory ukorzeniania oraz specyficzną formę cynku, który działa jako aktywator procesów korzenienia. Wzmaga i aktywuje procesy ukorzeniania, wpływa na formowanie oraz strukturę nowych korzeni. Dostarcza mikroskładników pokarmowych, poprawia wchłanianie substancji odżywczych oraz absorbowanie wody. Podnosi odporność sadzonek i roślin na warunki stresowe związane z przesadzaniem. Poprawia właściwości podłoża. Zawiera witaminę C.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Jak i kiedy pobierać sadzonki chryzantemy?  

Sadzonki chryzantem można pobierać od wczesnej wiosny aż do końca maja. Wykorzystuje się do tego wierzchołkowe sadzonki pędowe, które powinny pojawić się tuż na początku wiosny. Niezbędne może być pobudzenie rośliny do wzrostu, aby to zrobić, należy je dokarmić nawozem do chryzantem. Okazy, które nie zimują w gruncie, należy przenieść do dobrze oświetlonego pomieszczenia oraz rozpocząć podlewanie i nawożenie, aby pobudzić chryzantemy do wzrostu.

Chcąc pozyskać sadzonki, należy obciąć wierzchołek rośliny, uzyskując fragment o długości 6–8 cm, na którym są co najmniej 3 liście. Dzięki temu sadzonka będzie miała szansę się ukorzenić i pięknie rozwinąć. Ważne, aby rośliny obcinać ostrym i czystym nożem lub sekatorem, aby nie uszkodzić chryzantem i nie doprowadzić do zakażenia patogenem.

Jak i kiedy ukorzeniać sadzonki chryzantemy?

  • Sadzonki należy ukorzeniać od razu po ich odcięciu.
  • Do ukorzeniania sadzonek niezbędne są odpowiednie pojemniki np. wielodoniczki lub pojemniki po jogurtach oraz ukorzeniacz, który znacznie przyspieszy cały proces i zwiększy szansę na powodzenie przedsięwzięcia.
  • Dodatkowo niezbędne jest przygotowanie odpowiedniego podłoża złożonego w równych częściach z torfu i piasku. Podłoże należy nasypać do doniczek.
  • Łodygi sadzonek zanurza się na chwilę w ukorzeniaczu, zanurzając jedynie 1 cm końcówki.
  • Następnie trzeba je umieścić w doniczkach na głębokość 1 cm. Jeśli sadzonki wkłada się do dużej doniczki, to trzeba zachować około 5 cm odstępu.
  • Tak przygotowane sadzonki należy regularnie zraszać, aby nie dopuścić do wyschnięcia podłoża.
  • Młode chryzantemy muszą mieć też zapewnioną odpowiednią temperaturę, która powinna wynosić około 15 stopni Celsjusza. Dlatego wielodoniczki warto ustawić pod osłoną foliową, w tunelu lub w szklarni, aby utrzymać odpowiednią, stałą temperaturę.
  • Po 3 tygodniach można zacząć wietrzyć pomieszczenie, hartując rośliny.
  • Po około miesiącu sadzonki można przesadzić do większych pojemników.
  • Z końcem wiosny można je wysadzać do gruntu, ale tylko jeśli nie ma ryzyka, że wystąpią przymrozki.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: 596908146 / Depositphotos

Dowiedz się więcej
Powiązane rośliny
To Cię zainteresujeKomentarze


Twoja strona ogrodu