Logo
Logo

Dlaczego grudnik marnieje, słabo rośnie, zrzuca pąki i kwiaty? Odkryj błędy, które popełniasz

Grudnik, znany również jako kaktus bożonarodzeniowy, to popularna roślina domowa, która zachwyca swoimi barwnymi kwiatami w okresie zimowym. Jednak często zdarza się, że po pierwszym roku uprawy grudnik przestaje kwitnąć lub zrzuca pąki. W tym artykule odkryjemy, jakie błędy w pielęgnacji mogą być przyczyną tego problemu i jak je naprawić. Dowiedz się, jak zapewnić swojemu grudnikowi idealne warunki do wzrostu i obfitego kwitnienia, aby każdego roku cieszyć się jego pięknem.

Spis treści
Jak uniknąć błędów w pielęgnacji grudnika? Optymalne warunki dla zdrowego wzrostu grudnika Okres spoczynku Sekrety obfitego kwitnienia grudnika Przyczyny zrzucania kwiatów i pąków

Błędy w uprawie grudnika | Sprawdź, co robisz źle!

Grudnik, znany także jako kaktus bożonarodzeniowy lub szlumbergera, w okresie świąt Bożego Narodzenia i w pierwszym roku uprawy (po przyniesieniu ze sklepu) ma pędy wręcz "oblepione" przepięknymi kwiatami. Niestety w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji w kolejnym roku grudniki, w wyniku błędów w pielęgnacji zdarza się, że ma problemy: słabo rośnie lub zaczyna zrzucać pąki i kwiaty. Sprawdź, jakie błędy popełniasz! Oto 3 najczęstsze przyczyny problemów:

1. Niewłaściwa pielęgnacja: podlewanie i nawożenie

Bardzo częstą przyczyną problemów z kwitnieniem jest zbyt rzadkie podlewanie grudnika. Niech Was nie zmyli jego nazwa: "kaktus", bo grudnik ma inne potrzeby niż większość jego kolczastych kuzynów. W warunkach naturalnych grudnik jest epifitem, który rośnie wysoko w koronach drzew, gdzie wilgotność powietrza jest wysoka. Choć roślina potrafi magazynować wodę w swoich mięsistych pędach, to nie lubi gdy podłoże w doniczce jest zbyt suche. Marszczy się wtedy ze złości i może nie mieć ochoty na kwitnienie! Warto więc pamiętać, by podlewać roślinę regularnie, tak aby podłoże nie zamieniło się w suchą skorupę, ale też nie wolno dopuścić, by korzenie stały w wodzie, bo szybko zgnije. Trzeba więc często sprawdzać wilgotność podłoża i w razie potrzeby je nawodnić.

Aby zapewnić grudnikowi optymalne warunki do wzrostu, ważne jest również zwrócenie uwagi na jakość wody używanej do podlewania. Woda zbyt twarda może negatywnie wpływać na roślinę, prowadząc do osłabienia i żółknięcia liści. Zaleca się stosowanie miękkiej, osiadłej wody, najlepiej deszczowej. Regularne przycinanie starych i uszkodzonych pędów również sprzyja zdrowemu wzrostowi i obfitemu kwitnieniu.

To samo tyczy się nawożenia, a w szczególności jego braku lub stosowania niewłaściwych preparatów. Zasilanie warto stosować od marca do sierpnia, wybierając nawozy do roślin kwitnących, które poza azotem zawierają także fosfor i potas. 

2. Złe warunki: temperatura, światło, podłoże

Warunki domowej uprawy grudnika muszą być jak najbardziej zbliżone do tych naturalnych! Temperatura powinna być umiarkowana, około 20-21ºC, w tym w nocy warto aby było nieco chłodniej. Światło musi być rozproszone, dlatego lepiej nie stawiać grudnika na parapecie południowego lub zachodniego okna. 

Innym ważnym aspektem jest odpowiedni wybór doniczki i podłoża. Grudnik preferuje lekkie, przepuszczalne podłoże, które zapewnia dobrą cyrkulację powietrza wokół korzeni. Idealne będzie podłoże dla kaktusów lub mieszanka torfu z perlitem. Doniczka powinna być odpowiedniej wielkości, nie za duża, aby uniknąć zastojów wodnych, które mogą prowadzić do gnicia korzeni. Warto na dnie doniczki zadbać o warstwę drenażu.

3. Brak okresu spoczynku

Po kwitnieniu roślina musi odpocząć, by zebrać siły na kolejny sezon. Warto więc zapewnić jej dwa okresy spoczynku: od przekwitnięcia do początku sezonu (do marca) oraz od sierpnia do października. Po kwitnieniu roślinę trzeba przenieść w chłodniejsze miejsce (około 10 stopni), przerwać nawożenie i słabiej podlewać (nie martw się, jeśli liście będą się trochę marszczyć - to naturalne). Wiosną ustawiamy roślinę w docelowym miejscu (i nie przestawiamy jej już aż do końca kwitnienia) i zaczynamy pielęgnować według wskazówek.

Co zrobić, aby grudnik zakwitł?

Aby mieć 100% pewność, że nasz grudnik w grudniu obsypie się kwiatami, musimy mu w tym pomóc i "sterować" jego uprawą, by zapewnić mu warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych. Roślina, aby zawiązała pąki kwiatowe, musi mieć zapewnione przynajmniej 12 godzin ciemności na dobę (najlepiej już od końca października przez przynajmniej 6 tygodni)! W tym celu warto ustawić roślinę w pomieszczeniu, gdzie nie będzie doświetlana sztucznym światłem. Krótki dzień zapewni jej odpowiednie nasłonecznienie niezbędne do kwitnienia.

Grudnik lubi święty spokój i na nagłą zmianę warunków uprawy często reaguje zrzucaniem pąków i kwiatów. Jeśli roślina ma już pąki kwiatowe, nie powinieneś jej przenosić!

Dlaczego grudnik zrzuca pąki i kwiaty?

Dzieje się tak często, gdy przyniesiemy roślinę ze sklepu. Trudno się dziwić, gdyż zanim rośliny trafią do naszych domów, odbywają długą drogę ze szklarni do supermarketu. W tym czasie kilkukrotnie zmienia się im temperatura (przemarznięcie w drodze do domu), oświetlenie (brak światła przez kilka dni transportu) i wilgotność (przesuszenie, a następnie przelanie podłoża w sklepie). Każdy z tych powodów może powodować zrzucanie pąków i kwiatów, a jeśli pojawią się wszystkie trzy, możemy mieć pewność, że o kwiatach możemy zapomnieć!

Warto również pamiętać, że grudnik jest rośliną, która doskonale reaguje na regularną i zrównoważoną pielęgnację. Unikanie gwałtownych zmian w otoczeniu, takich jak przesadzanie czy zmiana miejsca, pozwoli uniknąć stresu rośliny, który często jest przyczyną zrzucania pąków. Regularne obserwowanie rośliny i dostosowywanie pielęgnacji do jej potrzeb jest kluczem do uzyskania pięknych i obfitych kwiatów.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe: nadin333 / Adobe Stock oraz Floradania, Hans Braxmeier / Pixabay

Autor
Dlaczego grudnik marnieje, słabo rośnie, zrzuca pąki i kwiaty? Odkryj błędy, które popełniasz
Dlaczego grudnik marnieje, słabo rośnie, zrzuca pąki i kwiaty? Odkryj błędy, które popełniasz
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Bunia Wspaniała

16-11-2022 07:22

Czyli w połowie listopada nie dawać mu nawozu, żeby wspomóc grudniowe kwitnienie, skoro całe lato stał na dworze, a teraz w chłodnym ganku. Latem nie dawałam nawozu...

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl