Logo
Logo

Pelargonie w szklarni, oranżerii czy ogrodzie zimowym: Czy to dobry pomysł? Nie zawsze

Oranżerie i szklarnie z przepastnymi oknami zyskują na popularności, umożliwiając cieszenie się zielenią ogrodu bez względu na kaprysy pogody. Wyposażone w starannie dobrane meble, dekoracje i roślinność, te przestrzenie zamieniają się w urokliwe azyle, łączące w sobie piękno natury z domowym ciepłem. Wśród roślin idealnie wpisujących się w te unikatowe warunki znajdują się pelargonie. Ich miłość do światła i ciepła pozwala na tworzenie rozkwitających oaz, które ożywiają wnętrza swoją bujną zielenią i paletą barw przez cały rok. Natchnij się na pelargonie "pod szkłem" i dowiedz się, na co uważać, by były zdrowe i pięknie kwitły całe lato i jeszcze dłużej.

Szklarniowy ogród z pelargoniami: jakie wybrać na zielony kącik pod szkłem?

Szklarnie z dużymi oknami cieszą się popularnością ze względu na możliwość cieszenia się bliskością natury niezależnie od kaprysów pogody. Pozwalają one na stworzenie przytulnej przystani, gdzie dzięki odpowiedniemu wyborowi mebli, dekoracji i roślinności, można przenieść część ogrodu do wnętrza. Wśród roślin szczególnie lubiących warunki panujące pod szkłem są pelargonie, które z ich bujnym wzrostem i kolorowymi kwiatami mogą stworzyć prawdziwie zaczarowany ogród.

Pelargonie w szklarni
Posadzone w doniczkach i pojemnikach, te letnie, oszałamiające rośliny zachwycają obfitością kwiatów od wiosny do jesieni a dobrane meble i akcesoria w stylu vintage podkreślają przytulny charakter pomieszczenia. Jednym z ciekawszych przykładów zastosowania pelargonii, jest posadzenie ich w... zabytkowych konewkach. Taka dekoracja idealnie wpasowuje się w styl shabby chic.

Pelargonie pachnące przyciągają swoim cudownym aromatem i charakterystycznymi liśćmi, zawierającymi olejki eteryczne, które można wykorzystać do potraw i napojów. Ich zapachu cytryny może być również używany do odstraszania komarów i innych szkodników. Jednak to pelargonie zwisające i rabatowe są najpopularniejsze dzięki swoim dekoracyjnym kwitnieniu.

Pomieszczenia pełne kwiatów – z odpowiednim klimatem cały rok

Pelargonie są często traktowane jako letnie rośliny jednoroczne, ale przy odpowiedniej pielęgnacji mogą przetrwać wiele lat. Szklarnie, ogrody zimowe lub oranżerie z dużą ilością światła dziennego i z możliwością ogrzewania zimą są do tego idealne. Zapewniają doskonałe warunki uprawy przez cały rok, umożliwiając pelargoniom osiągnięcie imponujących rozmiarów.

Pelargonie w oranżeri
Jasne, przytulnie urządzone oranżerie i grody zimowe stanowią wspaniałe, dodatkowe pomieszczenie przy domu do całorocznego relaksu. W tym wyjątkowym wnętrzu kolorowe pelargonie w doniczkach i koszach roztaczają wokół siebie niezwykle przyjemną atmosferę. Rośliny te są niezwykle uniwersalne, przez co, możemy z nimi stworzyć kąt przywodzący na myśl wakacje na wsi, jak i na egzotycznych wyspach!

Za szkłem idealnie dla pelargonii? Nie zawsze. Pamiętaj o...

Jak już wspomniano wcześniej, dzięki szklarniom, ogrodom zimowym lub oranżeriom możesz znacznie wydłużyć sezon pelargonii, a nawet uprawiać je cały rok. Klimat panujący "pod szkłem" zapewnia idealne warunki wzrostu, gdy na zewnątrz jest jeszcze zbyt zimno dla tych wrażliwych, południowoafrykańskich roślin.

Trzeba jednak pamiętać, że latem jednak w przeszklonych pomieszczeniach może być zbyt gorąco. Może to stanowić istotny problem nawet dla pelargonii tolerujących wysokie temperatury. W szczycie sezonu dobra wentylacja sprawia, że temperatura wewnątrz oranżerii czy szklarni jest tylko nieznacznie wyższa od temperatury na zewnątrz, dzięki czemu pelargonie i inne rośliny nie cierpią. Ważne: Zadbaj, żeby rośliny miały wystarczającą ilość wody, gdy jest bardzo gorąco. Skrzynki parapetowe ze zbiornikiem i automatyczne systemy nawadniania znacznie redukują ilość wymaganego podlewania.

Tekst i zdjęcia: Pelargonium for Europe

Autor
Pelargonie w szklarni, oranżerii czy ogrodzie zimowym: Czy to dobry pomysł? Nie zawsze
Pelargonie w szklarni, oranżerii czy ogrodzie zimowym: Czy to dobry pomysł? Nie zawsze
Pelargonium for Europe

Pelargonium for Europe to inicjatywa marketingowa europejskich hodowców pelargonii Dümmen Orange, Elsner PAC, Florensis/ P. van der Haak Handelskwekerij, Geranien Endisch, Selecta One i Syngenta Flowers. W zielonym ogródku publikuje porady i inspirujące pomysły na dekoracje z pelargonii.

Tagi
Powiązane tematy