Logo
Logo
33
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Dlaczego grudnik nie kwitnie lub zrzuca pąki i kwiaty? Błędy w uprawie

Grudniki kwitną w okresie świąt Bożego Narodzenia i w pierwszym roku uprawy (po przyniesieniu ze sklepu) ich pędy oblepione są wręcz przepięknymi kwiatami. Niestety w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji w kolejnym roku grudniki nie kwitną lub zaczynają zrzucać pąki i kwiaty. Sprawdź, jakie błędy popełniasz!

 

Błędy w uprawie grudnika | Sprawdź, co robisz źle!

Grudnik, znany także jako kaktus bożonarodzeniowy lub szlumbergera, jest dość łatwy w uprawie, ale w wyniku błędów w pielęgnacji zdarza się, że ma problemy z kwitnieniem. Oto 3 najczęstsze przyczyny:

1. Niewłaściwa pielęgnacja: podlewanie i nawożenie

Bardzo częstą przyczyną problemów z kwitnieniem jest zbyt rzadkie podlewanie grudnika. Niech Was nie zmyli jego nazwa: "kaktus", bo grudnik ma inne potrzeby niż większość jego kolczastych kuzynów. W warunkach naturalnych grudnik jest epifitem, który rośnie wysoko w koronach drzew, gdzie wilgotność powietrza jest wysoka. Choć roślina potrafi magazynować wodę w swoich mięsistych pędach, to nie lubi gdy podłoże w doniczce jest zbyt suche. Marszczy się wtedy ze złości i może nie mieć ochoty na kwitnienie! Warto więc pamiętać, by podlewać roślinę regularnie, tak aby podłoże nie zamieniło się w suchą skorupę, ale też nie wolno dopuścić, by korzenie stały w wodzie, bo szybko zgnije. Trzeba więc często sprawdzać wilgotność podłoża i w razie potrzeby je nawodnić.

To samo tyczy się nawożenia, a w szczególności jego braku lub stosowania niewłaściwych preparatów. Zasilanie warto stosować od marca do sierpnia, wybierając nawozy do roślin kwitnących, które poza azotem zawierają także fosfor i potas.

2. Złe warunki: temperatura, światło, podłoże

Warunki domowej uprawy grudnika muszą być jak najbardziej zbliżone do tych naturalnych! Temperatura powinna być umiarkowana, około 20-21ºC, w tym w nocy warto aby było nieco chłodniej. Światło musi być rozproszone, dlatego lepiej nie stawiać grudnika na parapecie południowego lub zachodniego okna. Podłoże przepuszczalne, aby woda nie zalegała w doniczce, zapewni zdrowy rozwój roślinie! Warto na dnie doniczki zadbać o warstwę drenażu.

3. Brak okresu spoczynku

Po kwitnieniu roślina musi odpocząć, by zebrać siły na kolejny sezon. Warto więc zapewnić jej dwa okresy spoczynku: od przekwitnięcia do początku sezonu (do marca) oraz od sierpnia do października. Po kwitnieniu roślinę trzeba przenieść w chłodniejsze miejsce (około 10 stopni), przerwać nawożenie i słabiej podlewać (nie martw się, jeśli liście będą się trochę marszczyć - to naturalne). Wiosną ustawiamy roślinę w docelowym miejscu (i nie przestawiamy jej już aż do końca kwitnienia) i zaczynamy pielęgnować według wskazówek.

Co zrobić, aby grudnik zakwitł?

Aby mieć 100% pewność, że nasz grudnik w grudniu obsypie się kwiatami, musimy mu w tym pomóc i "sterować" jego uprawą, by zapewnić mu warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych. Roślina, aby zawiązała pąki kwiatowe, musi mieć zapewnione przynajmniej 12 godzin ciemności na dobę (najlepiej już od końca października przez przynajmniej 6 tygodni)! W tym celu warto ustawić roślinę w pomieszczeniu, gdzie nie będzie doświetlana sztucznym światłem. Krótki dzień zapewni jej odpowiednie nasłonecznienie niezbędne do kwitnienia.

Grudnik lubi święty spokój i na nagłą zmianę warunków uprawy często reaguje zrzucaniem pąków i kwiatów. Jeśli roślina ma już pąki kwiatowe, nie powinieneś jej przenosić!

Dlaczego grudnik zrzuca pąki i kwiaty?

Dzieje się tak często, gdy przyniesiemy roślinę ze sklepu. Trudno się dziwić, gdyż zanim rośliny trafią do naszych domów, odbywają długą drogę ze szklarni do supermarketu. W tym czasie kilkukrotnie zmienia się im temperatura (przemarznięcie w drodze do domu), oświetlenie (brak światła przez kilka dni transportu) i wilgotność (przesuszenie, a następnie przelanie podłoża w sklepie). Każdy z tych powodów może powodować zrzucanie pąków i kwiatów, a jeśli pojawią się wszystkie trzy, możemy mieć pewność, że o kwiatach możemy zapomnieć!

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Hans Braxmeier - Pixabay

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Powiązane rośliny
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!