Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Szklarnia ogrodowa ze szkła. Czy warto? Jakie ma zalety, jak zbudować i którą wybrać?

Szklarnia ogrodowa umożliwia szybsze uzyskanie plonów i uprawę roślin ciepłolubnych, które nie przetrwają na otwartym powietrzu. To możliwość wygodnej uprawy warzyw, ziół, czy kwiatów i łatwiejsze utrzymanie odpowiednich warunków dla tych roślin. W sklepach dostępne są różne szklarnie ogrodowe, ale dużą popularnością wciąż cieszą się tradycyjne budowle ze szkła. Czy warto kupić szklarnie ze szkła? Jaką szklaną szklarnię wybrać i jak ją zamontować w ogrodzie?

Czym charakteryzują się szklarnie ogrodowe ze szkła?

Szklarnie ogrodowe od lat były wykonywane ze szkła, stąd też ich nazwa. To sprawdzony od dawna sposób na stworzenie trwałej i stabilnej konstrukcji, która przetrwa wiele lat. Wśród najważniejszych zalet szklarni szklanych wymienia się:

 • duża przezroczystość, która sprawia, że w szklarni jest jasno;
 • wysoka przepuszczalność promieni słonecznych;
 • dobra izolacja termiczna, ułatwiająca utrzymanie odpowiednich warunków;
 • stabilność nawet przy silnych podmuchach wiatru;
 • wysoka odporność na czynniki zewnętrzne – na przestrzeni lat szkło nie zmienia swoich właściwości fizycznych i chemicznych;
 • ogromna trwałość – szkło się nie przebarwia i zachowuje swój dobry wygląd i jakość przez lata;
 • estetyka – szklarnie ogrodowe ze szkła dobrze wyglądają w każdym ogrodzie;
 • duży wybór konstrukcji, które różnią się wielkością, wysokością i wyglądem, umożliwiając dopasowanie szklarni do swoich potrzeb.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru szklarni ogrodowej?

Zanim przejdzie się do wyboru szklarni ogrodowej, trzeba wyznaczyć miejsce, w którym będzie ona ustawiona. Powinno to być miejsce zaciszne, dobrze nasłonecznione i oddalone od zabudowań i wysokich drzew, które będą rzucać cień. Po wybraniu stanowiska można określić ilość dostępnego miejsca i wybrać najważniejszy parametr szklarni, czyli jej wielkość. Im większa konstrukcja, tym więcej miejsca na uprawę roślin, ale też więcej wykorzystanego miejsca w ogrodzie, dlatego szklarnie należy dopasować do swoich potrzeb i planów uprawy. 

Ważne, aby szklarnia zapewniała też swobodę ruchów, co ułatwi pielęgnację roślin. Odpowiednia wysokość to około 2,5 m.

Szklarnia musi być też wysokiej jakości z porządnym szkieletem – aktualnie dużą popularnością cieszą się szklarnie ze szkieletem aluminiowym. Warto też, aby szklarnia dobrze się prezentowała i była wykonana estetycznie – to nie tylko zapewnia piękny wygląd, ale i świadczy o jakości i przekłada się na trwałość.

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Sposób montażu i łatwość otwierania drzwi, obecność okien (możliwość wietrzenia) i dodatkowe wyposażenie (termometr, higroskop, półki itp.) to najważniejsze aspekty.

Jak wykonać montaż szklarni? Jak ją zbudować?

Montaż szklarni ogrodowej można wykonać samodzielnie lub zatrudnić do tego fachowców. Do konstrukcji dołączona jest dokładna instrukcja, dzięki czemu każdy sobie poradzi z tym zadaniem, ale jest to praca dość czasochłonna – średniej wielkości szklarnie montuje się około 20 godzin. Do montażu niezbędne są dwie osoby, gdyż niektóre elementy są dość ciężkie. Trzeba też pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża pod szklarnię, które powinno być równe oraz stabilne i wykonaniu fundamentów.

W przypadku szklarni ze szkła zazwyczaj wylewa się solidne fundamenty betonowe, gdyż konstrukcja jest dość ciężka, ale to przekłada się na jej stabilność.

Na filmie przedstawiono profesjonalny montaż szklarni przez fachowców. Źródło: Greenhouse Service / Youtube

 

Dlaczego warto? 6 zalet upraw roślin w szklanej szklarni!

 1. Uprawa w szklarni jest przede wszystkim dużo łatwiejsza, gdyż ogranicza wpływ niekorzystnych i zmiennych warunków pogodowych na rośliny. Dodatkowo ułatwia utrzymanie pożądanych parametrów takich jak wilgotność i temperatura powietrza, co umożliwia uprawę roślin, które są wrażliwe na niskie temperatury i nagłe zmiany warunków.
 2. To też przyspiesza wzrost roślin, dzięki czemu można otrzymać plony wcześniej.
 3. W przypadku niektórych roślin uprawa w szklarni może pozwalać nam na ich dwukrotne wysiewanie. Dotyczy to przede wszystkim rzodkiewki, szpinaku i rukoli.
 4. Rośliny uprawiane w szklarni są zazwyczaj zdrowsze i mocniejsze, co przekłada się na obfitsze plony.
 5. Co więcej, szklarnia oszczędza miejsce, umożliwiając uprawę większej ilości roślin – część z nich można posadzić w doniczkach podwieszonych do sufitu lub ustawić na przygotowanych półkach i regałach.
 6. W szklarni można uprawiać zioła, przygotowywać rozsadę, założyć palmiarnię lub oranżerię (co nie jest możliwe np. w tunelu foliowym).

Dodatkowo, w szklarni dość łatwo jest zamontować system automatycznego nawadniania, który sprawi, że zaoszczędzimy ogromnie dużo czasu na podlewaniu roślin.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Switch Lab / AdobeStock

Autor
Szklarnia ogrodowa ze szkła. Czy warto? Jakie ma zalety, jak zbudować i którą wybrać?
Szklarnia ogrodowa ze szkła. Czy warto? Jakie ma zalety, jak zbudować i którą wybrać?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl