Logo
Logo

Czy Twoje pelargonie przemarzły? Oto jak możesz je uratować

Wiosenne przymrozki mogą być zabójcze dla wielu roślin, w tym dla pelargonii. Te popularne kwiaty, cenione za ich piękne kwiatostany i łatwość uprawy, są jednak stosunkowo wrażliwe na niskie temperatury. Warto więc wiedzieć, jak reagować, gdy zimno już zaszkodzi naszym roślinom. Oto praktyczny poradnik, który pomoże Ci uratować zmarznięte pelargonie.

Co zrobić, gdy pelargonie zmarzły? Oto skuteczne sposoby

Jeżeli planujesz zakup pelargonii przed sezonem (przed 15 maja), pamiętaj o konieczności dokładnego monitorowania warunków pogodowych. Wczesne zakupy mogą narażać rośliny na ryzyko uszkodzeń spowodowanych niskimi temperaturami. Choć stopień zagrożenia zależy od lokalnych warunków, zazwyczaj lepiej jest unikać zbyt wczesnego kupowania pelargonii. Jeśli jednak nie możesz się oprzeć, istotne będzie zapewnienie im skutecznej ochrony przed chłodem. Poniżej podpowiemy, jak to zrobić.

Kiedy temperatura spada poniżej 12 stopni Celsjusza, wzrost pelargonii ulega spowolnieniu, a przy wartościach niższych niż 5 stopni, rośliny przestają rosnąć. Mróz może je nawet całkowicie zniszczyć. Wstrzymanie wzrostu wymaga czasu, aby pelargonie mogły ponownie zacząć się rozwijać. Dlatego też wcześniejsze sadzenie ich nie przynosi żadnych korzyści.

Jak wyglądają zmarznięte pelargonie?

Zmarznięte pelargonie często wykazują pewne charakterystyczne objawy. Liście mogą stać się wiotkie, przebarwione, a ich krawędzie zaczynają brunatnieć. W bardziej zaawansowanych przypadkach, liście mogą nawet zaczynać gnić. Ważne jest, aby szybko zareagować, zanim uszkodzenia staną się nieodwracalne.

Czy pelargonia odbije?

Gdy pelargonie doznają lekkiego przemarznięcia, zazwyczaj odrastają z uszkodzonych miejsc. Wystarczy przyciąć liście uszkodzone przez mróz i od tego momentu uważniej śledzić prognozę pogody. Jeżeli pędy i korzenie pozostały nienaruszone, rośliny powinny skutecznie się zregenerować.

Pierwsze kroki w ratowaniu zmarzniętych pelargonii

 1. Ocena uszkodzeń
  Pierwszym krokiem jest dokładna ocena stanu rośliny. Zbadaj, które części są najbardziej uszkodzone i czy roślina wciąż wykazuje znaki życia, takie jak zdrowe pąki czy nowe listki.

 2. Przycinanie uszkodzonych części
  Usuń wszystkie uszkodzone, martwe części rośliny. Przycinanie powinno być wykonane czystym, ostrym narzędziem, aby nie doprowadzić do dalszych uszkodzeń. Skup się na usunięciu tylko tych części, które wyraźnie ucierpiały przez mróz.

 3. Zmiana lokalizacji
  Jeśli roślina znajdowała się w miejscu narażonym na przymrozki, przenieś ją w bardziej osłonięte miejsce. Idealnie, pelargonie powinny zimować w pomieszczeniu, gdzie temperatura nie spada poniżej 0°C.

Czy rośliny przetrwają bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do wakacyjnego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do wakacyjnego podlewania

Długoterminowa pielęgnacja pelargonii po przymrozkach

Po przycięciu uszkodzonych części pelargonii ważne jest, aby odpowiednio zadbać o roślinę, aby mogła się regenerować.

 1. Podlewanie
  Pelargonie potrzebują umiarkowanego nawodnienia. W okresie regeneracji po zmarznięciu, woda powinna być podawana ostrożnie, aby nie doprowadzić do gnicia korzeni. Podlewaj roślinę, gdy ziemia w doniczce jest lekko sucha na wierzchu.

 2. Nawożenie
  Unikaj nawożenia pelargonii zaraz po zmarznięciu. Roślina potrzebuje czasu na regenerację i adaptację. Zaczekaj z nawożeniem, aż pelargonia zacznie znowu aktywnie rosnąć.

Zapobieganie przyszłym przymrozkom

Aby uniknąć podobnych problemów w przyszłości, warto przyjąć kilka środków zapobiegawczych:

 1. Odpowiednie umiejscowienie roślin
  Pelargonie powinny być umieszczone w miejscach, gdzie są chronione przed mrozem, najlepiej wewnątrz domu na zimę.

 2. Ochrona przed przeciągami
  Zwróć uwagę, aby w okolicy roślin nie występowały przeciągi, które mogą sprowadzać zimne powietrze.

 3. Izolacja przed zimnem
  Można również użyć specjalnych osłon (np. agrowłókniny lub folii bąbelkowej), które pomogą zabezpieczyć rośliny przed niską temperaturą.

Zdjęcie tytułowe: AdobeStock

Autor
Czy Twoje pelargonie przemarzły? Oto jak możesz je uratować
Czy Twoje pelargonie przemarzły? Oto jak możesz je uratować
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl